warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

öksürük

Kistik Fibrozis

Çocuk ve erişkinlerde görülen kronik solunum yolu tıkanıklıkları ve enfeksiyonlarla seyreden bir kalıtımsal bir hastalık olup daha çok beyaz ırkta görülür. Hayatın erken evrelerinde oluşan pankreas yetmezliği ile çocukluk çağının ağır kronik solunum yolu hastalığının ana nedenlerindendir. Hastalarda ayrıca burunda polip, sinizüt, pankreatit de görülebilir. Siroz ve karaciğer yetmezliği gelişebilir.

Genetik:
Kistik fibrozis beyaz ırkta her 3000 doğanda 1 olasılıkla görülür. Avrupalılarda daha çok görülür. Asya'da daha nadir görülür

Fizyopatolojik temel bulgular 4 grupta incelenebilir.

Mukus sekresyonun (vücut salgıları) temizlenme bozukluğu,

Mukus sekresyon suyunda azalma,

Sinüzit

Sinüsler burun etrafındaki kemikler, üst çene kemikleri ve alın kemiği içinde bulunan hava dolu boşluklardır. Bu boşluklar iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyona sinüzit adı verilir. İltihaplanmanın nedeni, bakteri veya virüs cinsi mikroplardır, bazen de her iki tür birlikte bulunabilir.

Belirti ve Bulguları :
Sinüzit, belirtilerin süresi 1 aydan kısa ise akut, 1-4 ay arasında ise subakut, 4 aydan uzun ise genellikle kronik olarak gruplandırılır.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, üst solunum yollarında virüs türü mikropların neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. Birçok virüs türü (en sık rinovirüsler ve koronavirüsler) soğuk algınlığına neden olabilir.

Soğuk algınlığından burun, boğaz, kulaklar, östaki tüpü, nefes borusu, ses telleri ve akciğerler etkilenir. Soğuk algınlığı en çok okul çağı çocuklarında görülür ve sıklığı yaşla azalır.

Belirti ve Bulguları :

Kalsedon Taşı

Kalsedon Taşı
(Kalkedon, Kadıköy Taşı)
Chalcedony,

Taş : Kalsedon Taşı
Sertlik Derecesi : 7
Kimyasal Yapısı : SiO2
Özgül Ağırlığı : 2,65
Burçlar :
Çakralar : Alt karın, Güneş sinirağı
Temizleme :
Yükleme :

Kısaca
Kadıköy anlamına gelen Kalkedon ismi dolayısıyla Kadıköy Taşı olarak da bilinir.

Kuvarsın bir alt türü olan, mumsu parlaklığa sahip ve genellikle mavi-beyaz renklerde bulunan kalsedon taşı ayrıca sarımsı-kahverengi, bej, gri, sarı, yeşil ve kahverengi renklerde de olabilir.

Fiziksel Etkileri
*Göz ile ilgili problemlerde kullanılabilir.

*Öksürüğü azaltır,

*Ateşi söndürür,

*Troit bezlerini sağlıklı tutar,

İshal ve öksürüğün düşmanı içecek

İshal ve öksürüğün düşmanı içecek
Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden olan salep, kronik ishal kesici özelliği bulunuyor.

Salep, ayrıca soğuk algınlığına ve öksürüğe de şifa. Prof. Dr. Utku Çopur, soğuk kış günlerinde tüketilen ve yüzyıllardır kullanılan bir içecek olan salebin, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde doğal olarak yetişen bazı orkidelerin yumrularından elde edildiğini belirtti. Salebin, soğuk günlerde vücudu sıcak tutan, soğuk algınlığına karşı direnç veren, özellikle sütle hazırlandığında besleyici, geleneksel bir içecek olduğunu ifade eden Çopur, salebin kronik ishali kesici etkisinin bulunduğunu vurguladı. Prof. Dr. Çopur, 1 kilogram kuru salep elde edebilmek için ortalama 2 bin 600 civarında orkideye ihtiyaç olduğuna söyledi. Çopur, 'Salebin bağırsak rahatsızlıklarına, soğuk algınlıklarına ve öksürüğe karşı etkileri halk arasında çok eski dönemlerden beri bilinmekte ve bu içecek yaygın olarak kullanılmaktadır. Türklerin saleple tanışması çok eski dönemlere rastlamaktadır” dedi.

Koah hastalığına DİKKAT!

KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı uzmanlar tarafından Sinsi bir tehlike olarak tanımlanıyor. Ülkemizde yaklaşık 3 milyon kişinin KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor; ancak KOAHlı her on kişiden dokuzu hasta olduğunu bilmiyor. Suadiye Memorial Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. İlkay Keskinel, 19 Kasım 2008 Dünya KOAH Günü öncesi KOAH hastalığı ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Tüm dünyada en sık rastlanan ölüm nedeni

Kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalığının baş harflerinden oluşan KOAH, aslında iki hastalığı tanımlamakta kullanılır: kronik bronşit ve amfizem.

Kronik bronşit, en az iki yıl üst üste ve bu iki yılın en az üç ayında öksürük ve balgamla seyreden ilerleyici bir rahatsızlıktır.
Amfizem ise, kana oksijen taşınmasını sağlayan hava keseciklerinde harabiyete neden olan bir hastalıktır.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: