warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

kahvaltı

Peynirin iyisi nasıl anlaşılır?

Peynir yemek için ne çok bahanemiz var! Kahvaltıda tek başına yediğimiz yetmez, börekte, yemekte, makarnada, çorbada hatta tatlıda bile kullanırız.

Peki, gerçekten kaliteli, besin değeri yüksek ve uzun süre bozulmadan muhafaza edeceğimiz bir peyniri nasıl anlarız? Peynirin faydalarından nasıl saklanacağına kadar kafamıza takılan her sorunun cevabını aradık...

Bu kadar peynir içinden bir seni seçtim!
Kahvaltıların başrol oyuncusu, karpuzun lezzeti hiçbir şeye değişilmez katığı, maydanozun böreklerde can yoldaşı, karganın gevezelik edip tilkiye kaptırdığı, simitin yanında olmazsa olmaz...

Kışın hasta olmamak için neler yapmalıyız?

Düzenli spor yapmaya özen gösterin. Spor metabolizmanızı çalıştırmanın yanında, sizi psikolojik olarak rahatlatıp daha rahat diyet yapmanızı sağlar. Özellikle tempolu yürüyüşler, bisiklete binmek ve yüzmek mutluluk hormonu salgısını artırarak; sizi rahatlatır.

KAHVALTISIZ OLMAZ!
Metabolizmanızı iyi çalışır duruma getirmek için güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. İyi bir kahvaltı ile güne başlamak hem direncinizi koruyacak, hem de diyetin yapılabilirlik oranını artıracaktır.

5 PORSİYON MEYVE
Hastalık riskinin arttığı bu dönemde, soğuk algınlığından korunmak için antioksidan içeriği yüksek olan yeşil yapraklı sebzeleri tüketin. Meyve alımını ise; günlük 4-5 porsiyonda tutun. Portakal, mandalina, nar ve kivi tüketin.

Bayat ekmekleri pizza yapalım ....

Ekmek, sofralarımızın baş tacı, olmazsa olmazlarındandır. Her fırının önünden geçip giderken taze ekmek kokusu sarar bizi. Tok olsak bile acıktığımız hissine kapılırız.

Şöyle çıtır çıtır taze ekmekle yapılan kahvaltının tadına doyum olmaz. Bazen ekmek ihtiyaçtan fazla alınır. Ertesi güne de tazeliğini kaybetmiş, biraz bayatlamış olarak kalır.
Bayat ekmeği yemek taze ekmeği yemek kadar cazip olmasa da bazen mecburiyetten yemek zorunda kalırız. Bazen de annelerimizin yaptığı gibi çeşitli şekillerde değerlendirmek de mümkün.

Ufalanmış bayat ekmekler köfte için, kızartılmış bayat ekmekler çorba için yapılabilecek alternatiflerden bazıları. Bugün bayat ekmekleri siz gençlerin de severek yapabileceğiniz ve afiyetle yiyebileceğiniz, son yılların favori yiyeceklerinden pizzaya dönüştürdük. Yani bayat ekmek dilimleri bu kez çok lezzetli. Yanında çay iyi bir alternatif bence. Yani arkadaşlar pizzalar fırına, çay da ocağa…

Çocuklara özel kahvaltı seti...

İtalyan Bormioli Rocco, çocuklara yönelik kahvaltı seti oluşturdu. Çocukları için mükemmelliği isteyen ailelere yönelik hazırlanan kahvaltı seti, sevimli kurbağa deseninin yanı sıra, opal cam olması sayesinde aynı zamanda da sağlıklı.

Opal cam sıkılaştırılmış yapısı sayesinde, porselenden çok daha hijyenik, sağlam ve parlak olma özelliğine sahip. İtalyan Bormioli Rocco kalitesi ve İnter Mutfak garantisiyle çocuklar kahvaltı yaparken çok eğlenecek.

KAHVALTI SOFRASINA BİRLİKTE OTURUN

Günümüz şartları, az zamanda çok şey yapmayı, evinize, çocuklarınıza, kendinize iyi bakmanızı, işinizi başarılı bir şekilde devam ettirmeyi gerektiriyor.

Tüm bu hızlı tempo ve yapılması gerekenlerin yoğunluğu, evlilik hayatında araya çocukların da girmesiyle eşlerin görüşmelerini ve birbirlerine vakit ayırmalarını asgariye indirebiliyor. Gerçek şu ki, eşiniz hayat yolunda beraber yürüdüğünüz arkadaşınız, can yoldaşınız. Bu nedenle yoğun ve türlü sıkıntıyla geçen hayatınızda, evliliğinizi korumak ve beslemek için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Ve ailecek yapılacak kahvaltılar da bunlardan biri.

Birçok ailede mesai günlerindeki sabah saatleri genellikle telaş içinde geçen koşuşturmalı saatlerdir. İşe gidecekler, okula gidecekler, hele anne de çalışıyorsa bu telaş biraz daha fazlaca yaşanabiliyor.

Yumurta, Sağlık ve Enerji Deposu!

Pek çok kişi için kahvaltı masalarının vazgeçilmez lezzeti olan yumurta, yararlarıyla özellikle çocuklar ve gençler için önemli bir besin. Uzmanlar, vücudumuzu hastalıklardan koruyan yumurtanın enerji ve gençlik kaynağı olduğunu belirtiyor.
YUM-BİR (Yumurta Üreticileri Merkez Birliği), “Kıran Kazanır” kampanyası ile kamuoyunu yumurtanın faydaları hakkında bilinçlendirmeye devam ediyor.

Eşlerin el ele tutuşması stresi azaltıyor..

ABD’de evli çiftler üzerinde yapılan bir araştırmada eşlerin birbirlerinin ellerini tutmasının sinirlerin fark edilir bir şekilde gevşemesine sebep olduğu ve eşin eli tutulduğunda, duyguların daha rahat ortaya çıktığı görülmüş.

Uzmanlar, evlilikte “sevmek ve sevilmenin tek başına yeterli olmadığını”, atılacak minik adımlarla bu duyguların ifade edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Evliliklerde en çok yaşanan sıkıntıların başında eşlerin birbirlerine karşı asık suratlı ve somurtkan bir tavır sergilemeleri geliyor. Asık bir surat, baskılanmış öfke ve sıkıntıların su yüzüne çıkmasına yol açar ve negatif enerji yayar.

Yorgunluğa karşı nar suyu

Yorgunluğa karşı nar suyu

Sağlıklı Yaşam Danışmanı Berrin Yiğit, "Bahar yorgunluğuna karşı doğru beslenilmeli. Bu yorgunluğa karşı özellikle nar, ananas, domates ve üzüm sularını tavsiye ediyorum" dedi.

Küreselleşmenin etkisiyle yaşanan sıcaklık farkları, insanları olumsuz yönde etkileyerek, başta yorgunluk ve halsizlik şikâyetlerini arttırdı. Konu ile ilgili açıklama yapan Yiğit, insanlar üzerinde etkili olan yorgunluk ve halsizlik şikâyetlerine karşı şu tavsiyelerde bulundu:

* Öğün atlamayın, her 3–4 saatte bir, yiyin.

* Baharatlı ya da yağlı besinler mide yanmasına neden olabilir, kaçının.

Güne kahvaltısız başlamayın

Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak şişmanlığın oluşmasına zemin hazırlar. Günün en önemli öğünü kahvaltıyı atlamayın. Doğru beslenmeyi uygulayabilmek için önce alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekiyor...

Bu alışkanlıklar ya doğumdan itibaren başlayarak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde anne, anneanne veya babaannenin birey üzerindeki etkisinden ya da okul hayatı, iş hayatı, reklâm sektörünün çok gelişmesinden dolayı görsel etkilerden kaynaklanmış sadece karın doyurma amacı ile yapılan yanlış beslenme alışkanlıklarından mı?

Doğru beslenme alışkanlıkları edinmek için hangi faktörlerin bizleri yanlış beslenmeye ittiğini düşünmeliyiz. Bunlar;

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: