warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

resim

Boyama kitapları gerçekten yararlı mı?

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boğa, çocuklardan, yetişkin mantığına göre çizilmiş, içi boş resimleri boyayarak doldurmalarının istenmesinin sanat eğitiminde çok hatalı bir yöntem olduğunu vurgulayarak, 'Bu türlü resimler çocukların serbest düşünme ve ifade etme, görselleştirme yetilerini engeller, yaratıcılığını öldürür' dedi.

Çocuğunuzun resimlerine dikkatle bakın. Size mutlaka bir şey anlatıyordur..

Çocuğunuzun resimlerine dikkatle bakın
Size mutlaka bir şey anlatıyordur..

Çocuğun bilinçaltının yaptığı resimlerde saklı olduğu, 9 yaşına kadar sözel olarak ifade edemediğini, resimleri aracılığıyla dile getirdiği bildirildi.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Baytekin Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların yaptıkları resimlerin bilinçaltını gözler önüne serdiğini bu nedenle de çok iyi tahlil edilmesi gerektiğini söyledi.

''Resim çocuğu en iyi tanıtan ve anlatan araçtır'' diyen Balcı, çocuğun, ''sanat yapıyorum'' düşüncesi içerisinde olmadan tamamen kendisini anlatmak için resim yaptığına işaret ederek, şunları söyledi:

Resim deyip geçmeyin!

Çocuklar, anne baba ya da arkadaşlarıyla ilişkilerini resimlerle ifade ediyor. Yetişkinler için sıradan görünen bu resimlerdeki her çizginin, hatta noktanın çocuğa göre bir anlamı var.

Çocuklar kendileriyle ilgilenmeyen anne-babayı canavar gibi çizerken, sevdiği insanları meleğe benzetiyor. Antalya Toros İlköğretim Okulu resim öğretmeni Mustafa Nail Kamacı, çocukların farklı bir dünyası olduğunu anlatırken, çizdikleri resimlerin ruh dünyalarını yansıttığını söylüyor. Öğrencilerden bir uçak kazasını çizmelerini isteyen Kamacı, resimlerin hiçbirisinde ölüm olayına yer verilmediğini ifade ederken, "Ya paraşütle atlatmışlar ya da uçmuşlar, ama hiçbirisi ölmemiş." diyor. Kamacı'ya göre, şiddet yaşanan aile ortamlarında çocuklar şiddet uygulayanları canavar, kendisine kızan kişileri kedi gözlü, sevdiği kişileri melek şeklinde resmediyor.

Huzur Nerede???

Huzur Nerede???

Gunlerden bir gun, halki tarafindan cok sevilen bir kral, huzuru enguzel resmedecek sanatciya buyuk bir odul verecegini ilan eder. Yarismaya cok sayida sanatci katilir.

Gunlerce calisir, birbirinden guzel resimler yaparlar. Sonunda eserleri saraya teslim ederler.

Tablolara bakan kral sadece iki resimden hoslanir. Resimlerin birinde sukunetli bir gol vardir.

Gol, bir ayna gibi, etrafinda yukselen daglarin goruntusunu yansitmaktadir.

Ust tarafyta pamuk beyazi bulutlar gok yuzunu suslemektedir. Reme kim baksa, onun mukemmel bir resim oldugunu soylemekten kendini alamaz.

Diger resimde de daglar vardir. Engebeli ve ciplak daglar...

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: