warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

obez

İnsanlar gibi hastalıklarda değişti

Prof. Dr. Tamer Damcı beslenmeye bağlı hastalıkların kabuk değiştirdiğini söyledi.

SON 20 yıl içinde besleme alışkanlıklarımız ve hastalıklar üzerine pek çok kriter değişti. Prof. Dr. Tamer Damcı bu konudaki değişimi ve yeni gelişmeleri anlattı:

* Diyabet salgını başladı: Dünyada diyabetik insanların sayısında son 20 yılda 2 katını aşan bir artış gösterdi. Bu artış trendi şişmanlığın artışına paralel oldu. 20 yıl önce sadece erişkinlerde görüldüğü bilinen tip 2 diyabet giderek gençlerde hatta çocuklarda görülmeye başladı. Diyabet artarken tedavisi de gelişti. 20 yıl öncesine dek domuz ve sığırlardan elde edilen insülinler kulanılıyordu. Bugün laboratuvarda hazrlanan insüline ulaşma olanağına daha fazla insan kavuştu. Önümüzdeki yıllarda halk arasındaki deyimle fısfıs yolla verilen ve akciğerden emilen insülin tüm dünyada piyasaya çıkacak.

Fast food beyin sağlığını bozuyor ..

'Zihin Sağlığı Vakfı'nın araştırmasına göre, yararlı yağların, vitamin ve minerallerin eksik alınması ile fast food tarzı beslenme, 'depresyon, Alzheimer ve şizofreniye' neden oluyor

İNGİLTERE'DE yapılan bir araştırma, son zamanlarda halkın beslenme tarzındaki değişikliklerin zihin sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara yol açtığını gösterdi. 'Sustain' adlı örgüt ile Zihin Sağlığı Vakfı'nca desteklenen araştırmanın sonuçlarına göre, fast food tarzı beslenme ile yararlı yağların, vitamin ve minerallerin eksikliği 'depresyon, Alzheimer ve şizofreni' ile doğrudan ilişkili. Araştırmacılardan Courtney Van de Weyer, "Vücudu iyi beslemek, zihni de iyi beslemek anlamına geliyor" dedi.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: