warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Reflü

İdrar Yolu Enfeksiyonlari

İdrar yollarının böbreklerden mesaneye kadar olan bölümü normal olarak sterildir. İdrar yollarının sterilliğini koruyan mekanizmalardan bazıları idrarın asitliği ve serbest akışı, boşaltım mekanizmasının normal olması, sistemin bütünlüğü, vücut savunma sistemleridir. Bu mekanizmalardan herhangi birisindeki anormallik ve idrar tutukluğu, idrar yolu enfeksiyonu açısından başlıca hazırlayıcı faktörlerdir.

Reflü tedavisinde yeni bir yöntem

Reflü tedavisinde uygulanan plicatör teknolojisi uzun süreli yakınması olan hastalara çözüm sağlıyor. Reflü hastalığı günümüzde önemli sağlık sorunlarından biri. Tanı yöntemlerinin yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile diğer mide bağırsak sistemi hastalıklarında kolaylıkla ayırt edilebilen gastroösofagial reflü, erişkinlerin yaklaşık yüzde 20'sini etkiliyor. Erken dönemde reflü, çoğu kez ilaç tedavisi, yemek alışkanlıkları ve yaşam şeklindeki düzenlemeler ile kontrol altına alınabiliyor.

Ancak özellikle kökende yapısal bir sorun (mide kapağında gevşeklik, mide fıtığı) var ise, reflü hastalığı sürekli hale gelebiliyor ve bu durumda ilaç ancak geçici rahatlama sağlıyor. Kadıköy Şifa Hastanesi Reflü Merkezi’nden Op. Dr. Levent Eminoğlu, reflü tedavisinde uygulanan 'Plicator teknolojisi'' hakkında bilgi veriyor.

Reflüyü gastritle karıştırıyorlar!


Reflü son ylların en yaygın hastalıkları arasında yer alıyor.Mide asitinin anormal bir şekilde yukarı doğru çıkarak yemek borusuna ve boğaza gelmesiyle oluşan reflü, son yılların en yaygın hastalıkları arasında yer alıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türkçapar, reflü hastalarına gastrit ya da ülser teşhisi konulmasından dert yandı. Bu hastaların asit düşürücü ilaçları düzensiz olarak kullandıklarını dile getiren Türkçapar, "Yanlış ilaç kullanımı, hastalığın daha ağır bir seyir izlemesine yol açıyor" dedi.

Anjiyo bile yapıyorlar

Türkçapar sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de kimse reflünün ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Öyle ki, reflü yüzünden psikiyatriste gidenler bile var. İnsanların çoğu bu hastalığa yakalandıklarında, kulakburun- boğaz doktorlarına gidiyor.

Reflü daha çok kadınları vuruyor.!

Görülme sıklığı giderek artan ve tedavi edilmediğinde yemek borusu kanserine neden olan reflü daha çok kadınları vuruyor. Bunun en önemli nedeni ise göbek bölgesindeki yağlanma ve doğum sonucu oluşan sarkmaların karın içi basıncını artırması

Araştırmalar Türkiye’de her 10 yetişkinden birinde reflü olduğunu ve görülme oranının her geçen gün arttığını gösteriyor. Bu artışta yaşam tarzı, yeme alışkanlıkları ve stres önemli rol oynuyor. Toplumda hastalığın yeterince önemsenmediğini söyleyen Prof. Dr. Cihan Uras, ciddi bir tehlikeye dikkat çekiyor,

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: