warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

harem

Haseki Sultan Kime denir?

Osmanlı da saraya alınan cariyelerin büyük bölümü hizmet birimlerinde çalışırdı. Bunların en güzel ve kabiliyetli olanları padişahın hizmetinde, ona yakın olanlar da şehzadeler dairesine gönderilirdi. Bunlardan padişah hanımı olabilecek durumda olanlar Haznedar Usta'nın emrine verilirdi. O bunları yetiştirir ve efendisine yaraşır bir kadın olmasını sağlardı.

Diğerleri ise padişah hiç bir bakımdan irtibatta bulunmadığı gibi belki kendilerini ne görür ne de tanırdı. Bu bakımdan padişahın zaman zaman bütün cariyeleri toplayıp içlerinden en güzelini seçmesi gibi konular artık fantazi masallar olarak tarihteki yerini almışlardır.

Harem nedir?

Son zamanlarda ülkemizin gündemini meşgul eden bir dizi var:

"Muhteşem Yüzyıl"

İlk defa basında Kanuni'nin hayatı dizi oluyor diye okuduğumda tam da buna benzer bir şeyle karşılaşacağımı biliyordum maalesef yanılmadım.

Düşünebiliyormusunuz Türklerin kendisine Kanuni ve Gazi, Avrupalıların ise "Muhteşem" dedikleri, babasından devraldığı 6.557.000 km2 Osmanlı toprağını, yaptığı fetihlerle 14.893.000 km2 ye ulaştıran Süleyman Han'ın umarsızca haremine göz dikiliyor, asırlar sonra namahrem eli uzanıyor ne acı.

Herkes elini vicdanına koyarak biraz gerçek tarihimizi araştırsa okusa şanlı ecdada yapılan haksızlığı anlayacak.

Bir başlangıç bir uyanış olması temennisiyle bu kısa ve öz araştırmayı harfi harfine ekliyorum.

Okunula feyz alına ...

Hürrem Sultan'ın Hayatı

Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi olan hürrem sultan aynı zamanda sonraki padişah II. Selim'in validesidir..
Hürrem Sultan 1506 dogumlu olup 1558 de vefat etmiştir..

Avrupa'da Roxelana olarak bilinsede dogum adı Aleksandra Lisowska'dır.

Hürrem sultan Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rohatyn'de doğdu. Tatar akıncılar tarafından 1520 tarihinde Rohatyn'den kaçırılmış ve daha sonra Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunuldu.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: