warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

İLGİ

Çocuğunuz kardeşini kıskanıyor mu?

Bu kıskançlığı yaşayan çocuklar ne gibi endişeler taşırlar?

Kardeş kıskançlığı her çocukta ve aynı oranlarda görülmeyebilinir. Çocuklar arasındaki yaş farkı ne kadar yakın olursa, özellikle küçük yaş döneminde daha yoğun yaşanabilir. Anne - baba tutumları, cinsiyet, yaş faktörü ve aradaki yaş farkı sıkıntıların boyutunda etmen olur. Çocuk, kendisinin daha az sevildiğini ve ilgi gördüğünü düşünür. Eğer çocuklar arasındaki yaş farkı 2.5/3 yaştan az ise bu daha yoğun yaşanan bir duygu olur. Birbirine yakın dönemlerde olan çocukların ihtiyaçları da benzerlik taşır. Aynı ilgi ve enerjiyi göstermek, anne ve baba için zorlayıcı olabilir. Gördüğü ilginin bölünmüş olması annenin ilgisini kaybediyor olduğunu düşündürtür.

Nasıl davranışlar sergilerler?

İnsan zekası gelişiyor

İnsan zekası gelişiyor
İsveçli bilim adamlarının yaptığı 20 yıllık bir araştırmaya göre, insanoğlunun zekâsı sürekli olarak gelişiyor.

Araştırmada, günümüzdeki çocukların hafızasının daha güçlü olduğu ortaya çıktı.

1980'li yıllarda ilk olarak Yeni Zelandalı araştırmacı James R Flynn, insanlığın zekâsının eskiye nazaran sürekli artış gösterdiğini ortaya koymuştu. İsveç'te de 'Betula projesi' adı verilen bir çalışma yeni bulguları gözler önüne serdi.

Stockholm Üniversitesi, 20 yıllık araştırması için, yaşları 25 ila 80 arasında değişen 4 bin 200 kişiyi soru cevap testlerine tabi tuttu. Üniversitenin Psikoloji bölümünde öğretim görevlisi olan Lars-Göran Nilsson, "İnsanın deneyim hafızasının her yeni jenerasyonda daha fazla arttığı gözleniyor" dedi.

Mesajı aldınız mı?

MEHMET BEY sabahları erken vakit evden çıkar, çocuklarının geleceği için gün boyu çalışır, eve dönüşü ancak akşamın ilerleyen saatlerinde olurdu. Her akşam üzeri, geleceklerini çok düşünen babalarını beklerdi çocukları.

Mehmet Bey yalnızca çocuklarını düşünen biri de değildi. Başkalarını da düşünür, sık sık "Ne olacak bu dünyanın hali?" diye düşünürdü. Eh, dünyayı bu halinden kurtarmak için, ne olup bitiyor, öğrenmek gerekiyordu. O yüzden, eve geldiğinde Mehmet Beyin yaptığı ilk işlerden biri televizyonu açıp karşısına oturmaktı. Mehmet Bey elinde kumanda âleti haber kanalları arasında dolaşırken arada bir cep telefonu da çalar; ve bütün bu ‘rakip’leri yenebilirlerse, çocukları birazcık olsun babalarıyla konuşup oynarlardı.

O gün, Mehmet Beyin oğlu Enes için önemli bir gündü. Enes yaptığı resim için öğretmeninden kocaman bir aferin almıştı.

Dostluklar çeşit çeşittir

Yüz yüze dostluklar vardır; güneşle ayçiçeğinin dostluğu, böyle bir dostluktur mesela,

ayçiçeği sabahtan akşama kadar hiç ayıramaz yüzünü güneşten…

uzak dostluklar vardır; denizlerin ortasındaki bir adayla, dağların arasındaki bir göl,

birbirlerinin uzak dostlarıdır, dostluklarını gündüz kuşlarla, gece yıldızlarla iletirler birbirlerine..

sessiz dostluklar vardır; dilsiz bir adamla, duymayan bir başka adamın elleri arasında,

sessiz bir dostluk oluşur, her şeyden konuşur sessizce bu eller….

zorunlu dostluklar vardır; pazar ve pazartesinin dostluğu gibi..

İlgi gören bebekler daha 'uyanık' oluyor


İlgi gören bebekler daha 'uyanık' oluyor

Çocuğu ile ilişkileri kopuk annelerin dünyaya getirdikleri bebeklerin büyüme geriliği gösterdiği, sürekli göz ve ten teması ile ilgi içinde büyütülen bebeklerin ise diğerlerine göre daha aktif ve uyanık oldukları belirtildi.

Uzmanlar, masajın bebeğin aktif hale gelmesi ve rahatlamasında büyük önemi olduğunu belirtiyor. Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. İsmail Özcan, son yıllarda bebeklerde masajın tedavi amaçlı kullanımı üzerine araştırmalar yapıldığını hatırlatarak, "Bebeklerin sıkça kucaklanmasının solunumu ve dolaşımı uyardığı, zayıf ve düzensiz solunumun düzelmesine katkıda bulunduğu yönünde araştırmalar bulunuyor." dedi. Vücut teması ve masajın hayat kalitesini artırdığını aktaran Uz. Dr. Özcan, çocuğu ile ilişkileri kopuk annelerin bebeklerinin büyüme geriliği gösterdiğini kaydetti.

Evlenmeden once, evlendikten sonra...

Bazi erkekler "Esim evlenmeden once kendisine cok dikkat eder, karsima bakimsiz bir sekilde cikmazdi." derken, kadinlar "Evlenmeden once benden bir dakika bile ilgisini esirgemeyen esim, simdi kapidan giriyor, yemegini yiyor, eline gazetesini alip televizyonun basina geciyor." diye yakiniyorlar. Evlendikten sonra gorulen bu degisimi evli ciftlere ve uzmanlara sorduk.
ARZU KOSEMEHMETOGLU

Kocaniz kapidan yorgun argin giriyor, yuzunuze bile bakmiyor. "Bir kez de yuzu gulerek girsin su kapidan." diye dusunuyorsunuz. Ayakkabilarini cikarip, ceketini ve cantasini bir yere atip dogru televizyonun basina geciyor. Soyledigi tek soz "Bugun ne pisirdin?" Degistirdiginiz sac sekliniz ya da aldiginiz yeni elbiseyi gormuyor bile. Hatta bugun evlilik yildonumunuz oldugunu bile unutmus. Oysa evlenmeden once oyle miydi? Sizdeki en ufak bir degisikligi hemen fark eder, ilgisini bir an bile eksik etmezdi.

"İçimizde hissettiğimiz sevgiyi eve yansıtmamız gerekir.

İçinizde hissettiğiniz sevgiyi çocuklarınıza yansıtın

Araştırmacı Yazar Canten Kaya, çocukların hayatta her alanda başarılı olmasının yolunun anne ve babanın ona olan sevgisini açıkça sergilemesine bağlı olduğunu söyledi.

Kaya, "İçimizde hissettiğimiz sevgiyi eve yansıtmamız gerekir. Seni seviyorum cümlesini eşler birbirinden ve çocuklarından esirgememelidirler. Bu öyle bir etkidir ki, bir babanın çocuğunu öpmesi çocuğunun zekasını yüzde 35 olumlu yönde etkiler." dedi.

MUTLULUK YEMEĞİ NASIL PİŞİRİLİR?

Evlilikler neden yıpranır?

Sevgi kredisini iyi kullanmadığımız zaman, sevgiler de eskiyip gidiyor. Halbuki mesut evlilikler her gün yeniden inşa edilir. Evliliğinizi beslemiyorsanız elbette gönül evinin yıpranıp gittiğini de göremezsiniz.

"Yeni evlendiğimizde çok mutluyduk. Bu mutluluğun hep böyle süreceğini zannediyorduk. Fakat evlendikten sonra aramızdaki sevgi de mutluluk da azalmaya başladı. Acaba bütün sevgiler, zamanla azalıyor, muhabbet kuşu gibi "pırrrr" diye uçuyor ve evlilikler yıpranıyor mu?

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: