warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

istemenin esrarı

İlâhî Cevaplama

Çevrenize çok büyük değerler kazandırabilecek kişi olduğunuz hâlde çoğu zaman kimse farkınızda değildir. Titrek bakışlarla birilerinden destek istersiniz; sizin de kendini pazarlayan o yüzsüzlerden biri olduğunuzu düşünürler.
Çocukları aç kalmış bir baba başbakanlık binasının önünde feryat ederek yardım istediğinde, koruma polisleri ağzını kapattılar. Çırpındı; ama, kimseye iniltilerden başka bir ses duyuramadı...

Çılgınca İsteyenler

İsteklerinize ulaşmak istiyorsanız, yarım kalple, tereddüt içerisinde "Acaba istesem mi?" anlayışı içerisinde olmayacaksınız. Güvenle ve çılgınca isteyeceksiniz.

Değerli bir okuyucumuz, isterken aç gözlü ve hırslı olmaktan korktuğunu dile getirmiş ve öğrendiği bir hikâyenin zihnini karıştırdığını yazmıştı:
Hikâyeye göre, büyük bir sultanın huzuruna iki adam çıkıyor. Bunlardan biri çok şey istediği için, en yüksek koltuğa oturmak istiyor. Diğer mütevazı adam, kenarda bir köşe bulup oturuyor. Sultanın huzuruna kabul edilmeyi bile, en büyük lütuf olarak değerlendiriyor.
Büyük sultan, çok şey isteyen adamın aç gözlülüğünden hoşlanmadığı için, onu kovuyor; diğerini ise en güzel yere oturtuyor.

İstemeyi Özetleyen Sözler

♦ Biz evrenin Sınırsız Sahibinin gücüyle koruyup beslediği aciz canlılarız.
♦ İnsanın çöküşünün durdurulduğu an, Sınırsız Kudrete ihtiyacını itiraf edip, O'na teslim olduğu an olacaktır.
♦ Hayatta eğlenmeye yer var; fakat, alaya ve küçümsemeye yer yoktur.
♦ İnsanlar iyilik istedikçe, daha çok iyilik isteyebilir hâle getirilirler.
♦ Geleceğimiz, yalvarışlarımızın büyüklüğü kadar yükselecektir.
♦ Hayatınızdaki en büyük zaferleriniz, gözyaşlarınızla yoğurduğunuz dualarınız olacaktır.
♦ İstediğinizin ne kadarını alabileceğinizi, ona ne kadar derin bir içtenlik sunduğunuz belirleyecek.
♦ Her istediğimiz aynen kabul edilseydi, biz insanlar dünyayı şereften ve adaletten mahrum bırakırdık.
♦ Nice insan, şimdi mahrum kaldıkları yüzünden, asırlar sonra sevinç çığlıkları koparacaktır.

Kalp Gözü İstemeyle İlişkilidir

İstemeyi sürdürmemiz hâlinde gelişen özel bir duygu atmosferinde kalp gözümüz açılır.11 Bu hal alacağımız İlâhî cevapları hissetmemize yol açar. Evrene göre dünyadaki hâlimiz, düştüğü derin kuyunun dışından habersiz insanın hali gibidir. Gözlerimiz maddî dünyanın yüzde 96'sını göremez; ruhsal dünyalara ise kapalıdır. Ancak çaresiz değiliz; zira maddî gözümüzün kapandığı yerde kalp gözümüz görmeye başlar. Kalp gözümüzün açılması veya altıncı hissimizin gelişmesi, hayatımızın beş alanını değiştirecektir. Bunları birlikte açalım: Duanın ruhsallaşması: Ruhsal evrendeki haberleşme, kelimeler aracığıyla değil; evrensel bir dil olan duygular aracılığıyladır.

Önsöz

Bu kitapta hayatımızın en temel tutumunun sırrını çözümleyeceğiz. Şimdiye kadar kalbimiz arzularla doluyordu. Ummadığımız bir anda kimi isteklerimizle yüzleşiyorduk. Kimi olaylar, hiç yaşanmayacağını sandığımız anda başımıza geliyordu.

"İstemek, arzulamak, dilemek, dua etmek" aynı olguya işaret ediyor. Aklımızla, kalbimizle, dilimizle, vicdanımızla veya hâlimizle sürekli istiyoruz. Nefsimiz, ruhumuz, sevdiklerimiz, diğer canlılar veya tüm evren adına istiyoruz. Kimi zaman tek başımıza, kimi zaman da meleklerle ve diğer varlıklarla aynı dili konuşarak korolar hâlinde istiyoruz. Bazen kimden istediğimizi bilmeden, bazen de isteğimizi yaratabilecek Kudreti tanıyarak istiyoruz.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: