warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sevgi

Sanal ortamda temeli atılan evliliklerin,ömrü kısa oluyor.

Hayatın her alanına giren internet, toplumun temel taşı ailenin kuruluşunda da zaman zaman rol oynuyor. Ancak internet kanalıyla yapılan evliliklerin uzun ömürlü olmadığı bildirildi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Kişiler Arası İletişim Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demet Gürüz, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda artan internet evliliklerini değerlendirdi. Kadın erkek ilişkilerinin sevgi ve saygı temeline dayandırılarak, evlilikle noktalandırılmasının çok ciddi ve önemli bir süreç olduğunu vurgulayan Gürüz, bu süreçte tarafların karşılıklı istekleri, seçenekleri, gereksinimleri ve evlilikten beklentilerinin önemli rol oynadığını söyledi.

Gürüz, ''Bu nedenle, evlilik kararı verilirken tanıma sürecinin doğru zamanda, doğru kişiyle ve doğru yerlerde karşılıklı olarak yapılmasında yarar vardır'' ifadesini kullandı.

Babalar ve Kızları

0 yaşında
Baba : Ne kadar da güzel. Şimdi bu küçücük şey
benim kızım mı? Gözleri de bana ne kadar çok benziyor.
Kızı : Bu gözlerini benden hiç ayırmayan adam
babam olsa gerek.

5 yaşında
Baba : Prensesim benim, güzel kızım.
Söyle bakalım baban sana ne alsın?
Kızı : En çok babamı seviyorum.
Babam, niye annemle uyuyor?
Hep benimle uyusun, başkasını sevmesin.

Evlilere Öneriler


Birbirinizden korkmayın,çekinmeyin,utanmayın.

Düşüncelerinizi,duygu ve kızgınlıklarınızı uygun sözcüklerle birbirinize aktarın

Birbirinizin sözünü kesmeden dinleyin ve dinlediğinizi belli edin.

Konuşmalarınıza bir sevgi ve saygı sözcüğü ile başlayın.

Eşinizi sorgular ve suçlar tarzda soru sormayın.

Aşk Mı Sevgi Mi…?

Aşk Mı Sevgi Mi…?
Sevgili okuyucular… hemen girişte belirteyim ki sevgi, aşktan üstündür. Hem insani hem de psikolojik süreçler açısından bakıldığında sevgi üstündür. Nasıl mı? Hemen sıralayayım (ki bu sıralama Ali Şeraiti’nin bir eserinde okuduğum ve insan psikolojisinin bilinçaltı süreçlerine uygunluğu nedeniyle beynime kazılan, kelime kelime zihnime yazılan bir değerlendirmedir. Yaşayan bir Kur’an olarak bilinen Sosyolog Ali Şeriati, insan psikolojisinin derinliklerine dair yaptığı tanımlamalarla hayatımda önemli bir yere sahiptir) ;

EĞİTİM EKTİĞİNİ BİÇME İŞİDİR

Her anne gibi, o da çocuklarını severdi. Aslında iyi bir eşti, beyine de muhabbet ederdi. Ancak, kayınvalidesinden hiç hazzetmezdi. Eşinin annesiydi ama kendisi onu hiç anne gibi görememiş, bu yüzden de baştan beri hiç sevememişti. Bu sebeble de, zaman zaman kendini tutamaz, çocuklarının yanında da kayınvalidesinin aleyhinde konuşur, onun hatalarını sayar dökerdi. Bazen çocukları annelerine müdahele ederler, babaannelerinin o kadar da kötü olmadığını söylemeye çalışırlardı. Ancak anneleri onlara bu ifadelerinden dolayı fevkalade kızar “Daha sizin bilmediğiniz neleri var.” diyerek, konuyu kendi istikametinde derinleştirirdi. İki oğlu ile tek kızı, hep bu acı sohbeti dinleyerek büyüdüler. Dolayısıyla da babaannelerini sevemediler. İlerleyen yaşına rağmen kadıncağızın torunlarına gösterdiği bütün ilgi ve sevgi boşuna gitti.,

Örnek sevgi

ADIM HÜRMET. Adım gibi inanın çok hürmet görüyorum çocuklarımdan, etrafımdan. Hiçbir şeyim eksik edilmiyor. Ama gelin görün ki, içimde doldurulamayan bir boşluk var. Ne mi diyorsunuz? 15 yıl önce dünyasını değiştiren kocamın boşluğu bu. Kocam İsmet. Yakışıklıydı, çok hareketliydi. Çok iyi hizmet beklerdi. Biraz da sertti. Ama olsun, kocamdı. İkimizde aynı hastalıktan muzdariptik. Ben daha ağırdım ama ilk giden o oldu. “Yaptın yine bana yapacağını” dedim öldüğünde.

“Ölmek bana daha yakın dururken, üstelik ben yatarken sen gidiverdin. Gittin de içi doldurulamaz bir boşlukta, altı çocukla bıraktın beni.

Sevgi, mutluluğun mayasıdır.

Sevgisiz her şey yavandır, tatsızdır. Sevgi, Sevgisiz her şey yavandır, tatsızdır. Sevgi, mutluluğun mayasıdır. Sevgi, sevinç sebebidir. Sevgiyle, zindan saray olur… Sevgisiz saray, zindanlaşır. Hz. Mevlânâ’nın deyimiyle, “Sevgiden acılar tatlanır, bakırlar altınlaşır, sevgiden tortular saflaşır, dertler derman olur.
Ölü, sevgiden dirilir. Şah, sevgiden köle olur.
Allah’a karşı bu sevgi, ilimdendir.
Saçma sapan biri, böyle bir tahta nasıl kurulur?
Eksik bir ilim, nasıl doğurur bu aşkı?
Eksik ilimden, eksik bir aşk doğar maddeye karşı…”
İlim sevgiyi artırır.

“Aile Ocağı”

Aile müessesesi, üzerine binlerce araştırmanın yapıldığı, en önemli kurumlardan biridir. Ecdadımız, “Aile Ocağı” derken, kanaatimizce onun sıcaklığına, yetiştiriciliğine, pişirici özelliğine dikkat çekmek istemişlerdir. Tıpkı asker ocağında olduğu gibi, aile ocağında da insan, rûhen ve bedenen terbiye görme imkanına kavuşabilir. Ve eğer aile, bu fonksiyonunu icra edebilirse, bu görevini layıkıyla yerine getirebilirse,

Değiştirmek istediğimiz yankılar varsa, önce kendi seslenişlerimizi mi değiştirmeliyiz ?

Her ne kadar pek çok kelimenin içi boşalsa, zaman içinde bambaşka bir hale bürünse de, bunlardan biri olan “sevgi” ile söze başlamak yine de uygun düşer diye düşünüyorum. Sevgi... Yavrularımız için en önemli besin kaynağı. Sevgi dolu ana-baba kucağı ise, hayatın güçlüklerine göğüs germede, büyüyüp gelişmenin zik zaklı, taşlı yollarında sıcak ve güvenli bir liman. Böylesi bir sığınağı olmayan, sevgi ve ilgiden mahrum çocukların , diğer çocuklarla ve yetişkinlerle de sevgi bağı kuramadıkları için, toplumla olan ilişkilerinin de zayıfladığını söylüyor araştırmalar.

Mutlu günler sizi bırakıp gitmesin'

Eşinize bağlı mısınız? Elbette bağlısınız. Evlilik dediğiniz şey zaten iki insanın güçlü bağlarla birbirlerine bağlı olmasını gerektirir. Her evlilikte doğal olarak rastlanan problemler yaşıyorsanız, aranıdaki evlilik bağına hürmeten bu problemleri çözmeye çaba harcarsınız. Her yolu denersiniz, hatta kendinizden, doğrularınızdan, kurallarınızdan, kuralcılığınızdan fedakarlık yaparsınız.

Evliliğinize olan bağlılığınız zayıfsa ne olur dersiniz? Ne üzücüdür ki bağlılığınız ne kadar zayıfsa, eşinilze olan sorunlarınız da sizi o denli az ilgilendirir. Sorunlara çözüm üretmek için kendinizi yormak zorunda hissetmezsiniz ebile.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: