warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

BİZİ MERDİVENSİZLİK ŞİŞMANLATIYOR

Zayıflamanın kolay yolu merdiven çıkmak

İstatistiklere bakılırsa, hızla şişmanlıyoruz. Kimimiz sinirden, stresten, kimimiz gerginlik ya da öfkemizi bastırma isteğinden, kimimiz de yalnızlık ve depresif düşüncelerimiz sonucu ’homidi-gırtlak’ yiyoruz!

Kiloları bazen de hastalıklar, genetik faktörler ya da bilgisizlikten alıyoruz. Çoğumuz ’şekerim düştü’ diye şeker yiyerek, bazı şarlatanlara uyup karbonhidratlarla (ekmek, pirinç, bulgur, makarna, meyve ve sebze) proteinleri (et, tavuk, balık, yoğurt) ayrı ayrı tüketerek, sağlığa yararlı diye zeytinyağlıları, fındığı, cevizi, meyveleri fazla miktarda yiyerek ya da alkolü fazla içerek yağlanıyoruz. Uzmanların dediklerine bakılırsa kadınlarımızın yüzde 30’u, erkeklerimizin yüzde 15’i fazla kilolu veya şişman.

Hayatın Kendisi Enerjidir


"Yorgunluğunuz, durgunluğunuz, bitkinlik, halsizlik ve isteksizliğinizin,
uyku bölünmeleri, çarpıntılar yürek sıkışmalarınızın, sırt-bel-boyun-göğüs
ağrılarının, kaşıntı ve egzamalarınızın kaynağını ruhsal elektriğinizdeki
kontak atmalarında aramalısınız."

Vücudunuz yetenekli bir enerji dönüşüm merkezidir. Taşıdığınız trilyonlarca
hücre, besinlerle aldığınız gücü enerjiye çevirebilen organcıklarla donatılmıştır.

Yiyecek ve içeceklerle aldığınız gücü kullanılabilir enerjiye
çeviren süreçler, müthiş bir düzen içinde tıkır tıkır işler.

Uyku borcunuzu ödeyin

Uyku borcunuzu ödeyin
Uyku sizi sağlıklı tutan en önemli fonksiyonlarından biridir.
Bir yenilenme, tamir, bakım ve onarım sürecidir. Siz mışıl mışıl uyurken devreye giren binlerce süreç, sabaha kadar adeta arı gibi çalışarak bir önceki günün yıpranmalarını giderir, bozulmalarını düzeltir. Eğer düzenli bir uykunuz yoksa düzenli beslenmenizin, aktif bir yaşam sürmenizin, stresinizi kontrol etmenizin yararlarından yeteri kadar faydalanamazsınız. Uyku bir lüks değil, bir ihtiyaçtır. İyi ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Uykudan fedakarlık yapmak, 3-4 saatlik bir uykuyla yetinip gün boyu çalıştığını söyleyip hava atmak, uykusuzluk sorununa bir uzmanla görüşüp çözüm aramamak son derece yanlış şeylerdir. Mümkün olduğu kadar düzenli uyumaya, aynı saatlerde yatakta olmaya, uyku sürenizden fedakarlık yapmamaya ve geç yatmamaya özen gösterin.

Karbonhidratın da iyisi kötüsü var

Karbonhidratın da iyisi kötüsü var.Karbonhidratlar önemli besinlerdir. Enerji ihtiyacımızı karşılamakta kullanılan bu önemli besinlerin başlıcaları; şekerler, (bakkal şekeri), pekmez, bal, tahıllar ve bunlardan yapılan yiyecekler (ekmek, börek, pasta, makarna, pilav), bakliyatlar (fasulye, nohut, bezelye, mercimek ) ile sebze ve meyvelerdir.
Bu yiyeceklerden herhangi birini yediğinizde içlerindeki karbonhidratlar vücudunuzdan bazı işlemlerden geçirilerek glikoza yani kan şekerine çevrilir. Glikoz insülin hormonu tarafından hücrelere enerji kaynağı olarak takdim edilir. Hücreler insülin reseptörleri uyarılınca şekeri içine alır ve enerji üretiminde kullanır. Bunun tek istisnası beyin hücreleridir.

Sil baştana hazır mısınız?

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
Sil baştana hazır mısınız?
"Doğru bildiğimiz yanlış" ve "yanlış sandığımız doğrular"ın sayısı ne kadar da çokmuş diye şaşırmayın hiç.
Araştırma sonuçları yayınlandıkça biz de şaşırmaya devam edeceğiz. Tıp biliminde bilgiler müthiş bir hızla değişiyor. Boston Globe gazetesinin ünlü yazarı Ellen Goodman’ın deyimiyle "bugünün devası yarını zehri" haline gelebiliyor. Daha da önemlisi, yine aynı yazarın deyimiyle, "en yeni araştırmaların ortaya koyduğu bilgilerin son kullanma tarihi bile kahvaltı gevreği paketlerinin üzerindeki tarihten daha kısa" hale geldi.
Yeni bulgular kafamızı karıştırsa da, hayat kalitemizi yükselten ve iyileştiren birçok değişimleri yapmamızı sağlıyor. Yapacağımız bu basit değişimlerle kolesterol, kan basıncı, kan şekerimizde ciddi düzelmeler sağlayabileceğimizi fark ettik.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: