warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

infertilite

Kısırlık tedavisinde uygulanan yöntemler sorgulanıyor!

İskoçya’da yapılan bir araştırma nedeni bilinmeyen kısırlık sorunu için başvurulan Clomid tedavisiyle rahim içi aşılama yönteminin doğal yollarla hamile kalmaya çalışmaktan daha etkili olmadığını ortaya koydu. Üstelik ilaç tedavisinin yan etkileri de var.

Her yıl binlerce kadının hamile kalmak için başvurduğu iki tedavi yönteminin başarısı sorgulanıyor.

Rahim içi aşılama yöntemi ve yumurtlamayı uyarmak için kullanılan Clomid ilacı. İskoçya’da yapılan son bir araştırma kısırlık tedavisinde yaygın olarak kullanılan bu iki yöntemin doğal yollarla hamile kalmaya çalışmaktan daha etkili olmadığını gösteriyor.

Üç gruba ayrılan 580 kadınla yapılan araştırmada, 6 ay boyunca Clomid ilacıyla tedavi görenlerin hamile kalma oranı yüzde 14’te kalırken, rahimiçi aşılama yöntemiyle hamile kalmaya çalışanların başarı oranı yüzde 23 olarak belirlendi. Aynı süre zarfında doğal yollardan hamile kalmaya çalışanlarınsa yüzde 17’si başarılı oldu.

Tüp bebeğe sınırlama geliyor

Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir ayda 49 bebeğin hayatını kaybetmesinin ardından tüp bebeğe sınırlama geliyor.

Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu prematüre (erken ve düşük ağırlıklı) doğumları artıran çoklu gebelikleri önlemek için çalışma başlattı. Artık, anne ve bebek sağlığı için büyük riskler taşıyan ikiz, üçüz, dördüz hamileliklerde Avrupa standartları uygulanacak. 110 tüp bebek merkezi yakın takibe alınacak. Her sokağa, mahalleye merkez açılmasına izin verilmeyecek. Bakanlığın önlem almasında Ankara'daki bebek ölümlerini inceleyen heyetin raporu ve anne-çocuk sağlığı derneklerinin 'tüp bebeğe düzenleme getirin' ısrarı etkili oldu.

İnfertilite

İNFERTİLİTE NE DEMEKTİR

Çiftlerin bir yıllık süre içerisinde çocuk istemeleri ve korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen gebeliğin olmamasına infertilite denir.
Türkiye'de ve dünyadaki çiftlerde yaklaşık %15 oranında infertilite sorunu vardır.

EN YAYGIN OLARAK GÖRÜLEN İNFERTİLİTE NEDENLERİ

KADINA AİT NEDENLER
Çiftlerin %40-50'sinde infertilite nedeni kadına aittir.

a. Yumurtlamaya ait nedenler: Olgun yumurta hücresinin gelişmemesi, yumurtlama olmaması, yeterli kalitede yumurta üretilememesi.
b. Rahim ağzına ait nedenler: Enfeksiyon, tümör, salgı yetersizliği.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: