warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Regl (Adet dönemi)

Adet Düzensizliği Nedenleri


Adet düzensizliği hafife alınmamalı..Özellikle uzun süren adet düzensizliğinin ciddiye alınması ve hemen bir uzman doktora gidilmesi şarttır..Adet düzensizligi yaşıyorsanız arkasında ciddi bir hastalık olabilir..Peki adet düzensizliğine neden olan faktörler nelerdir..Stres, ani kilo değişiklikleri, uykusuzluk gibi pek çok etken adet düzensizliğine neden olabilir. İşte detayları...

Op. Dr. Eda Tunç Şimşek, her kadının adet döneminin zaman zaman düzensiz olabildiğini, stres, ani kilo değişiklikleri, uykusuzluk gibi pek çok nedenin bu düzeni etkileyebildiğini belirterek, bu durumun üst üste yaşanmasının farklı sağlık problemlerinin belirtisi olabileceği uyarısında bulundu.

Henüz Adet Görmedim

Soru: 16 yaşımdayım ve adet görmedim. Geçen yıl bir kadın doğum uzmanına gittim. Ultrasonla rahim ve yumurtalıklarıma baktı, normal olduğunu söyledi. “Bir sene daha bekleyelim” dedi. Aradan bir sene geçti, yine aynı doktora gittim. Bu sefer bana bir ilaç verdi. Internette araştırdığıma göre bu ilacı sürekli kullanmamam gerekiyormuş, aksi takdirde adet kesiliyormuş. Ne yapmalıyım? ileride çocuğum olur mu?

Cevap: Size verilen ilaç mutlaka devamlı kullanılması gereken bir ilaç değil. Doktorunuzun ilacı rahmin biraz daha gelişmesi veya yumurtalık hormonlarının çalışmasını uyarmak için verdiğini sanıyorum. İlacı kullandıktan bir süre sonra ( 3- 5 ay) doktorunuz herhalde sizi

Genç Kızlara Özel

Genç kızlar arasında özel dönemlerine ait bir takım söylenti denilebilecek yanlış bilgiler vardır, konuşulur hatta çekinceleri nedeniyle bu söylentilere de inanılır. Genel olarak söylenti dediğimiz bilinenlerin doğruları ile derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Regl dönemlerinizin ne zaman olduğunu herkes anlar.

Doğrusu:
Herhangi bir kimsenin regl günlerinizde olup olmadığınızı bilmesinin tek yolu, sizin bunu ona söylemenizdir! Sokakta yürürken kimin regl günlerinde olup kimin olmadığını anlayabilir misiniz?

Regl günlerinizde yüzmeye gidemezsiniz.

Doğrusu:
Regl günlerinizde yüzmeye elbette ki gidebilirsiniz! Sadece ped değil, tampon kullanarak.

Premenstrüel sendrom


Premenstrüel sendrom; adet görmeden önceki dönemde yaşanan sinirlilik, gerginlik, duygusal labilite, depresyon, baş ağrısı, göğüs gerginliği ve karında gaz şikayeti gibi bir çok yakınmayı içine alan ve yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur.
Yani PMS tanısının konabilmesi için adet öncesi dönemde görülen şikayetlerin normal yaşam aktivitesinde değişikliklere neden olması gerekmektedir.
Şikayetler tipik olarak; adet periyodunun "luteal faz"ı sonlarında, yani adetten önceki yaklaşık 5-7 günlük dönemde başlar, adetten hemen önce şiddetlenir ve adetle birlikte kaybolur.
Bu sendromun nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte adet periyodu boyunca kan dolaşımındaki hormonlardaki değişikliklere bağlanmaktadır.
PMSde tanı için en güvenilir yol, 2-3 ay süre ile şikayetleri kaydetmek ve şiddetlerini skorlamaktır. Şikayetler fiziksel ve ruhsal olarak ayrılmalı ve ne zaman başlayıp ne zaman bittiği düzenli şekil de kaydedilmelidir.

Premenstrual Sendrom (PMS) ve Beslenme

Premenstrual Sendrom (PMS) ve Beslenme

Menstrual dönem, gebelik dönemi, doğum, emziklilik dönemi, menopoz… Kadın vücudunu farklı fizyolojik, psikolojik ve metabolik süreçlere sokan, sadece kadına has süreçler… Hepsi de birbirinden özel süreçler!

Bu dönemlerin, fiziksel ve ruhsal sağlığın korunarak geçirilebilmesi için; beslenmeye normalden daha fazla dikkat edilmelidir. Bu sayede; doğru beslenme davranışı ile yaşam kalitesini arttıracak, bu özel süreçlerin yaşamanın acısını çekerek değil, tadını çıkartarak yaşanabilecektir.

Ergenlik yıllarından, orta yaşın sonlarına kadar süregelen sağlıklı bir kadının yaşadığı menstrual dönem, diğerlerinden her ay yaşanması bakımından farklıdır.
Bu süreç içerisinde, hatta öncesinde ve sonrasında da vücutta oluşan fiziksel, kimyasal ve ruhsal değişimler yaşantımızı çoğu zaman olumsuz etkilemektedir.

Premenstrüal Dönem (Adet öncesi)

Premenstrüal Dönem

Biz kadınlar tüm yaşamımız boyunca üretkenliğimizi yitirmemek için doğa tarafından destekleniriz.Doğa önce bize yumurtlama yeteneğini vererek 'menstruel kanamayı' başlatır.Vücudumuz anneliği yaşayabilmek için östrojen progesteron gibi hormonlarla donanır ve birtakım fizyolojik ve metabolik değişimler sonucu oluşan doğurganlık yetisi bizi anne yapar.Gebelik ise doğada dişilere verilen mucizevi bir dönemdir.O dönemde yaşadıklarımız,yediklerimiz ve genlerimizle başka bir canlıya hayat veririz.Bu,yaşamımızda birkaç kez yinelenen mükemmel bir süreçtir.Hemen arkasından gelen emziklilik dönemi de bu dönemi tamamlayan bir süreçtir.Bedenimiz bu süreçleri yaşadıktan sonra kendi sonbaharına girdiğinde bizi 'menopoz'la tanıştırır.Menopozla birlikte tamamıyla farklı yeni bir fizyolojik ve metabolik sürece girilir.Bu döneme geçişte doğru beslenir ve egzersizi hayatımızda var edersek yeniden canlılığın başka bir dinginliğini yumuşak gelgitlerle yaşarız.

Adet sendromu aile saadetini tehdid ediyor!

Premenstürel Sendrom un aile saadetini ciddi bir biçimde etkilediğini belirten Sosyal Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Oğuz E. Berksun, geçimsizlik yaşayan ailelerin tamamında, kadınlarda adet öncesi gerginlik şiddetli yaşanıyor. Sendrom, çiftleri boşanma sebebi olabilecek çatışmalara sürükleyebiliyor. Adet öncesi dönemde kadınların yüzde 20 sinde ilaç tedavisi gerekiyor dedi. Prof. Dr. Oğuz E. Berksun, adet öncesi sendroma ilişkin yaptığı açıklamada

Adet Sancıları

Adet Sancıları

Adet ağrılarının (dismenore), birincil (Primer) ve ikincil (sekonder) olmak üzere 2 nedeni vardır. Birincil sebepler; genellikle buluğ çağında ortaya çıkar.

Ağrının sebebi, ovulasyonu (yumurtlamayı) takiben kanamaya hazır hale gelmiş rahmin iç tabakasının kasılarak dökülmesini sağlayan (adet kanaması) ve özellikle regl döneminde vücuttan salgılanan Prostoglandin f2 alfa denilen maddedir.

Tedavide de, bu aracı maddelerin oluşumunu engelleyen ağrı kesiciler kullanılır. Adet sancısı ile yumurtlama arasında yakın ilişki vardır.

Adet öncesi sendromunu önemseyin...

Her 4 kadından 3'ünde bedensel- ruhsal belirtiler veren adet öncesi sendrom aile saadetini ciddi biçimde etkiliyor. İş ve sosyal hayatı da bozan sendrom mutsuzluk, sinirlilik ve kilo artışı yapıyor.

Prof. Dr. Oğuz E. Berksun, adet öncesi sendromun (Premenstrüel Sendrom), aile saadetini ciddi bir biçimde etkilediğini ve evli çiftleri boşanmalara neden olabilecek çatışmalara sürüklediğini belirtti. Sosyal Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Oğuz E. Berksun, pek çok kadında adet öncesi günlerde, bedensel ve ruhsal belirtilerle ortaya çıkan ''Adet Öncesi Sendrom''un daha hafif biçimine ''adet öncesi gerginlik'', ağır biçimlerine ise ''premenstrüel disforik bozukluk'' dendiğini anlattı.

20-40 YAŞA ARASI ETKİLİ

Sancılı adet (dismenore)...

Sancılı adet (dismenore)

Adet kanaması süresince ağrı hissedilmesine dismenore, yani sancılı âdet görme denir. Dismenore, kadınların yarısından fazlasında az ya da çok görülmektedir. Aslında bu durum, kanamayı kontrol altında tutmak için ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanmasıdır.

Belirtileri

Adet sancısı, karnın alt kısımları ile kasıklarda hissedilir. Şiddetli bel ve baş ağrısı sancıyla birlikte sık görülen belirtilerdendir. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı, kusma, kabızlık veya ishal, halsizlik gibi şikayetler de görülebilir.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: