warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

obezite

Şişmanlık Tüm Dünya Kadınlarının En Büyük Sorunu

Sonuçları ABD Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, incelenen 36 ülkedeki şehirli kadınların yüzde 32’si aşırı kiloluyken, kırsal kesimdeki kadınların sadece yüzde 9’unun “zayıf” olduğu tesbit edildi.

North Carolina Üniversitesi’nden Michelle Mendez ve Barry Popkin ile Brezilya’nın Sao Paulo Üniversitesi’nden Carlos Monteiro tarafından yapılan araştırma kapsamında 36 ülkeden 20-49 yaş aralığında 150 bin kadının boy-kilo oranlarının incelendiği belirtildi.

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Anneler 'sütüm yetmiyor' endişesiyle bebeklerine mama verirler. Ancak bir noktayı da atlarlar. Bilimin onlarca yıllık uğraşına rağmen anne sütüne eşdeğer bir mama henüz üretilemedi. Anne sütünün özellikleri ve bebek sağlığına etkileri:
Selahattin Dönmez'in haberi

Emzirmenin bebek ve anneye yararları

Emzirmenin bebek ve anneye yararları

Anne sütünün yararları ve emzirmenin önemi saymakla bitmeyeceği her geçen gün yapılan yeni araştırmalarla kanıtlanıyor. Son derecede sağlıklı ve doğal bir yöntem olan emzirmenin anne ve bebeğe birçok fayda sağladığını belirten Amerikan Diyetetik Derneği, emzirmenin teşvik edilmesini ve özendirilmesi gerektiğini açıklayan bir rapor sundu.

Aytaşı

Aytaşı
Moonstone, Mondstein

Taş : Aytaşı
Sertlik Derecesi : 6 - 6,5
Kimyasal Yapısı : NaAlSiO3
Özgül Ağırlığı : 2,57
Burçlar : Yengeç, Balık
Çakralar : Alt karın, Güneş sinirağı, Kalp
Temizleme : Akan su
Yükleme : Ayışığı

Kısaca
Yarı şeffaf, turuncu, gri ya da süt beyaz renklerdedir. Rainbow olarak bilinen türü ışık kaynağına karşı tutulduğunda mavi-beyaz pırıltılar yayan güzel bir taştır.

Aytaşının
Fiziksel Etkileri

*Kadınların aylık periyotlarının düzenli olmasını sağlar.

*Özellikle cinsel organların korunmasında etkisi vardır.

*Kramplara, bacak ağrılarına ve sırt ağrılarına iyi gelir.

DÜNYANIN YARISI OBEZİTE TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA

2030'da dünyanın yarısı kilolu olacak
Bilim adamları, şehirlerde giderek artan hareketsiz yaşam tarzı ve gereksiz gıda tüketimi yüzünden 2030'da dünya nüfusunun yüzde 58'inin şişmanlık hastalığına (obezite) yakalanacağını bildirdi.

The Times of India gazetesinin haberine göre, ABD'deki Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'nun yaptığı araştırma, 2005-2030 yılları arasında yükselecek şişmanlık oranlarını ele aldı. Araştırmacı Tanika Kelly, "2005'te insanlığın yüzde 23,2'si kiloluydu ve yüzde 9,8'i obez sınıfına giriyordu. 2030 yılında obez sayısının 1,12 milyar olacağını tahmin ediyoruz. Kilolu insan sayısı ise 2 milyarı geçecek." dedi.

''Obezite, bulaşıcı bir hastalık''

Konya (AA)- Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Gönen, obezitenin yakın ilişkiler, model örnek alma, sosyal etkileşim gibi faktörlerle kişiden kişiye aktarıldığını ifade etti.

Gönen, ''İletişim halinde olan insanların kilosu, kişinin kilosunu belirleyici önemli bir faktördür. Araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre, arkadaşı obez olan bir kişinin aynı hastalığa yakalanma olasılığı yüzde 57, kardeşi obez olan bir kişinin yüzde 40, eşi obez olanın ise yüzde 37'dir" dedi.

Çocuğunuz Obez Olmasın!...

Çocukların sürekli tükettikleri gıdaların içerisinde bulunan gıda katkı maddeleri kontrollü kullanılmazsa obeziteyi tetikleyebiliyor. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarının katkı maddesi olan gıda maddelerini aşırı miktarda tüketmemelerini sağlamaları gerekiyor!
VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Ayça Ilıca'nın verdiği bilgilere göre, gıda katkı maddelerinin aşırı tüketimi çocuklarda obezite ve bunun yanı sıra metabolik problemlere bağlı olarak tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, yağlı karaciğer hastalığı, safra taşları, polikistik over sendromu ve damarlarda pıhtı riskini artıyor.

Beşi bir yerde ile ayda 5 kilo verin!

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı şu günlerde özellikle bayanların aklına takılan en çetrefilli soru, ‘Acaba ne yapsam da zayıflasam?’ oluyor.

Uzmanlara göre kadınların aklına takılan bu sorunun cevabı çok basit: Bitki çayları. Yeşil çay, biberiye, kekik, mate ve funda yaprağı karışımıyla ayda ortalama beş kilo verebilirsiniz.

Ofiste Çalışırken Şişmanlamayın

Bir çok insan çalışırken doğru beslenmeye fırsat bulamadığından yakınır. Fazla kiloların yegane suçlusu da çoğunlukla uzun süren çalışma saatleri olarak gösterilir. Oysa çalışırken de doğru beslenmek ve kilo almak yerine fazla kilolardan kurtulmak mümkün.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: