warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

kardeş

Çocuğunuz kardeşini kıskanıyor mu?

Bu kıskançlığı yaşayan çocuklar ne gibi endişeler taşırlar?

Kardeş kıskançlığı her çocukta ve aynı oranlarda görülmeyebilinir. Çocuklar arasındaki yaş farkı ne kadar yakın olursa, özellikle küçük yaş döneminde daha yoğun yaşanabilir. Anne - baba tutumları, cinsiyet, yaş faktörü ve aradaki yaş farkı sıkıntıların boyutunda etmen olur. Çocuk, kendisinin daha az sevildiğini ve ilgi gördüğünü düşünür. Eğer çocuklar arasındaki yaş farkı 2.5/3 yaştan az ise bu daha yoğun yaşanan bir duygu olur. Birbirine yakın dönemlerde olan çocukların ihtiyaçları da benzerlik taşır. Aynı ilgi ve enerjiyi göstermek, anne ve baba için zorlayıcı olabilir. Gördüğü ilginin bölünmüş olması annenin ilgisini kaybediyor olduğunu düşündürtür.

Nasıl davranışlar sergilerler?

Kardeşler arasında eşit davranın

Adil davranmak eşit davranmak demek değildir. Adaletle davranmak; gerektiği kadar, uygun ölçülerde, hak ettiği ölçüde çocuğa ilgi ve şefkat göstermektir. Ama eşit davranmak her kardeşe benzer ilgi ve şefkat göstermektir.

Küçük çocuklar adaletle davranmanın erdemini kavrayamazlar. Siz yeni doğanla fazla ilgilenirseniz (Halbuki bu ilgi adil bir ilgidir. Zira bebek daha fazla ilginize muhtaçtır.) bu ilgi büyük çocuğun dikkatinden kaçmaz ve rahatsız olmaya başlar. Hatta "gerileme" dediğimiz, çocukların bebeklik dönemi davranışlarına tekrar dönmelerine sebep olur. Mesela, yürüyen bir çocuk, evdeki emekleyen kardeşine fazla alaka gösterildiğini fark ederse kendisi de tekrar yürümekten vazgeçerek emeklemeye başlayabilir. Çünkü ona göre emekleyenler daha çok sevilmektedir.

(Haber)dar mıyız?

Huzur içerisinde geçirmek istediniz zaman dilimleridir akşamlar..
Sizin için bazen bazen mutlu, bazen üzüntülü,bazen stresli geçen bir günü arkada bırakır ,oturursunuz sofraya.Sıcacık evinizde yemeğinizi yersiniz hep beraber.Biryandan da binbir çeşit haber gelip geçer televizyonunuzun camından.

İşte o sırada, küçük,masum yüzlü,davetsiz misafirler ,geliverirler evinize,kimisi üzerindeki yırtık pırtık elbisesiyle,kimdi küçük bedenlerindeki kanlarla, yaralarla..
Annesini babasını kaybedenler,çaresiz yaşlı gözlerle bakıverirler birden,gözlerinizin içine.

İlk çocuklar sakin ve düzenli, sonrakiler aykırı

İlk çocuklar sakin ve düzenli, sonrakiler aykırı

Kardeşler arası doğum sırası insan karakterini etkiliyor. Genel olarak, ilk doğan çocuklar daha düz ve istikrarlı, sonrakiler ise daha yaratıcı, tasasız ve derbeder bir yapıya sahip.

'Journal of Business Research' dergisinde yayınlanan bir araştırma, insan kişiliğine cinsiyetten sonra en çok doğum sırasının etkili olduğunu öne sürdü. Uzmanlar, ilk doğan çocukları 'ciddi düşünen, uyumlu, sanattan çok bilime meraklı' olarak tanımlıyor. Evlilik ve iş hayatında başarıyı tadanlar, uyumlu ve planlı kişilikleriyle ilkler oluyor. Sonraki çocuklar ise bohemliğe ve sanata daha yatkın bulunuyor. Öte yandan, aykırı ve hayatta kendi çizdiği yolda yürümeyi seven yapısıyla gerçek liderlerin çıktığı kesim sonradan doğanlar. Araştırmada, genellemenin yine de her insana bire bir uymayacağı da hatırlatılıyor.

''2. çocuğun yaşamınıza etkisi...'''

İki çocuk sahibi olmak harika bir duygudur ama bazı zorlukları vardır. Öncelikle ikinci çocuğa sahip olmak için doğru zamanı ayarlamanız, sonra da kardeşler arası oluşabilecek kıskançlıklarla ve kendinizle esinize zaman ayıramama gibi sorunlarla başa çıkmanız gerekiyor. Bu konuyu sizin için inceledik ve yaşamınızı kolaylaştıracak ipuçlarını derledik.

İkinci cocuga hemen mi sahip olacaksınız, yoksa bir müddet beklemeli misiniz? Bir başka bebeğin maddi ve manevi yükünü kaldıracak gibi değilsiniz; öte yandan çocuğunuzun kardeşinin olmasını, birlikte büyümelerini ve sizin de bir an evvel kariyerinize bıraktığınız yerden devam etmeyi istiyorsunuz. Peki ne yapmalısınız?

Kardeş Kardeşi Kıskanırmı?

KARDEŞ KISKANÇLIĞI İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİDİR

İnsanlık tarihinde ilk cinayetin kardeş kıskançlığı yüzünden işlenmesi bu konuyu ciddiye almamızı gerektiriyor. Kabil, babası tarafından sevilen kardeşi Habil’i o kadar kıskanır ki, kıskançlık ateşini ancak onu öldürerek söndürmeye çalışır. Hz. Yusuf’un kardeşleri de kıskançlık duygusuna yenik düşerler, gezmeye çıkarma bahanesiyle götürüp onu evlerinden uzak bir kuyuya atarlar.

Anne babaların üstesinden gelmekte zorlandıkları eğitim problemlerinin başında kardeş kıskançlığı geliyor. Kutsal kitaplar, peygamber çocuklarının bile kardeş kıskançlığına yenik düştüklerini haber vererek, bizi bu konuda uyarıyor.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: