warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

puberte

13 - 19 Yaş Arası Kızlar

İnsan yaşamında yeniyetmelik (13-19 yaş arası) özellik­le kadınlar için çok önemli bir dönemdir. Bu yaşlarda kü­çük kızın vücudu tamamıyle değişime uğrar ve gerçekten bir hormonal patlamanın yanısıra bir çok organik değişi­min çeşitli etkileri altına girer.

Üreme sisteminin işlemeye başlamasıyla ergenlik başlar. 17-18 yaşlarında vücut son şeklini alır. Vücut gelişiminin tamamlanmasıyla beraber her 2 cinste kendilerini kız ya da erkek olarak tanımlamaya ve buna uygun sosyal davranışlar sergilemeye başlar. Genç genetik veya başka faktörler sebebiyle yaşının gelişimsel normlarına ulaşamamış olursa bedenine ilişkin olumsuz birtakım duygular ve algılar hissedebilir. Sağlıklı bir kadın olabilmek için olması gereken değişimlerin gerçekleştiği ergenlik döneminde, beyin ve üreme organları vücudun diğer bölümlerine

Adolesan gelişme ve bozuklukları

Kızlarda Normal Puberte

Genellikle 9-13 yaşında başlar İlk bulgu göğüs tomurcuklanmasıdır, bundan 2 yıl sonra menarş (ilk adet)gelişir. Puberte 1,5-6 yılda tamamlanır.

Erkeklerde Normal Puberte

Genellikle 10-14 yaşında başlar. Önce testisler büyür,6 ay sonra pubiste kıllanma,12 ay sonra peniste büyüme başlar. Puberte 2 - 4.5 yıl sürer.

Erken Puberte

İkincil cinsiyet özelliklerinin kızlarda 8; erkeklerde 9 yaşından önce başlamasına denir

Erken Puberte Nedenleri

Gerçek:
a)SSS enfeksiyonları
b)Kafa Travması
c)Androjen,öströjen ilaç kullanımı
d) Konj SSS malformasyonları
e)İdiopatik, ailevi nYalancı:
i- Neoplazma
ii- Toksinler
iii- Doğumsal (adrenal Hyperplazi)
iv-Sendromlar, follikül kistleri

Adolesan Jinekomasti

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: