warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

yaşam

Yaşama yerleşebilmeniz ve kaliteli yaşamanız dileklerimle

Aptal Hans

Alman halk masalı, Grimm Kardeşler derlemişler. Aptal Hans’a uzun yıllar çalıştığı emeğinin karşılığı ustası , onu çok zengin edecek kadar külçe altın verir. Eve dönerken Hans yorulur. Yolda gördüğü atlının atıyla altınları değişir. Hans mutlu olmuştur. Atı sonra inekle değişir. Yine mutlu olmuştur. İneği kazla, kazı da bileği taşıyla değişir, eve eli boş gelir.

- "Sevgi üç türlüdür!.."

Masumi Toyotome diye bir Japon yazmış. "Dünyada sevilmek istemeyen kişi yok gibidir" diye başlıyor.

- "Ama sevgi nedir, nerede bulunur, biliyormuyuz?" diye soruyor...Sonra anlatmaya başlıyor:

- "Sevgi üç türlüdür!.."

Birincinin adı "Eğer" türü sevgi!.. Belli beklentileri karşılarsak bize verilecek sevgiye bu adı takmış yazar..

Örnekler veriyor: Eğer iyi olursan baban, annen seni sever. Eğer başarılı ve önemli kişi olursan, seni severim. Eğer eş olarak benim beklentilerimi karşılarsan seni severim. Toyotome "En çok rastlanan sevgi türü budur" diyor. Bir şarta bağlı sevgi.. Karşılık bekleyen sevgi.. "Sevenin,istediği birşeyin sağlanması karşılığı olarak vaad edilen bir sevgi türüdür bu" diyor yazar..

Keşkeler ve iyikiler

Hadi her şeyi bir kenara bırak...bir mum yak...kapat gözlerini ve bütün “keşke”lerinle yüzleş bugün...
Hayatın sana küstüğü anları düşün ve onlara neden olan “keşke”lerini... hadi yüzleş... yüzleş ki; her “keşke” yi bir “iyi ki”ile sıvayabilesin.yüzleş ki yarın “ben bugün yeniden doğdum”diyebilesin.
Yaşamın senden aldıklarını...senin ondan çaldıklarını...her şeyden
öte yaşadıklarını düşün...her “keşke”nin yerine bir iyi koy yaşadığın
anlara ve anları böl yıllara...hadi “keşke”lerini say, senin için yüzlerce “keşke”nin karşısına bir “iyi ki” koy yaşanan anlara inat... hadi tart...
ve düşün hangisi ağır diye.
Ne çok şey almıştır zaman ve ne çok şeyi tüketmiştir farkına varmadan. insan en çok kaybettiği değerler için ağlar ve en çok yitik zamanlarda bıraktığımız “keşke”leri yaşarız ömrümüzde. ne çoktur dilimizdeki yeri ne çok anlam saklarız bu tek kelimede, ne büyük bir

Kararlar birer kibrittir:Ya kendini yakarsın yada ısıtırsın

Adamin biri bilge bir kral olmakla ün salmis kralin yanina gider. Krala

sunu

sorar "Efendim söyleyin bana hayatta özgürlük var midir?" Kral "Elbette"

der

"Kaç bacagin var senin?" Adam soruya sasirarak "Iki efendim" der. Kral

"Pekala, tek bacaginin üstünde durabilir misin?" "Elbette" diye cevap verir

adam. Kral "O halde hangi bacagin üstünde duracagina karar ver". Adam biraz

düsünür ve sol bacagi üstünde durmaya karar verir. "Tamam" der

Yaşamaya karar vermek...

Geçen kış, yakın arkadaşlarımdan genç bir çiftin deniz kenarındaki evlerinde, yetmiş yaşlarında olağanüstü bir emekliyle tanıştım. Bir üniversitede profesördü. Yemekten sonra dördümüz deniz kenarında yürüyüşe çıkmayı kararlaştırdık. Fakat sert bir rüzgar evi sallamaya ve pencereleri tıkırdatmaya başlayınca bu isteğimiz bir saman alevi gibi sönüverdi.

Ev sahibemiz “Affedersiniz ama beni bu havada hiç kimse yürüyüşe çıkartamaz” dedi. Eşi de “Haklısın ateşin yanında televizyon seyretmek varken dışarıda üşütüp şifayı kapmanın ne anlamı var?” diyerek eşine destek verdi.

Onları yapmak istedikleriyle başbaşa bırakıp çıktık. Arabalarımızın yanına gelince profesörün arabasının bagajını açıp bir balta çıkardığını gördüm.

Yaradanın bize bağışladığı en yüce duygulardan bir tanesi... SEVMEK

Seni Seviyorum Diyebilmenin Güzelliği Sevmek...Yaradanın bize bağışladığı en yüce duygulardan bir tanesi... Yaşamımıza renk katan yegane şey. Sevmek ve sevildiğini hissetmek, hissettirmek. Sevmek... her şeyi, dünyayı, yaşamayı, insanları, kuşları, çiçekleri, denizi, suyu, herşeyi, kendimizi bir de. Biz ulus olarak sevgi dolu insanlarız aslında, yüreğimiz hep bu ışıltılarla dolu. Ama sevgimizi dile getiremiyoruz yeterince. Hep içimizde, yüreğimizde saklı tutuyoruz, nedense kullanmayıp saklıyoruz. Halbuki ne güzel iki kelimedir “ seni seviyorum ” diyebilmek.

Hayata kocaman bir gülümseme ile bakabilmek...

Alışkanlıklarınızda ve yaşam stilinizde birkaç değişiklik yaparak, belki de 100 yaşına kadar sağlıklı ve mutlu yaşamak elinizde! İşte uzmanların açıklamalarına göre ömrü uzatan 5 alışkanlık... Bunları yaparak ömrünüze ömür katabilirsiniz...

Günde Azar Azar 5 Öğün Yiyin

Günde 5 defa küçük porsiyonlarda yemek yiyin. Vücudunuzun kan şekerini, enerjisini ve ihtiyacı olan besinleri almış olursunuz. Az yiyerek, kalp krizi risklerini ve sindirim sorunu gibi metabolik hastalıkları önlemiş olursunuz.

Asansör Kullanmak Yerine Merdivenlerden Çıkın

Yaşamınıza renk katın !!

Daha az gerginlik, daha fazla dinginlik mi hissetmek istiyorsunuz? Ya da daha motive olmak mı? Renklerin ruhunuz üzerindeki etkilerini keşfedin, hissetmek istediklerinizi yaşayın.

Renklerin insanlar üzerindeki etkileri popüler mitlerden ibaret değil. Bunun böyle olmadığını son yapılan bilimsel araştırmalar da gösteriyor. Buna göre psikolojik etkisi olan dört adet renk bulunuyor. Kırmızı, mavi, sarı ve yeşil. Kırmızı bedeni anlatan bir renk, mavi akla, sarı duygulara, yeşil ise bu üç his arasındaki dengeye işaret ediyor.

"Ben bir başkasına âşık oldum" diyenler, nerede yanlış yapıyor?

O kadar mutlulardı ki, herkes onlara imrenerek bakıyor, "bu devirde böyle bir aşk hayret" diyorlardı. 10. yıllarına bir kız bir erkek çocukla girmişlerdi.

Fakat o yılın sonunda erkek değişmeye başlamıştı. Eve geç geliyor. Gözü ne eşini ne de çocuklarını görüyordu. Ve bir gün "hayatımı yaşayacağım" diyerek evi terk etti.

Ne eşin gözyaşları, ne çocukların baba hasreti erkeği eski günlere döndüremedi.

Sağlıklı Yaşam İçin...

Sağlıklı bir yaşam için Yaşam için dikkat etmemiz gerekenler

1. Yaşam boyu egzersiz programlarına katılın;
· Haftada 3-6 kez düzenli egzersiz yapın.
· Egzersiz programınız kuvvet ve esneklik çalışmalarının bulunduğu 20-30 dakikalık aerobik egzersizlerden oluşmalıdır (Örneğin uzun yürüyüşler, jogging, yüzme, dans, ip atlama v.b.).

2. Sigara içmeyin;
· Sigara Amerika’da ani ölümlere neden olan en önemli faktörlerden biri olarak düşünülmektedir.
· Sigara içmeyle ilgili ölüm nedenlerine bakıldığında her yıl 350 bini aşan bir rakam ile karşılaşılır.

3. Doğru yemek seçimi;
· İyi bir kahvaltıyı takiben iyi dengelenmiş iki ana öğün.
· Öğünler arası aperatiflerden kaçının.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: