warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

SICAK

Sıcak felci öldürebilir !

Sıcak felci öldürebilir
Sıcaktan rahatsız olanlarda baş ağrısı, kusma ve yorgunluk belirtisi görülür. Sıcak felci ölüme yol açabilir. Bu sebeple rahatsızlanan kişi serin bir yere alınıp su içirilmelidir.
Uzmanlar, sıcakların insan sağlığına çok bilinen etkilerinin dışında; sıcak havadan aşırı etkilenme sonucu, ölümle sonuçlanabilecek ölçüde tehlike içeren “sıcak felci”ne karşı da duyarlı olunmasını öneriyorlar. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun, sıcaktan rahatsız olanlarda baş ağrısı, kusma ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkacağını, sıcak yorgunluğu da denilen bu rahatsızlıktan etkilenenin cildinin serin ve nemli olacağını, nabzının zayıflayacağını ve bayılma hissi görüleceğini söyledi. Sıcak yorgunluğu görülen kişinin öncelikle gölge ve serin bir yere alınmasını öneren Coşkun, “Rahatsızlanan kişiye bir bardak su içirilmeli ve yatırılıp ayakları yükseğe konulmalı.” dedi.
Sıcak felci olursa ne yapmalı?

Bebekleri çok sıcak odada uyutmayın

Bebekleri çok sıcak odada uyutmayın

Bebeklerin gereğinden fazla sıcak odalarda uyutulmasının ani bebek ölümlerine yol açabildiği bildirildi. Küçük Çocuk Ölümlerini Araştırma Vakfı tarafından yapılan araştırmada, bebekli ailelerin yüzde 63’ünün, bebeklerinin odalarının sıcaklığını 16-20 derece arasında tutmaları gerektiğini bilmediği ortaya çıktı.

Araştırmada, ailelerin yüzde 62’sinin bebeklerinin odasında termometre bulundurmadığı da saptandı.

Serinleyelim derken sağlığınızdan olmayın!!!

Bilinçsiz kullanılan klimalar ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Dedeoğlu, sıcak yaz mevsiminde insanların serinlemek amacıyla yoğun şekilde klima kullandıklarına dikkati çekerek, bilinçli kullanılmadığı takdirde klimaların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini kaydetti.

Klimaların, soğuk havanın insanlara direkt şekilde değil, başlarının üzerinden üfürecek şekilde ayarlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Dedeoğlu, "Klima havaya üflese de soğuk hava aşağı inecektir." dedi.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: