warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Saliha Erdim

Kendinin tamir ustası olmak istiyorum

Kendinin tamir ustası olmak istiyorum

Sözümün tamamı kendime, önce beni görmeli gözlerim ve beni okumalı zihnim. Zihnimin raflarında duran ve habire yenilerini ilâve ettiğim bilgilerin kaçı gerçekten bilgi ve o raflarda durdukça bana neler oluyor? "Ah ya, gerçekten de öyle, aslında ben de çok isterim" dediğimiz her şeyi aslında hiç istemediğimiz, sadece istememiz gerektiğini düşündüğümüz için söylediğimizin farkına varmamız bile, o bilgi dediğim pek çoğu asılsız ve gereksiz malumatlar yığını tarafından engelleniyor.

Annem Aynamdı

Ben bir ailenin beş kızından biriyim. Şimdi bende anne olmaya hazırlanıyorum. Geriye baktığımda annemin bize çok güzel bir ayna olduğunu görüyorum.

Annem bana çeyizimi hazırlarken “Kızım her işimizde besmele çekelim ki işimiz rast gelsin” derdi, hala çekiyorum her işe başlarken. Asıl çeyizin iyi alışkanlıkların ve güzel huyun olsun fakat bunun yanında elişi yapmayı da öğreteyim sana, dikkatin gelişir. Bitir elinde başladığın her ne işin varsa, sabrın gelişir. Yanlış yapmışsan bir şeyi üşenme sök, yeniden daha iyisini yap, kendine güvenin ve titiz iş yapma becerin gelişir. Temiz giyin temiz iş yap, çevren temiz ve düzenli olsun,

Sevgileri Ören Eller.

Sevgileri ören ellerin,
Sevgileri üreten dillerin,
Sevgileri yoğuran gönüllerin buluştuğu mekândır aile.

Anne ve baba ise, dört duvar ve bir çatıdan ibaret olan evi yuva yapan baş aktörlerdir. Yuvanın rengini ve ahengini, bu iki aktörün uyumu belirler. Hayatın hamurunu bundan sonra birlikte yoğurmak ve şekil vermek için seçilmiş bu iki insan, iki sevgili, şimdiye kadar oluşmuş kimlik ve kişilik yapılarıyla birbirlerinin karşısına çıkarlar, alıştıkları yaşama biçimlerine göre davranarak bir tarz oluştururlar.

Hedefe ulaşmak...

Hedefi olmak; ne istediğini bilmek, belki yüzlerce seçenek arasından, “Evet, benim için gereken bu ” diyebilmektir. İstediği belli olduktan sonra da, o şeyin peşine azim ve karalıkla düşmek, helâl ve meşru bir hedefin peşine ve yine helâl ve meşru yollardan ulaşmaya çalışmak ise aslolandır..

Ana gaye insan olabilmek ve insan kalabilmek. Bunun çerçevesini dinimiz, Rasulûllah’ın hayatından, yaşanabilecek makul bir hayat tarzı olarak örnekliyor., Ana prensiplerini K. Kerim de vaz ediyor ve bizden de, pergelin sabit ucu merkezde kalmak şartıyla, hareketli ucunun ihtiyaç hissedildiği kadar açılmasını mümkün kılıyor, bu da sınırları belirliyor.

Ailede Mutluluk gözlerden okunmazsa sözlerden okunur

Aile; insanın dünyaya gelmesinin meşru zemini. Anne ve baba adı verilen mühendislerin,Allah 'ın verdiği çocuk denilen malzemeyi işleyerek topluma, renk renk, çeşit çeşit kişilikte insanları yapılandırıldıkları kurum.

Aile; insanı insan olmaya ve daha sonra da topluma hazırlayan donanma üssü. İnsanı insan yapacak cevherleri şartsız sevgi, doğru ilgi ve değer suyu ile dengeli bir şekilde büyütüp, kendi inandıkları ve yaşadıkları yol haritalarını da eline verip hayat yolculuğuna uğurladıkları ana istasyon. Çocuk önce gözleri ile kendi kitabının besmelesini yazar.

Büyüklerin yapıp ettikleri ilk malzemeleridir. Daha sözleri anlama basamağına çıkmadan, gözleriyle tarar insanları, olayları ve çevreyi. İlk yazılanlar kazılanlardır. Yani hep kalıcı olacaklar ve ona yol göstereceklerdir. Dilden söylenenler kulağa, yürekten söylenenler yüreğe yol bulacaktır. Ve çocuk bunu sezgileriyle algılayıp kaydedecektir.

Ben keşfedilmemiş bir ülkeyim

Hayat nedir? Nasıl yaşanır? Ben kimim, sen kimsin, diğerleri kimler? Bu koca dünyada Benim yerim neresi?
Kendimi, nereye koymalıyım? Kime yakın kime uzak durmalıyım? Herkes bir şeyler gösteriyor bana,Hangisine alıcı gözle bakmalıyım? Ben, keşfedilmemiş bir ülkeyim Ve sınırları çizilmemiş.

Kendimi diğerlerinden seçebilmem için
Bana ayna olmanıza ihtiyacım var!
Kendimi nasıl görmeliyim?
Başarabilecek miyim hayat denen karmaşık yollardan, sağ salim geçebilmeyi?

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: