warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

mevsim

Ne mutlu tatilini bu şekilde değerlendirenlere…

Yaz mevsimi hasat mevsimidir. Ürün toplama mevsimidir. Yazı tatil mevsimine dönüştüren modern insan olmuştur. Bahar ayı nasıl ki ürünü ekme ve yetiştirme ayı ise yaz ayı da ürünü toplama ayıdır. Ektiği ya da yetiştirdiği ürünü olmayanlar elbette ki yazı boşa geçirecek zaman dilimi olarak görürler. Hayatının baharı olmayanların yazı da olmayacaktır. Toplayacak ürünü, yapacak işi olmayanlar için yaz ayı atalet ayıdır.

İnsanın dört mevsimi ya da farklı halleri...

Bir zamanlar 4 oğlu olan bir adam varmış...

Çocuklarının çok erken karar vermemeleri ve peşin hükümlü/önyargılı olmamaları için onları bu hususta eğitmek istemiş...

Bu sebeple her birini uzak bir yerde bulunan bir ağacın yanına gidip, ona bakmalarını istemiş...

- İlk oğlan kış'ın gitmiş...

- İkincisi ilkbahar'da...

- Üçüncüsü yaz'ın...

- Sonuncusu da sonbahar'da...

Geri döndüklerinde hepsini çağırmış ve bir araya toplayıp ne gördüklerini sormuş...

Mevsim değişikliği psikolojik rahatsızlıkları artırıyor

Güneşli yaz günleri, yerini yağışlı ve kasvetli sonbahara bıraktı. Kendinizi huzursuz hissediyor, yemek yiyemiyor, uyuyamıyor ve iş veriminiz düşüyorsa mevsimsel depresyon geçiriyor olabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, depresyon tanısıyla tedavi gören hastaların yüzde 65'inin sonbahar ve ilkbahar aylarında psikiyatri kliniklerine başvurduğunu gösteriyor. Dr. Zafer Atasoy, güneş ışınlarının azaldığı ve tatilin bittiği sonbahar mevsiminin insan psikolojisini olumsuz etkilediğini söylüyor. Bu dönemde insanın içinden hiçbir şey yapmak gelmediğini ifade eden psikiyatri uzmanı Atasoy, özellikle çocukların, gençlerin ve yaşlıların dikkatli olması gerektiğini kaydediyor.

Depresyonun günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olduğunu anlatan Atasoy, en büyük sıkıntının yazdan sonbahara geçişte yaşandığını belirtiyor.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: