warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Hz. Aişe

Ummu Sunbule (radiyallahu anha)

Rasûlüllah (S.A.V) Halid İbn Zeyd´in (Ebû Eyyub el-Ensarî´nin) evi­ne indiğinde Zeyd İbn Sabit el-Ensarî Rasûlüllah´a ilk hediyeyi getirdi. Ebû Eyyub´un evine ekmek, yağ ve süt bulunan bir tirit tabağryla girip:

? Ey Allah´ın elçisi! Bu tabağı annem gönderdi, dedi. Rasûlüllah (S.A.S) da :

? Allah bereket versin, dedi.

Hz. Âîşe Medine´ye geldiğinde Rasûlüllah ona, bedevilerden he­diye kabul etmesini yasakladı. Ummu Sunbule el-Eslemiyye süt getirdi ve Rasûlüilah´ın hanımlarına verip gitti. Onlarda sütü kabul etmek zo­runda kaldılar.

Rasûlüllah (S.A.V) yanında Ebû Bekr´Ie birlikte gelince:

? Bu ne? dedi. Hz. Âîşe :

Huleyde Bint Kays (radiyallahu anha)

Rasûlüllah´a (S.A.V) ilk bey´at eden, Kible´ye ilk yönelen, malının üçte birini ilk vasiyet eden, nakîb-ierden biri olan el-Berâ İbn Ma´rur´un hanımı Huleyde Bint Kays Er. anhâ)»

E!-Berâ İbn Ma´rur´un hanımı Huleyde Bint Kays, gözlerini yolun sonuna dikti. Cariyesini göremeyince canı sıkıldı. Kendisinin oruçlu olduğunu bilmiyor muydu. Ona bir dirhem vermiş ve er-Rabab Bint Rabîa´nın dükkânına gitmesini istemişti. Yoksa o parayı mı kaybet­mişti. Niçin dönüp paranın kaybolduğunu söylememişti? Onun dövül­mesinden korkuyordu. Nezamandan beri bir cariyesinin yüzüne sopa kaldırılıyordu. Yoksa o dükkânı kapalı mı bulmuştu.

Leyla (radiyallahu anha)

Müminlerin annesi Âîşe´nin azatllı cariyesi idi. Rasûlüllah´a (S.A.V) hizmette bulunurdu.

Ensarh bir kadın müminlerin annesi Âîşe´ye geldi. Leylâ da ora­daydı. O kadın Hz. Âîşe´ye :

? Kızım ağır bir hastalığa tutuldu. Saçları dökülüyor. Saçlarını tarayamıyorum. Şu anda da gelin olmak üzere. Taraymcaya kadar sa­çma saç ekleyebilir miyim? dedi.

Hz. Âîşe (r. anhâ):

? Rasûlüllah (S.A.V) gelinceye kadar bekle, dedi. Peygamber [S.A.V) gelince ona :

? Hayır, Allah saçına saç ekleyen ve ekleten (peruk takmak is­teyen), dövme yapan ve dövme yaptıran kadına lanet etsin, diye ce­vap verdi.

Bir gün Leylâ Rasûlüllah´a (S.A.V) şöyle dedi:

Zaide (radiyallahu anha)

Ömer İbnu´l-Hattab´ın âzâtlı cariyesidir. Çok ibadet edenlerdendi. Rasûlüllah (S..A.V) onun bu durumunu bildiği için ona alâka gösterir­di.

Bir gün Rasûlüllah´m yanında Hz. Aişe otururken Zâ´ide gelip şöy­le dedi :

? Es-Selâmu aleyke ve rahmetullah, ey Allah´ın elçisi!.. Ailem için hamur yoğurup odun topla/naya çıkmıştım. Ansızın, sanki yüzü ay gibi yuvarlak güzel kokulu elbiseler giyinmiş, alnı ve ayaklan beyaz bir ata binmiş bir kimseyle karşılaştım. Bana :

? Es-Selâmu aleyke, Zaide! dedi. Ben de:

? Ve aleyke´s-selâm, dedim.

? Söyleyeceklerimi benim namıma iletir misin? dedi. Ben de:

? Evet, inşaallah, diye cevap verdim. Bana şöyle dedi :

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: