warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sabır

Suayra el-Esediyye (radiyallahu anha)

O, yün, kıl ve lif toplayarak ve onları eğirerek büyük bir ip yuma­ğı yapmak suretiyle geçimini sürdürüyordu. Yumak ona ağır gelince eğirip katladığı ip yumağını bozdu. Suayra hakkında şu âyet nazil ol­muştur: «İpliğini iyice eğirip katladıktan sonra bozan kadın gibi olma­yın» [1]

Yani şöyle buyurmuştur :

?Ey Kureyş topluluğu! Suayra gibi olmayın. Kesinleştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın.

Suayra Rasûlüllah´a gelip :

? Ya Rasûlellah! Bende şu hastalık (delilik) var. Benim has ğım´ı iyileştirmesi için Allah´a duâ et, dedi.

Peygamber, (S.A.V) :

? Dilersen Allah´a duâ ederim. Sana afiyet verir ve senin iyilik ve kötülüklerini tesbit eder. İstersen, sabret, sana cennet verilsin, dedi.

Suayra :

Söz büyüğün sus küçüğün

Anne soruyor "Çocuğum 10 yaşında ama çok çekingen, insanların arasına girmekte zorluk çekiyor, kendini ifade edemiyor. Bunun sebebi nedir, düzelmesi için ne yapmalıyım?"

Çocuğun ruhsal gelişiminde üç ana unsur çok önemlidir. Sevgi, disiplin ve ilgi. Disiplinin yanlış kullanılması çocuğun geleceğini yanlış şekillendirecektir.

Disiplin kelimesi sert sözler, otorite, eğitim çavuşunun emirler yağdırması, sindirilmiş kitleleri çağrıştırıyor. Çocuklarla ilgili düşünüldüğünde bile bir soğukluk ifade ediyor.

Aşkın tarifi

Anlatımlar da değişmedi

“Aşk kaydında olan kişi
ğişse de duygu hiçBaş kaydında değildir”
(Mevlana)

Yani aşk; bir kapı, bir koridor, bir yastık kadar basit bir şey değildir. Sadece bir “şey” değildir. Yanmayan kalorifere kızan, radyo kanalı ararken bile sabırlı olamayan, bir market kuyruğunda öne geçme planları yapan kişi, beşinci viteste iki yüz yapıp uzaklaşıyor demektir aşktan.

“Aşk mıdır can u dil mülkünü yağma eyleyen
Aşk mıdır sinem içre gelip ca eyleyen
Aşk mıdır boynuma takıp bela zincirini
Gezdirip mecnunleyin âlemde rüsva eyleyen”
(Muhubbi)

RÜZGAR YOKSA KÜREK ÇEK….

Karşılaşılan her güçlük, her tehlike, aşılması gereken bir engeldir.

HAYAT AKSİYONDUR, DAYAN…!

Sabrın yerini hayatta hiçbir şey tutmaz…Eğer amacına ulaşmak istiyorsan, her zorluğa göğüs ger, her ıstıraba katlan..

AZMİNİN HER KIRILIŞINDA, GAYENİ – AMACINI DÜŞÜN..!

Eğer rüzgar yoksa, kürek çek;Bal yapan arıyı düşün,sonra…Koca Çınarı deviren ağaç kurdunu,ve….karıncayı hatırla.UNUTMA! HERŞEYİN BEDELİ VAR…!

Kanadını çırparak, dala yükselir kuş; Oturup boş yere çırpınmak neye yarar?Önce sebep göster,Sonra ümitten söz et..Hayat aksiyondur, dayan!

SLM!!! NBR?

"Slm Nbr?" MSN Türkçesi

Hayatinda hiç balta tutmamış, odun kırmamış, bir sobayı tutuşturup ısınmanın keyfine varmamış...

Bir çesme başında kuyrukta bekleyip bir bidon su doldurmamış...

Yer yatağından uyanıp, yer sofrasında aynı kaba kaşık sallamamış...

Gaz lambasinin titrek ışığında kitap okumamış...

Kuzine’de ekmek kızartmamış, portakal kabugunu o kızgın demirin üstüne koyup odasina rayiha katmamış...

Ve fakat hayati anlamaya çalisiyor genç adam; aşkı anlamaya çalışıyor...

Öfkeyle geçen her dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış 60 saniyedir.

Eski çiftlik evini restore etmek için tuttuğum marangoz, işteki ilk gününü zorlukla tamamlamıştı.

Arabasının patlayan lastiği onun işe bir saat geç gelmesine neden olmuş, elektrikli testeresi iflas etmiş ve şimdi de eski püskü pikabı çalışmayı reddetmişti.

Onu evine götürürken yanımda adeta bir taş gibi oturuyordu.

Evine ulaştığımızda beni, ailesiyle tanışmam için davet etti.

Eve doğru yürürken küçük bir ağacın önünde kısa bir süre durdu, dalların uçlarına her iki eliyle dokundu.

Çocuk ve oruç


Çocuğun aceleciliğini hepimiz biliriz. Bir şey istediği zaman gösterdiği sabırsızlık bazen öyle bunaltır ki, elimiz ayağımız birbirine dolaşır. Çocuk o an, türlü yöntemlerle isteğinin yerine getirilmesini sağlamaya çalışır; sık sık tekrar eder, yalvarır, kendince tehdit eder, ağlar, bağırır, çağırır; sonunda öyle bir an gelir ki, "tamam" demek zorunda kalırsınız.

Geçtiğimiz hafta bir akşam, iftarı bir akrabamızda yapmış, teravih sonrası evimize dönmek için yola çıkmıştık. Yola çıktığımızın nerdeyse daha ilk dakikalarında küçük kızım su istemeye başladı. Araçta içme suyu kalmamış, etrafta da durup alabileceğimiz bir bakkal da gözükmüyordu. Üstelik, misafirlikten ayrılmadan önce de su içmişti. Benim ve annesinin "Kızım, az sonra evimizde olacağız, sabredebilir misin" şeklindeki ricamızı değil kabul etmek dinlemedi bile. Çocuk sanki bir ağustos günü saatlerce susuz kalmış gibi "su… su…" diye sızlanıyordu. Rastladığım ilk yakıt istasyonundaki alış veriş merkezi imdadıma yetişti.

Çocuğunuzu büyütürken en çok ihtiyacınız olan şey "sabır" olacaktır.

Sabırlı Anne Baba Olmanın 10 Yolu
Çocuğunuzu büyütürken en çok ihtiyacınız olan şey "sabır" olacaktır. Çünkü çocuklar adeta anne-babalarının ne kadar sabırlı olduklarını test etmek için hareket ederler. Eğer sizin sık sık sabrınız tükeniyor ve sesiniz yükseliyorsa, yazımızı mutlaka okuyun, yararını göreceksiniz

Çocuklar her zaman çok hızlı giyinmezler, siz telefondayken sessiz olmazlar, ellerini yıkamaktan hoşanmazlar. Sizin sabrınız da tükeniverir ve sesiniz yükselmeye başlar... Sesinizi yükselterek tehditler savurmak çocuklarınızı harekete geçirmenin, sessiz olmalarını sağlamanın veya sizi dinlemelerinin tek çaresi gibi gözükse de aslında sakin olmanız, onların işbirliğinize daha sıcak bakmalarını sağlar.

Biraz sabırlı ol çocuğum!

Hiçbir çocuk anne-babanın “Biraz sabırlı ol!” demesiyle sabırlı olmaz. Çocuklara sabrı da öğretmek gerekir. Ama bunun için çocukların karşılarında ilk önce güzel bir örnek görmeleri lazımdır.
Sabır kavramının çocuk eğitimindeki rolü ve karakter gelişimine olumlu katkılarına yönelik yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar elde edilmiştir. “Lokum Testi” adı verilen bir deneyde, 3-5 yaşlarında olan çocukların sabırları sınanmaktadır. Kendilerine lokum verileceği söylenen çocuklardan sabredip bekleyenlere ikişer lokum, bekleyemeyen ve sabırsızlık gösteren çocuklara ise birer lokum verilecektir.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: