warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

güven

Kadınlar eşlerine kızınca ne yaparlar?

Eskiden eşine kızdığında bir iki gün küs kalan kadınlar, artık en ufak bir tartışmada kendini alışveriş merkezlerine atıyor. İhtiyacı olan olmayan her şeyi alıyor. Sadece alışveriş yapan değil, doğalgazın derecesini yükselten de var, kullanmadığı halde evi kozmetik ürünlerle dolduran da. Uzmanlara göre bu tür davranışların sebebi sorunlarla mücadele etme gücünün eksikliği ve bireyin içindeki değersizlik duygusu.

Kaplumbağa

Çok sert ve de kemiksi bir kabuğun içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü bir sürüngendir kaplumbağa. Oldukça sağlam bir kabuğa sahiptir. Kabuk, onun kendini güvende hissetmesini sağlayan en önemli uzvudur. Tehdit anlarında bu kabuğa sığınır ve tehlike ortadan kalkmadan kabuktan dışarı kafasını kesinlikle çıkarmaz. Etrafında nelerin olup bittiği onun için önemli değildir. Onun için önemli olan o an için kendinin ne kadar güvende olduğudur.

Her insanın kendini güvende hissetmediği ve kabuğuna çekilerek kendini daha güvende hissetmeyi arzuladığı zamanlar vardır. Kendi güvenlik çemberini oluşturarak tehlikeyi savuşturmak için zaman kazanmaya çalışır insanlar. Bu gerekli bir durumdur, tabi dozu iyi ayarlanırsa ve kişi bu gereksinim bilinçli bir şekilde gidermeye çalışırsa…

Acaba sizinki de 'lastik evlilik' mi?

Sizin veya yakınlarınızın sık sık krizlerin yaşandığı, aile üyelerinin gerildiği, ilişki koptu kopacak dendiği ve boşanma aşamasına gelinen evliliği mi var?
Eşinizle yaptığınız tartışmalar ve yaşadığınız krizler sizi boşanma noktasına mı getiriyor? Krizleri atlatıp bir sonraki krize kadar evlilik heyecanına devam ediyor, ama evliliğinizin kopma noktasına gelmesinden de endişe mi duyuyorsunuz?

Her krizle ailelerin, dostların bilhassa çocukların ağzının tadı kaçıyor, evliliğe yeniden devam da sevindirici olmuyor mu? Zira her an yeni bir krizin endişesi yaşanıyor değil mi?.. Doğru bir düzeni olmayan fakat boşanmanın sık sık dile getirildiği, lastik gibi gerilen ve sonuçta kime ne zarar vereceği bilinmeyen, kopma da yaşanmayan bu evlilik türü eşler ve çevrelerindekileri için boşanmış olanlardan daha yıpratıcıdır.

"İç dünyanızın ihtiyaçlarını karşılayacak kişi nasıl olmalı?"

'Okumuş kızlar' doğru kişiyi bulmak için evliliği ileri yaşlara erteliyor

Eğitimli, çalışan, kendine güvenen bekar hanımlar evlenmek için hiç acele etmiyor. Psikoterapist Yasemin Uçal ise, yaş ilerledikçe daha iyiyi bulmanın zorlaştığını belirterek, "Standartlar düşürülmeli." diyor.

En az üniversite mezunu, iyi bir işte çalışıyor, edebiyatla, sanatla ilgileniyor, kitap okuyor, sinemaya gidiyor, sosyal etkinliklere katılıyor. 30'lu yaşları saymaya başlamış; ama hâlâ bekar bir hanım.

Ailesinden başarabileceğini duyan çocuğun kendine güveni ve çalışma azmi artacaktır

Bazı insanlar ideallerine ulaşma yolunda yeterli azmi göstermezler. Karşılarına çıkan küçük bir engel pes etmelerine neden olur. Aslında o zaman kişinin kendisine "Acaba bu benim gerçekten arzu ettiğim şey miydi, idealim miydi?" diye sorması gerekir. Çünkü insan gerçekten istediği bir şey için mücadele eder. Hemen vazgeçen insan ya o şeyi çok fazla istemiyordur ya da başka bir sorun vardır.

Kimi zaman çocuklarda da çabuk vazgeçme eğilimiyle karşılaşıyoruz. Eğer çocuk gerçekten istemediği bir şeyden vazgeçiyorsa burada bir sorun olmaz. Fakat yapılması gereken ya da çocuğun gerçekten istediği bir şey söz konusu ise aile bu noktada çocuğu biraz cesaretlendirmeli, yüreklendirmelidir.

Eviniz çocuğunuz için yeterince güvenli mi?

Evimiz küçük yaramazlar için en güvenli yer olması gerekirken,çoğu zaman tehlikelerle doludur.Elektrik prizi veya sivri bir köşe onun acı çekmesine neden olabilir.Bu ürünlerde,ev kazalarını minimuma indirebilirsiniz.

En Güzel Hediye Eşim İçin...

İnsan yaşamının en güzel duygularından biride evlenmek yani başkasıyla bütün sevinç ve üzüntüleri birleştirmektir. Herkesin en doğal ihtiyacı olan sevmek ve sevilmek hissi, doğru bir şekilde sadece evlilikle giderilebilinir.

Hiçbir insan sevgiden yoksun değildir, insan yalnızca sevgiyle yaşayabilir ve hayat sadece sevgiyle güzeldir. Bu insanın yaratılışında, doğasında olan bir duygudur.Eşler için de; sevmek sevilmek, dertleşebileceği birisinin olması, anlayan birini yanında hissetmek en büyük isteklerdendir.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: