warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

evim dergisi

Evinizde sağlıklı bir ortam yaratın

Evinizde sağlıklı bir ortam yaratmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Sıcaklık Eviniz sizi dış ortamdaki ısı değişikliklerinden korumalı. Yalıtım yapılmış evler daha korunaklıdır. Evde ideal ortam ısısı 20-21 derece olmalı.

Nem: Evinizin nemli olması romatizma, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Ayrıca duvarlara yapışan nem, evinizde bakterilerin üremesine de neden olur.

ısı yalıtımının püf noktaları

Kışın kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evlerimizi ısıtmak, yazın ise ısınan evlerimizi klimalarla soğutmak için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve konforlu bir yaşam sürdürebilmemiz için ısı yalıtımı yapmamız gerekir.

Isı yalıtımı hem bütçelerin zarar görmemesine yardımcı olur, hem de hava kirliliğinin azalmasına katkı sağlar.
Yönetmeliklere uygun yapılan ısı yalıtımı, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama yüzde 50 tasarruf sağlar.

Bırakın her yer çiçek açsın


Evimiz için yeni fikirlere her zaman gereksinim duyarız. Bu fikirler, çoğu zaman da dekorasyon stilimizi ortaya koymamıza ya dazenginleştirmemize yardımcı olur. Kimi yaratıcı, kimi pratik, kimi işe yarar dekorasyon önerilerinden biri, bahar için aradığınız ipucu olabilir.
Baharın coşkusunu hissetmek lazım

İri yaprak desenli kumaşlarla yatak odanızda egzotik bir atmosfer yaratabilirsiniz.
Kırmızıve beyaz kadar birbirine yakışan iki renk var mıdır?
Sevdiğiniz çiçek desenini, çaytakımınızdan mindere her yerde kullanın.
Duvarlar gerektiğinde en verimli şekilde kullanılabilecek yüzeylerdir. Özellikle de askı sistemleriyle…

çiçekli salon bitkilerinin bakımı


Saksı çiçeklerinizi öncelikle, ortamın ısı, ışık ve nem durumuna göre seçmeniz ve yerleştirmeniz gerekmektedir. Çiçeğinizi satın alırken lütfen çiçekçinize danışarak, bitkinin gereksinim duyduğu koşulları öğreniniz. Ayrıca aynı tür bitkileri bir arada tutmanız bitkilerin kendi floral ortamlarını yaratmaları açısından faydalı olacaktır.

Sulama için öncelikle toprağın nemini parmağınızla kontrol etmeniz gerekmektedir. Parmağınızı 1 cm kadar toprağa batırınız ve parmağınızda ıslaklık hissetmiyorsanız bitkinizi sulayınız. Unutmayınız ki; aşırı sulama bitkinin köklerinin çürümesine sebep olur.

Evinizdeki depolama problemleri

Zor sandığınız depolama sorunlarını çözmek aslında çok kolay. Kolları sıvayın; önce depolamak istediğiniz eşyaları kategorilere ayırın, sonra da ihtiyacınıza yönelik depolama üniteleri edinin.

***Mutfak
Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfağı düzenli tutmak çoğu kez kolay değildir. Tabaklar, tencereler, kurulama bezleri, erzaklar, mutfak robotları, bulaşıklık gibi sayamayacağımız çoklukta alet ve edevatı sakladığımız yer mutfaktır.

50'ler yine moda!

Pratik,fonksiyonel ve basit... Modernist değil

Savaş sonrası yıllar tam anlamıyla yenilik dolu bir akımın etkisinde kaldı. Savaş sonrası girilen bu dönemde doğan ihtiyacı karşılamak üzere o günün öncüleri yeni bir yaşam stili geliştirdiler. Yemek odalarının oturma odası olduğu bu dönemde insanlar yaşam alanlarının önemini fark ettiler. Benzer şekilde akla hizmet eden bu yeni dönemde günümüz modernist akımın da kökleri atıldı. Klasik tasarımların yerini daha işlevsel ve pratik mobilyalar aldı. Çelik, kontrplak, plastik gibi yenilikçi malzemeler kullanıldı. 50'ler basit ama çok amaçlı, aynı zamanda dayanıklı ürünlere ev sahipliği yaptı. İşte bu yüzden bugün bile günümüz trendleri hala 50'lere ev sahipliği yapabiliyor.

Eviniz çocuğunuz için yeterince güvenli mi?

Evimiz küçük yaramazlar için en güvenli yer olması gerekirken,çoğu zaman tehlikelerle doludur.Elektrik prizi veya sivri bir köşe onun acı çekmesine neden olabilir.Bu ürünlerde,ev kazalarını minimuma indirebilirsiniz.

Kolay ütü yapmanın 10 püf noktası

Giderilmesi zor buruşukluklar,açılması zor kırışıklıklar.İşte ütü yaparken karşılaştığımız zorluklar.Peki bunları nasıl önleyebiliriz?

1-Tam kurumamış çamaşırlarda ütü işlemini kolaylaştırmak için önce buharla kurutma yapabilirsiniz.Çok kırışmışsa açıcı solüsyon kullanabilirsiniz.

2-Hassas ve iz kalan kumaşları ütülerken yanınızda tüy bırakmayan,küçük bir bez parçası bulundurun;ütü tabanı ile kumaş arasında kullanacağınız bu parça,kumaşı ısı ile direk temastan koruyacağı gibi koyu renkli kumaşların parlamasını da önler.

Yaşamınıza renk katın !!

Daha az gerginlik, daha fazla dinginlik mi hissetmek istiyorsunuz? Ya da daha motive olmak mı? Renklerin ruhunuz üzerindeki etkilerini keşfedin, hissetmek istediklerinizi yaşayın.

Renklerin insanlar üzerindeki etkileri popüler mitlerden ibaret değil. Bunun böyle olmadığını son yapılan bilimsel araştırmalar da gösteriyor. Buna göre psikolojik etkisi olan dört adet renk bulunuyor. Kırmızı, mavi, sarı ve yeşil. Kırmızı bedeni anlatan bir renk, mavi akla, sarı duygulara, yeşil ise bu üç his arasındaki dengeye işaret ediyor.

Evinizi daha çabuk satmanın yolu

Eğer evinizi kendiniz satmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olanın en iyisini yapmalısınız.

1. Temel kurallar
Öncelikle çatınızın, su ve elektrik tesisatınızın ve pencerelerinizin iyi durumda olduğundan emin olun. Bir takım önlemler alabilirsiniz ancak kurnaz davranarak başkasını hiç bir şeyden anlamaz konumuna koymayın.

2. Paranızı akıllıca harcayın
Eğer evinizi daha iyi gösterecek ufak tefek bazı işler yapmaya ihtiyaç duyuyorsanız,

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: