warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

tefekkür

Şanslarımızdır, Çakıl Taşlarımız...

Nasılda yürüyordum yolda umarsızca. İlkbahar gelmişti memleketime.. Nasıl da güzel bir uyanış vardı şimdi evrende.. Nasıl da yürüyordum yolda umarsızca ve rahatça..

Kafamda bin bir düşünce, etrafta cıvıl cıvıl kuş sesleri, burnuma kadar gelen ilkbaharın müjdecisi mor salkımlardan yayılan baygın bir koku, akasya ağaçlarından çocukluğuma dair anımsadığım, damağımda hissettiğim hafif tatlı ve acımtırak bir çiçek lezzeti..

Dimağımda hoş anılar, zihnimde bir sürü güzel plan, dilimde dualar arşınlıyordum zamanın yollarını ve ilkbaharın ilk nisanlarını.. Derken tatlı bir rüyadan nahoş bir gürültü yada kısa şekerlemelerdeki ani düşmeler yada sıçramalar misali uyanıverdim birden.. İlkbaharın kulaklarıma fısıldadığı ninnisinden, ayağıma batan bir taşın etkisiyle, irkilerek uyandım sanki..

Hayat, kremalı bir bisküvi gibidir

Yoğunuz, hem de çok yoğun. Ve üstelik yorgunuz. Göz kapaklarımız kapanıncaya dek meşgulüz.

Hep bir şeylerin peşinde tüketmekteyiz zamanı. Kadınlar ev temizliği ve ortalığı toplamak dedikleri şeyleri yaparken, erkekler yolda, trafikte eritmekte zamanı.

Kimi zaman otobüste, kimi zaman televizyon ya da bilgisayar başında, kimi zaman da derslerimizle yaşamaktayız hayatı.

Kime rastlasam yoğun ve yorgun bu aralar. Kimi dersler diyor: "Onlarca ders var çalışmam gereken." Kimi ev işleri diyor: "Çocuklarla uğraşıyoruz akşama kadar." Kimi işler diyor: "Bilirsin para kazanmak kolay değil."

Yorgun

Bir Saksı Çiçeğiniz Olsun

Her zaman bir beldeden diğerine gitmek, dünyayı ve başka ülkeleri gezmek mümkün olmayabilir. Öyle olur ki, belki günler geçer, hiç dışarıya çıkamayabilirisiniz. Genellikle ev hanımları için söylüyorum tabii. Ama evinizde veya balkonunuzda görebileceğiniz, tefekkür edebileceğiniz, öyle çok şey var ki… Özellikle çiçek yetiştiriyorsanız.

Az önce balkondan içeriye girdim. Hafızamdaki film şeridine sardığım güzellikler hâlâ zihnimde dolaşıp duruyorken, elbete bu yazıyı yazmalıyım, dedim. Şimdi filmi geri alıp, birlikte seyredelim mi, ne dersiniz?

Bak, şu saksıdaki mercanköşk bitkisi. Küçücük başaklar halinde öyle intizamla tohum tuttu ve öncesinde açtığı beyaz minnacık çiçeklerini, iğne ucu gibi incecik, o kadar çok arıcık ziyaret etti ki, hâlâ başında dolaşmaktalar.

Hayat çiçekli bir yoldur

Mevsim ne olursa olsun hayat gerçekten çiçekli bir yoldur… Biz kendi aynamızı nasıl boyarsak öyle görürüz içindeki görüntüyü…

Aynamızı birbirinden güzel çiçeklerle donatalım mı bugün, ne dersiniz?

Attığımız her adım, geçtiğimiz her yol bir çiçekli bahçeye dönüşebilir. O halde milyonlarca çiçek bahçeleriyle karşılaşacağız demektir.

Bu bahçeleri birbiri içine sarılmış olarak düşündüğümüzde de güzel kokusu ve yapraklarıyla büyük bir gül goncası karşımıza çıkacaktır. Kararan kalplerimizi temizleyen, paslıysa pasını silen, kilitliyse kilidini açan da bir gül goncası olan kâinatın Ustasına işaret eden güzellikleridir.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: