warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

şişmanlık

İnce Görünmek İçin Nasıl Giyinmeli

Giydiginiz kıyafetler sizi oldugunuzdan daha şişman yada yada fazlalıklarınızı teşhir ettiginde büyük moral bozukluguna neden olur dogal olarak..Sizi olduğunuzdan daha geniş gösteren giyim hatalarını bilirseniz, hem daha şık olabilir hem de daha ince görünebilirsiniz.

Zayıf ya da şişman, her koşulda zarif ve narin gösterecek şekilde giyinmenin inceliklerine ne kadar dikkat ediyoruz?

Giydiğimiz kıyafetleri iyi taşıyabilmek ve çevremizden iltifat almak, her zaman biz kadınların arzusu olmuştur. İnce yapılı veya kilolu olmamız fark etmez, hepimiz daima şık olmak ve beğenilmek isteriz.

Şişmanlık Tüm Dünya Kadınlarının En Büyük Sorunu

Sonuçları ABD Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, incelenen 36 ülkedeki şehirli kadınların yüzde 32’si aşırı kiloluyken, kırsal kesimdeki kadınların sadece yüzde 9’unun “zayıf” olduğu tesbit edildi.

North Carolina Üniversitesi’nden Michelle Mendez ve Barry Popkin ile Brezilya’nın Sao Paulo Üniversitesi’nden Carlos Monteiro tarafından yapılan araştırma kapsamında 36 ülkeden 20-49 yaş aralığında 150 bin kadının boy-kilo oranlarının incelendiği belirtildi.

Şişman çocuklarda taş riski büyük

Şişman çocuklarda taş riski büyük
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Sarıca, aşırı kilolu çocukların, böbrek ve idrar yollarında taş oluşumu açısından risk altında olduğunu bildirdi.
Prof. Dr. Sarıca yaptığı yazılı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de şişman çocukların sayısının arttığına dikkati çekti. Sarıca, hareketsizlik ve fastfood beslenme gibi etkenlerle artış gösteren şişmanlığın, dikkat edilmesi gereken bir hastalık olmasının yanı sıra başka hastalıklara da davetiye çıkardığını vurguladı.

Erken yaşlardaki şişmanlığın, yetişkinliğe olumsuz bir altyapı hazırladığını belirten Prof. Dr. Sarıca, şişman çocukların daha geç geliştiğini, seksüel açıdan olgunlaşmalarının da daha geç olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Sarıca, açıklamasında şu bilgileri aktardı:

Çağımız şişmana düşman !

Geçen hafta, medyanın kadın köşe yazarlarının çoğunun konusu, şişmanlık sorunuydu.

21. yüzyılın “çıkıntısız insan” ideolojisine karşı “toplu hareket” önerisi

Yazdıklarından, bunun, fizyolojik bir mesele olmaktan ideolojik bir mesele olmaya evrildiği anlaşılıyordu

İclal Aydın yazdı geçen gün: Bu yaz bir yapımcı yeni projesi için görüşmeye davet etmiş. İclal’i görünce de şöyle demiş: “Hay Allah, biz aslında bu rol için çirkin birini arıyorduk. Sizi daha kilolu sanıyordum ben...”
Yetmemiş.
“Özrü kabahatinden büyük” derler ya... Şöyle devam etmiş:
“‘İki Aile’ dizisinde hani daha şey görünüyordunuz ya... Anne olarak tabii...”

Erken gelen ergenlik...

Minik kızınız daha yeni okula başladı diye sevinirken, birden göğüsleri büyüyüp bir genç kıza dönüşmeye başlarsa sakın şaşırmayın. Ama bu durumu ciddiye alın. Çünkü bu bir hastalık ve hastalıktan kurtulması için ilaçlı tedavi alması gerekiyor.

Tüm dünyada ergenlik yaşı sekize kadar düştü. Erken ergenlik yalnızca Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu oldu. Kız çocuklarında 10 yaşında girilmesi gereken ergenlik sekiz, erkek çocuklarında 12 yaşında başlaması gereken buluğ çağı ise dokuz yaşına kadar indi. Çocukluklarını yaşamadan birden genç olan yeni nesil, artık hastanelerin özel ergenlik bölümlerinde tedavi ediliyor. Ergenliğin çocukluk çağına çekilmesinin nedeni olarak pek çok suçlu gösteriliyor: Seksüel uyarımın fazla olması, televizyon ve reklam yoluyla seksi çağrışımların bol miktarda yapılması, hormonlu gıdalar, hormonlu oyuncaklar gibi pek çok şey de nedenler arasında sayılıyor..

Daha Uzun Görünmenin Püf Noktaları

Doğru giysiler seçerek daha uzun görünebilirsiniz. İşte uzun görünmenize yardımcı olacak ipuçları..

Tek renk kıyafetleri tercih edin.. Tepeden tırnağa tek renk giysiler başkaları tarafından 'uzun ve zayıf' algılanmanızı sağlar.

Yatay çizgili kıyafetler giymeyin. Dikey dikişlere sahip olan kıyafetleriya da beli kalın olmayan pantolon ve etekleri seçmeli. Erkekler de pantolonlarıyla aynı renk ince kemerleri tercih edebilir.

İyi dikilmiş, pensleri düzgün kıyafetleri seçin. Kıyafetin üzerinize oturmasına dikkat edin. Geniş kıyafet sizi daha geniş gösterir.

Düğmeler, fermuarlar ve diğer detayların dikey olmasına dikkat edin.

DÜNYANIN YARISI OBEZİTE TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA

2030'da dünyanın yarısı kilolu olacak
Bilim adamları, şehirlerde giderek artan hareketsiz yaşam tarzı ve gereksiz gıda tüketimi yüzünden 2030'da dünya nüfusunun yüzde 58'inin şişmanlık hastalığına (obezite) yakalanacağını bildirdi.

The Times of India gazetesinin haberine göre, ABD'deki Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'nun yaptığı araştırma, 2005-2030 yılları arasında yükselecek şişmanlık oranlarını ele aldı. Araştırmacı Tanika Kelly, "2005'te insanlığın yüzde 23,2'si kiloluydu ve yüzde 9,8'i obez sınıfına giriyordu. 2030 yılında obez sayısının 1,12 milyar olacağını tahmin ediyoruz. Kilolu insan sayısı ise 2 milyarı geçecek." dedi.

Kadında bel kalınlığı, kalp hastalığı sebebi

Kadında bel kalınlığı, kalp hastalığı sebebi
Araştırmacılar, kadınlarda bel kalınlığının ve karındaki yağların kalp hastalığı sebebi olduğunu öne sürdü.
Damarların sertleşmesinin, kandaki iltihap artırıcı maddelerden oluştuğuna işaret eden uzmanlar, beldeki ve karındaki yağların bu etkenlerin yükselmesini körüklediğini kaydetti. Dr. Ptrizia Ziccardi ve arkadaşlarının, 25–44 yaş grubundan, aşırı kilolu ve genellikle bel ve karın kısmı kalın 56 genç kadın üzerinde yaptığı araştırmada, kadınlara kan testi yapıldı. Bel kısmı kalın olan deneklerin kanında, normal kilolu kadınlara göre, iltihaplanmayı körükleyen ve damar sertleşmesine sebep olan maddeler daha fazla bulundu. Ayrıca karın kısmı da yağlı olan kadınların kanında, iltihaplanmayı körükleyen kimyasal maddelerin çok daha fazla olduğu belirlendi. Araştırmacılar, kilo vermenin kalp hastalıkları riskini azalttığını bildiklerini, bel ve karın kısmının inceltilmesiyle de kandaki zararlı maddelerin azaltılabileceğini açıkladı.

Türk halkı, dört yılda 3 kilo aldı

Türk halkının beden kitle indeksinin dört yılda bir birim arttığı ve Türk insanının bu sürede ortalama 3 kilo aldığı belirlendi.

Antalya Belek’te düzenlenen 10. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi’nde açıklanan Türk Hipertansiyon İnsidans Çalışması, Türk halkının şişmanladığını ortaya koydu.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, Türkiye’de yüksek tansiyon artış hızını saptamak için 2003 yılında yapılan Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması’na katılan 26 ildeki yaklaşık

Ofiste Çalışırken Şişmanlamayın

Bir çok insan çalışırken doğru beslenmeye fırsat bulamadığından yakınır. Fazla kiloların yegane suçlusu da çoğunlukla uzun süren çalışma saatleri olarak gösterilir. Oysa çalışırken de doğru beslenmek ve kilo almak yerine fazla kilolardan kurtulmak mümkün.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: