warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

TV

Uykusuzluk çeken hanımlar dikkat!

Menopoz, hamilelik ve adet öncesi dönemlerde uykusuzluk sorunu artıyor. Uykusuzluğa neden olan ateş basması olarak tabir edilen hararet ve terleme uykusuzluğun önemli nedenlerinden biri...

Araştırmalar menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki hanımların % 40ının uyku düzensizliği olduğu ve uyku sorunları yaşadığını doğruluyor. Menopoz döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak öne çıkabilen bir başka sorunda uyku apnesi hastalığı. Horlama, ağız kuruluğu, uykudan dinlenmeden uyanma,gece boyunca uyanma,konsantrasyonda azalma,hafızada zayıflama gibi şikayetlerle ortaya çıkan uyku apnesi yine bu dönemin hassasiyetle üzerinde durulması gereken konusudur.

UYKU SABOTAJCILARI

Hanımlar yaşadıkları uyku bozuklarını hekimleriyle paylaşmalıdır. Uyku bozukluklarının bir aydan fazla sürmesi halinde konunun ciddiye alınarak

Çocuğun gelişiminde oyunun önemi

Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi

“Çocukların dengeli yetişmesinde oyun, oldukça ehemmiyetli bir unsurdur.
Hatta diyebiliriz ki; ölçülerimiz içinde her oyun, çocuğun hissî, ruhî ve fikrî gelişmesinde en
müessir faktörlerden biridir. Oyun çeşitlerine göre bazıları, çocuğun melekelerini geliştirerek, onu ilerideki hayata hazırlar. Bazıları, onun düşünce ve kabiliyetini artırır."

* Çocukların karakter ve kişilik gelişimlerine oynadıkları oyunların ne gibi tesirleri vardır?
* Çocukların tercih ettikleri oyunlarda, iç âlemlerine ve beklentilerine dâir nasıl ipuçları vardır?
* Oyunun, çocukların lisan ve zihnî gelişimlerine tesirleri...
* Çocuklar, yaşadıkları önemli hâdiseleri, oyunlarıyla nasıl yansıtmaktadır?

''Kadınlar televizyondan vazgeçemiyor''

Elazığ da yapılan bir araştırmaya göre kadınlar; ahlakı bozduğunu düşünüyor, müstehcenlikten rahatsız oluyor ama yine de günde ortalama 4 saat 42 dakikasını TV karşısında geçiriyor. Televizyonun kadınların gündelik yaşamlarına etkisi üzerine Elazığ da yapılan bir araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Ana Bilim Dalı nda doktora öğrenci Esra Gülmez, Elazığ da 15 yaş üstü evli kadınlar arasında bir araştırma yaptı.

36 mahallede, 383 kadınla konuşan Ersa Gülmez in araştırmasının sonuçları şöyle:

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: