warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

dua etmek

İlim Yakarışı

Ey bilgilerin ve sırların Sahibi;
Senden bütün çaresizliğimle ve ihtiyacımla ilim istiyorum. Bilgisizliğimden ve cehaletimden beni kurtarmanı diliyorum.
Öğrenebilmek için çırpmıyorum; ama, hafızam ancak Senin izin verdiğin kadar bana yardımcı oluyor. Ben evrene serpiştirdiğin sırlarına muhtacım, bana öğreteceklerine muhtacım.
Sen bal yapmakla görevlendirdiğin arıya, balı nasıl toplayacağım daha doğmadan öğrettin. Sen bir ördek yavrusuna doğar doğmaz nasıl yüzeceğini öğrettin. Sen Senden istemesini bilmeyen pek çok varlığa, müthiş bilgiler ve yetenekler kazandırdın.

Yetenek Diliyle İsteyenler

İsteklerinizle ilişkili yeteneklerinizi geliştirerek, kendinizi başarıya hazırlamalısınız. Yeteneklerimiz, kendileriyle ilişkili başarıları fethetmemizi sağlar.

Evrendeki hemen her başarı bir yetenekle ilişkilendirilmiştir. Bir başarıya hazırlanan insanlar, önce onunla ilişkili yeteneklerle donatılırlar. İsteklerimizin kabul edildiğinin ön habercileri, isteklerimizle ilişkili yeteneklerimizin gelişmeye başlamasıdır.

Çılgınca İsteyenler

İsteklerinize ulaşmak istiyorsanız, yarım kalple, tereddüt içerisinde "Acaba istesem mi?" anlayışı içerisinde olmayacaksınız. Güvenle ve çılgınca isteyeceksiniz.

Değerli bir okuyucumuz, isterken aç gözlü ve hırslı olmaktan korktuğunu dile getirmiş ve öğrendiği bir hikâyenin zihnini karıştırdığını yazmıştı:
Hikâyeye göre, büyük bir sultanın huzuruna iki adam çıkıyor. Bunlardan biri çok şey istediği için, en yüksek koltuğa oturmak istiyor. Diğer mütevazı adam, kenarda bir köşe bulup oturuyor. Sultanın huzuruna kabul edilmeyi bile, en büyük lütuf olarak değerlendiriyor.
Büyük sultan, çok şey isteyen adamın aç gözlülüğünden hoşlanmadığı için, onu kovuyor; diğerini ise en güzel yere oturtuyor.

İstekler Doğa Yasalarını Etkileyebilir

Yeryüzündeki hayat, doğa yasalarına bağlanmıştır. Ancak dualar kabul edildiğinde, bazen doğa yasalarının işleyişi durdurulur.
Evrenin bir boyutu genel yasalarla, diğer boyutu farklılıklar doğurucu sınırlı ve özel yasalarla yapılandırılmıştır. Doğa yasala¬rı İlâhî emirlerdir; maddî vücutları yoktur. Ancak ruhanî evrende üzerlerine ruhsal vücutları giydirilmiştir. Yasaların ruhsal beden¬leri, ruhlar, ruhanîler veya melekler suretinde yapılandırılmıştır.

İstemek Yaratıcıya Yakınlaştırır

İstemenin insana kazandıracağı en büyük değer, Evrenin Sahibinin rızası, sevgisi, takdiri, dostluğu ve yakınlığıdır.

İstemeyi ve duayı sınavlarda başarılı olmak, mutlu bir evlilik, akıllı çocuklar, zengin ve huzurlu bir dünya ve Cennet hayatı gibi amaçlarla yapıyor olabiliriz. Bunlar dünyaya dalan bakışlarımız için çok önemli olabilir. Oysa eğer Yunus Emre'nin kalbiyle bakabilseydik, sonsuz Cenneti bile geri plâna itecektik; Sınırsız Şefkate yönelerek "bana Seni gerek Seni" diyecektik.
Kulluk olgusu, sadece ibadet mekânlarında gerçekleşen özel eylemler ve hareketler değildir. Namaz ve benzeri ibadetler, kulluğun dışa yansıyan biçimleridir. Bu tür ibadetlerin dış biçimlerinin faydaları çoğunlukla dünyaya, iç biçimlerinin faydaları da çoğunlukla sonsuzluğa bakar.

Vicdan Sürekli İsteme Halindedir

İlhamlar, keşifler, duaların kabulü, genellikle tüm zamanların içerisinde değişken bir yerlere gizlenmiştir. Aralıksız isteyebilir durumdayız.

Evrenin Sahibi, insanların geleceğinde bir takdirde bulunduğunda, hem insanların neler istediklerine bakar ve hem de takdirini yaratmadan önce meleklerine bildirir.
Bu açıdan, günlük, haftalık, aylık veya yıllık periyotlar hâlinde eylemlerimiz görevli meleklerce derlenir. Belli dönemlerde geleceğimizle ilgili genel takdirler; belli dönemlerde de özel takdirler bildirilir. Yaratıcı, kaderlerin en sonunda alacağı şekilden en başında haberdardır. Ancak geleceğin kesin ve son şeklini ne insanlar, ne cinler ve ne de gelecekten kısmen haberdar edilerek geleceğin inşasında çalıştırılan melekler bilmektedirler.

Dua Mutluluk Kaynağıdır

Yaratıcıdan isteme alışkanlığı, bizi streslerden ve gerginlikten kurtarır.
Duasızlık, huzursuzluk kaynağıdır.

Duanın üzerimizdeki duygusal etkilerinin de hayatımız için son derece önemli olduğunu görüyoruz. Dua stresten arındıracak, huzuru besleyecek ve yetenekleri geliştirecektir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, dua ile sağlık ilişkisine dair araştırmalara finansman sağlamaktadır. Duanın sağlık üzerine etkilerine dair çok sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır.16 Burada kısaca, duanın ruhsal huzura etkileri üzerinde duralım:

Stresten arınma:

İnsan, Yaratıcıya Meydan Okuyamaz

İstediklerimizi kendi kudretimizle yaptığımızı sanmak, Yaratıcıya meydan okumaktır. Yaratıcıya meydan okuyanlar, hüsrana uğruyorlar.

İsteklerimiz asla Kaderin Sahibine meydan okuyucu bir içeriğe bürünmemelidir. Biz sınırsız bir güç değiliz. Daha doğrusu özümüzden kaynaklanan, Yaratıcıdan almadığımız zerre kadar gücümüz yoktur. Biz evrenin Sınırsız Sahibinin gücüyle koruyup beslediği aciz canlılarız.
Titanic adlı dev geminin kaderini hatırlarsınız. İngiliz bayrağı taşıyan Titanic, 2.227 yolcusuyla birlikte, İngiltere'nin Sout-hampton Limanından New York'a gitmek üzere yola çıkmıştı. Gemiyi yapanlar 'Titanic batırılamaz" diyorlardı. Kimi gazetelerin sayfalarında ve pek çok insanın dilinde 'Titanic'i Tanrının bile batıramayacağı" iddiaları dolaşıyordu.

İstemek Nedir?

"İstemek" insan hayatının anahtarıdır. Hayatımız üzerindeki en temel etkileşimler, isteklerimizle ilişkilendirilmektedir.
Her an istediğiniz her şey önem taşıyacaktır. Bir gün ciddiye aldığınız, diğer gün öylesine kalbinizden geçirdiğiniz bir isteğiniz hayatınıza girebilir.
Bizi her an dinlemeye hazır bir Kudret var perde ardında. Varlığımıza sunduğu ruhsal enerjiyi isteklerimize bağlamıştır. İçten istekler kalplerden çıplak çıkamaz; onların üzerlerine ruhanî canlıların vücutları giydirilir ve istekler evrene açılır.
Düşüncelerimiz geleceğimizle ilgili kişisel stratejilerimizi araştırmanın yoludur. Ancak isteklerimiz, Kaderin Sahibinden geleceğimize dair bir plânlama yapmasını dilemektir.

Dua ve İstemek

Mevlânâ Mesnevi'sinde isteklerin hayatımızdaki yerini açıklarken şöyle der:

"Ne zaman gökyüzüne bir nefes, bir dua gönderdin de, ardınca ona benzer bir iyilik gelmedi? Dikkat etsen, her an uyanık olsan, yaptığın işin cevabını görürsün.... İşaret dilini iyi bilen kişiye açık söz söylemeye ihtiyaç var mı?" "Doğru ve özden ağlayış canlara dokunur; feleği ve arşı bile ağlatır." "Gönülde yurt tutan her hayal, mahşer gününde bir surete bürünecektir."

"Ayak kırıldı mı, Allah kanat bağışlar. Kuyunun dibinden bile bir kapı açar." Ey koca kurt; tilkiliğe kalkışma... Gücü kuvveti bırak da ağlamaya giriş. A yoksul, ağlayana acınır." "Allah yardım etmek isterse, bize kendisine yalvarıp sığınmak eğilimini verir."

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: