warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

uyku

Geniz Eti ve Ameliyatı

Geniz eti, bademciklere benzer şekilde görev yapan bir dokudur ve burnun gerisinde yerleşmiştir. Geniz etini bademcikler gibi çocuğunuzun boğazına bakmakla göremezsiniz. Geniz eti büyüdüğü veya iltihaplandığı zaman bazı problemlere yol açabilir. Eğer çocuğunuza büyümüş veya iltihaplanmış geniz eti nedeniyle ameliyat gerekiyorsa, bazı bilgileri öğrenmeniz hem sizin, hem de çocuğunuzun hastanedeki işlemlerle ilgili endişelerini hafifletecektir.

Geniz eti (adenoid) nedir?
Geniz eti, üzüm salkımına benzer şekilli ve burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Geniz eti, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretir.

Çocuk horlaması

İnsanlar genelde horlamanın yetişkinlerde olduğunu düşünselerde horlama ile çocuklarda da karşılaşılmaktadır.

Hareketli çocuklar daha çabuk uyuyor

Hareketli çocuklar daha çabuk uyuyor

Bilimadamları, gün içinde koşan, sürekli hareket halinde olan çocukların gece daha çabuk uykuya daldıklarını onayladı.

Auckland ve Melbourne Üniversitesi'nden araştırmacıların 7 yaşındaki 519 çocuğu incelediği araştırmada, bilim adamları hareketsiz geçen her saatin çocuğun uykuya dalma süresini 3 dakika uzattığını vurguladı. İyi uyuyamayan çocuğun okulda daha fazla güçlük çektiğini belirten araştırmacılar, bu çocukların aşırı kilolu olma riskinin de daha fazla olduğunu kaydettiler.

Karanlıkta uyurken salgılanan hormon kanseri önlüyor

İnsan beyninde bulunan ve geceleri karanlıkta uyurken salgılanan melatonin hormonunun yaşlanmayı geciktirdiği ve kanseri önlediği bildirildi.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Uzmanı Dr. Mustafa Ünal, melatonin hormonunun sadece saat 23.00 ile 05.00 arasında salgılanan bir hormon olduğunu söyledi.
Bu hormonun ışığa duyarlı olduğunun altını çizen Ünal, karanlıkta yoğun olarak salgılandığı için özellikle ışıksız ortamlarda yatılmasını tavsiye etti.

'Uyuyanın üstüne kar yağar!

'Uyuyanın üstüne kar yağar!
Büyüklerimizin bir çok sözünde olduğu gibi bu sözünde bilimsel olarak doğruluğu kanıtlandı.

Uyku esnasında, solunum sıklığı ve kalp atış hızı yavaşlar. Bunlara bağlı olarak vücuda pompalanan kan basıncında da bir düşme görülür. Bunun sonucunda da, vücut sıcaklığımız bir miktar düşer ve normalden daha fazla üşüme hissederiz. Vücut sıcaklığımızda meydana gelen düşüş, uyuduğumuz ortamın ısısı ile doğru orantılıdır.

Bebeğinize uyumayı 7 günde öğretin

Bazı bebekler vardır ; doğumdan hemen sonra hayatlarının başlayacağı eve geldiklerinde ya tüm ev halkına hükmeder, istediğini yaptırır, ya da söz dinleyen bir bebek olur .( TABİİ BU NADİREN GÖRÜLÜR).Bazı bebekler vardır ki annelerini geceler boyunca uyutmaz, gündüzleri uyur, geceleri oyun oynamak ister. Zavallı anne uykusuzluk çeker, yorgun düşer.

''Uyusun da büyüsün''

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Koç, çocuklarda büyüme hormonunun saat 22.00 ile 02.00 arasında daha fazla salgılandığını, bu nedenle gelişmenin daha hızlı olması için çocukların erken yatırılması gerektiğini belirtti.

Koç, çocukların gelişimine doğru beslenme kadar uyku düzeni ve uyuma saatlerinin de önemli etki yaptığını anlattı.

"Uykunun Gül Kokulu Halleri.."

Kapıdan içeri girer girmez neşeyle bağırdı çocuk :

"Anne biliyor musun bugün yuvada ne oldu?"

"Görmüyor musun? Telefonla konuşuyorum." Diye yanıtladı sevgili annesi.

Hiç kimsenin sevdiği şey birbirine benzemiyordu. Annesi telefonu, babası arabayı seviyordu. Her şey erteleniyordu telefon ve araba söz konusu olduğunda.

Bir de eve misafir gelecek oldu mu kendisine hiç yer kalmıyordu. Nerelere gitmeliydi ?

Az Uyku Fazla Kilo Sebebi

Dünya’nın ortak sorunu olan kilo problemi, genellikle çok yemeğe ve az hareket etmeye bağlı olsa da; az uyumanın şişmanlığı tetikleyen gizli bir düşman olduğu saptandı.
Kadıköy Şifa Sağlık Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay, son 40 yılda yapılan araştırmaların, günümüzde uyku süresinin dokuz saatten yedi saate düştüğünü ve insanların daha az uyuyup daha çok kilo aldıklarını gösterdiğini açıklıyor.

Dyt. Seda Bahtiyar Tatay, az uyumanın insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi olduğunu ve kilo probleminin de bu olumsuzluklardan biri olduğunu ifade ediyor.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: