warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sancı

Bebeklerde Gaz Sancıları

Gaz sancıları olmasaydı; bebekleri büyütmek, sanırım, çok daha kolay ve keyif verici olurdu. Saatlerce süren, bitip bitip tekrar başlayan, yırtınırcasına ağlayan bebeklerin bu durumuna dayanabilmek, hele hele gencecik, deneyimsiz bir anne için çok zor olsa gerektir. Ancak annelerin unutmaması gereken bir nokta da; bugüne kadar gaz sancısı nedeniyle zarar görmüş bir bebeğin görülmemiş olmasıdır. Burada hemen söylemem gerekir ki; bebeklik dönemindeki ağlamaların hepsinin nedeni de gaz sancıları değildir.

Bunlar
• Açlık
• Diş çıkarma
• Kulak ağrısı
• İshal
• Başka sebeplerle oluşan barsak spazmları
• İdrar yolu enfeksiyonları
• Popo (anüs) çevresindeki yara ve çatlaklar
• Pişik
• Pamukçuk

Rahat bir gebelik için yapılması gerekenler -3-

Gebelik süresi boyunca vücutta çeşitli değişiklikler olması nedeniyle anne adayları zaman zaman sorunlarla karşılaşabiliyor. Gebeliğin çeşitli dönemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ise farklılık gösteriyor.

SON 3 AY
Gebeliğin bu döneminde alınan kilolar, taşınan bebeğin ağırlığı ve duruş pozisyonundaki değişiklikler sırt ağrılarına neden olabilir. Bazı gebelerde gebelik hormonlarının etkisiyle kalça kemiklerinin birleşim yerlerinde gevşeme olur, kalçalarda ve öndeki çatı kemiğinin üzerinde ağrı ve sancı hissedilebilir. Son üç ayda ani ve ağır hareketlerden kaçınmak gerekir. Bazı gebeler yürürken zorluk çekerler. Gebeliğin bu döneminde rahimin ve bebeğin büyümesi kaburgalara baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

Doğumla ilgili korkularınız mı var?

Hiç bitmeyecek gibi gelse de anne adayları için dokuz aylık dönem göz açıp kapatıncaya kadar geçer. Bu süre içersinde birçok kadın doğum anını büyük bir sabırsızlıkla ve korku içinde bekler.

Birçok anne adayı, acaba doğum sırasında bir sorun çıkar mı, hangi yöntemi seçsem daha iyi olur, sancılarla başa çıkabilecek miyim diye endişelenir. Peki bu korkuyla nasıl başa çıkılır? İlk adım bilgilenmektir! Uzmanların doğum korkularına ilişkin söylediklerine kulak verirseniz korkularınızı kolaylıkla yenebilirsiniz.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: