warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

karaciğer

Kistik Fibrozis

Çocuk ve erişkinlerde görülen kronik solunum yolu tıkanıklıkları ve enfeksiyonlarla seyreden bir kalıtımsal bir hastalık olup daha çok beyaz ırkta görülür. Hayatın erken evrelerinde oluşan pankreas yetmezliği ile çocukluk çağının ağır kronik solunum yolu hastalığının ana nedenlerindendir. Hastalarda ayrıca burunda polip, sinizüt, pankreatit de görülebilir. Siroz ve karaciğer yetmezliği gelişebilir.

Genetik:
Kistik fibrozis beyaz ırkta her 3000 doğanda 1 olasılıkla görülür. Avrupalılarda daha çok görülür. Asya'da daha nadir görülür

Fizyopatolojik temel bulgular 4 grupta incelenebilir.

Mukus sekresyonun (vücut salgıları) temizlenme bozukluğu,

Mukus sekresyon suyunda azalma,

Milyonlarca insan Hepatit B taşıyıcısı olduğundan habersiz !

Dünyada 400 milyon Hepatit B taşıyıcısı bulunuyor. Araştırmalar Türkiye nüfusunun yüzde 5’nin Hepatit B taşıyıcısı olduğunu gösteriyor. Ancak çok sayıda insan taşıyıcı olduğunun farkında bile değil.

Hepatit B, virüsün karaciğere yerleşip, çoğalarak karaciğeri tahrip etmesi ile ortaya çıkıyor. Dünya’da her yıl 50 milyon, Avrupa kıtasında ise 1 milyon kişinin Hepatit B virüsü ile enfekte olduğu tahmin ediliyor. Dünyada her yıl yaklaşık 500.000 kişi Hepatit B nedeniyle hayatını kaybediyor, ve 400 milyon kişinin kronik Hepatit B taşıyıcı olduğu biliniyor. Türkiye'de 3-4 milyon kişi Hepatit B virüsü taşıyıcısı. Bunların çoğu sağlıklı taşıyıcı olup, yüzde 20-25’i daha sonra siroz ve karaciğer kanserine dönüşme potansiyeli olan “kronik hepatit B” hastası.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: