warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

hijyen

Rota Virüs Enfeksiyonları

Rotavirüs enfeksiyonları iki yaş altındaki çocuklarda akut ishalin en önde gelen nedenidir. Rotavirüs enfeksyonları tüm dünyada yaygındır. Yaşamın ilk yıllarında ve düşük sosyoekonomik bölgelerde daha sıktır. Enfeksiyon genellikle ılıman iklimlerde ve kış aylarında görülür.

Rotavirüsler ishalin ortaya çıkmasından önceki günlerde de dışkıda bol miktarda bulunur ve belirtilerin ortaya çıkmasından 10-12 gün sonrasına dek saptanabilir. Çocukta enfeksiyonun gelişmesi için az sayıda organizma yeterlidir. Özellikle çocuk hastanelerinde, kreş ve bakımevlerinde salgınlar görülebilir.

Bebeklerde Gaz Sancıları

Gaz sancıları olmasaydı; bebekleri büyütmek, sanırım, çok daha kolay ve keyif verici olurdu. Saatlerce süren, bitip bitip tekrar başlayan, yırtınırcasına ağlayan bebeklerin bu durumuna dayanabilmek, hele hele gencecik, deneyimsiz bir anne için çok zor olsa gerektir. Ancak annelerin unutmaması gereken bir nokta da; bugüne kadar gaz sancısı nedeniyle zarar görmüş bir bebeğin görülmemiş olmasıdır. Burada hemen söylemem gerekir ki; bebeklik dönemindeki ağlamaların hepsinin nedeni de gaz sancıları değildir.

Bunlar
• Açlık
• Diş çıkarma
• Kulak ağrısı
• İshal
• Başka sebeplerle oluşan barsak spazmları
• İdrar yolu enfeksiyonları
• Popo (anüs) çevresindeki yara ve çatlaklar
• Pişik
• Pamukçuk

Yeni kıyafetleri yıkamadan giymeyin

Yeni kıyafetleri yıkamadan giymeyin
Yeni aldığınız iç giyim, çorap ya da farklı kıyafetleri yıkamadan giymeyin.

Çünkü bu ürünler, hazırlanma ve üretim aşamasında farklı ortamlarda üretiliyor-depolanıyor. Üzerlerinde çok miktarda toz birikebiliyor. Ayrıca boya işlemi nedeniyle, boya artıkları kumaşta kalabiliyor.

Yeni aldığı bir kıyafeti kim hemen üzerinde görmeyi istemez ki? Peki bu durum ne kadar hijyeniktir hiç düşündük mü? Pamuktan ipliğe, iplikten kumaşa, kumaştan da bitmiş mamule dönüşen yeni kıyafetimiz uzun bir üretim süreci sonrası elimize ulaşır. Yapısı itibarıyla tozu içine çeken dokuma ve örme kumaşlar hijyenik olmayan koşullarda depolanır. Depodan kesime, kesimden makinelere geçiş esnasında birçok işçinin çalıştığı atölye ortamındaki tozu içine hapseder.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: