warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

habeşistan

Süheyl İbn Amr´ın Kızı Sehle (radiyallahu anha)

Önce müsiüman olanlardandır. Kendisi ve kocası Ebu Huzeyfe İbn Utbe İbn Rabîa, müslümanlar el-Erkam îbn Ebî´l-Erkam el-Mahzu-mî´nin evine girmeden önce Rasûlüllaha (S.A.V) bey´at etmiştir. Koca­sıyla birlikte iki defa Habeşistan´a ve Mekke´den Medine´ye hicret et­miştir.

Sehle Bint Süheyl, Ebu Huzeyfe´nin azatlı kölesi Salim´i evlât edin­mişti. Salim kendisinin yanına girerdi. Bunun üzerine Sehle :

? Ya Rasûlüllah! Biz Salim´i çocuk görüyorduk. O da yanıma gi­riyordu. Artık o adam sınıfına girdi. Şimdi de yanıma geliyor. Ben bu konuda Ebû Huzeyfe´nin içine bir şüphe düşebileceğini zannediyoru Sen bu konuda ne dersin? dedi.

Rasûlüllah (S.A.V) :

? Onu emzir, mahrem olursun, buyurdu.

Umeys´in Kızı Esma (Radiyallahu anha)

Habeşistan´a ve Medine´ye olmak üzere iki hic­retlerinden dolayı, Rasûlüllah´ın övgüsüne mazhar olan iki hicret sahibi kadınlardandır...»

Meymune Bintu´l-Haris (radiyallahu anha)

Bir de kendisini (mehirsiz olarak) peygambere hibe eden ve pey­gamberin de kendisini almak dilediği inanmış kadını, diğer mü´minlere değil de sırf sana mahsus olmak üzere (helâl) kıldık.»

(Kur´an-ı Kerîm, Âhzâb 50)

Cahiliye devrinde Mesud İbn-Amr İbn Umeyr es-Sekâfi´yle evliydi. Daha sonra ondan ayrıldı ve Ebu Ruhm İbn Abdiluzza ile evlendi. Ebu Ruhm Meymune ile evliyken öldü. Onun adı Berre Bintu´l-Haris el-Hiiâ-liyye idi. El-Abbas İbn Abdilmuttalib´in hanımı Ummu´l-Fazl´ın kızkar-deşiydi.

Sevde binti Zem´a i (Radiyallâhü anhâ)

Zem´a´nın Kızı Sevde (R.Anhâ)

Bir Muhacirin Dul Hanımı, Kendisi de Muhacir... «Vallahi benim evlenmeye aşın bir isteğim yoktur. Ancak ben, Allah´ın beni Kıyamet gününde senin zevcin olarak di­riltmesini istiyorum.»[1]

Günler, cihadın ağırlığıyla yavaş yavaş geçiyor, geceler uykusuz­luğun mahmurluğu ve zikirlerle dolu olarak uzuyor. Muhammed (S.A.V) çocuklarının annesi, evinin kadını, İslâmda veziri, cihâdda or­tağı Hadîcelnin vefatından sonra yalnız... Kavminden gördüğü şeyler kendini yorduktan sonra dünyasını dolduran hatırayla halleşebilmek için kendini yalnızlığa bırakıyor.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: