warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

kalsiyum

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Anneler 'sütüm yetmiyor' endişesiyle bebeklerine mama verirler. Ancak bir noktayı da atlarlar. Bilimin onlarca yıllık uğraşına rağmen anne sütüne eşdeğer bir mama henüz üretilemedi. Anne sütünün özellikleri ve bebek sağlığına etkileri:
Selahattin Dönmez'in haberi

Çocuklar için 10 süper yiyecek

Uygun bir gelişim için özel vitamin ve minerallere ihtiyaç duyan çocukların hem severek yiyecekleri hem de sağlıklı on besin.

Çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimleri için beslenmelerine çok dikkat etmek gerek. Uzmanlar, çocukların uygun bir gelişim için özel vitamin ve minerallere ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Ancak maalesef aileler çocuklara sağlıklı yiyecekler yedirme konusunda zorluk yaşıyor. Hele de çocuk yemek seçiyorsa veya iştahsızsa... İşte, çocukların hem severek yiyecekleri hem de sağlıklı on besin.

1- Et: Protein ve B vitaminleri bakımından zengin. Gelişen vücutların ihtiyacı olan niasin, çinko ve demir ile mineraller bulunuyor. Et de sisteminize beyin geliştiren kolin sağlamanın yollarından biridir.

"Kemik Erimesi" ne Pekmez!

Osteoporoz Hasta Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Akarırmak, kalsiyum açısından çok zengin olan pekmezin, osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmakta yararlı bir gıda olduğunu söyledi.

Akarırmak, “kemik erimesi” ya da “kemik zayıflaması” olarak da bilinen osteoporozun, kemik miktarındaki azalma ve kemik kalitesindeki bozulma nedeniyle kemiklerin zayıflaması ve kırılmaya çok yatkın bir hale gelmesiyle oluşan bir hastalık olduğunu belirtti.

Osteoporozun dünyada en yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalığı olduğuna, bu hastalığa bağlı kemik kırıklarının giderek önemli bir halk sağlığı soruna haline geldiğine dikkati çeken Akarırmak, “kemiklerin gelişmesinde ve korunmasında beslenmenin çok önemli rolü var. Uygun beslenilerek osteoporozdan korunulabilir” dedi.

D Vitamini Kalın Bağırsak ve Meme Kanseri riskini azaltıyor

ABD'de yapılan iki ayrı araştırmada, D vitamininin meme kanseri riskini yüzde 50 ve kalın bağırsak (kolorektal) kanserini de yüzde 66 azalttığı belirlendi.

San Diego'daki California Üniversitesi Moores Kanser Araştırma Merkezinde değişik dozlarda D vitamini verilen 1750 denek üzerinde yapılan ilk araştırmada, kanında en yüksek oranda (mililitre başına 52 nanogram) D vitamini bulunanların en düşük meme kanseri riskine sahip oldukları tespit edildi.

Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology'de yayımlanan araştırmayı yapanlardan Dr. Cedric Garland, Günde 2000 uluslararası ünite (mililitrede 46 nanogram) D vitamini alanlarda ve günde 10 ila 15 dakika güneşte kalanlarda meme kanseri riskinin yüzde 50 azalması sağlanabilir diye konuştu.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: