warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

doktor

Akciğer naklinde ümit artıran buluş


Donörden alınan akciğer 12-18 saat bekleyebilecek. Buluşun akciğer naklinde başarıyı yüzde 30'a çıkaracağı söyleniyor

Kanada'nın Toronto kentinde yapılan çalışmalar sonucu uzmanlar akciğer naklinde önemli bir adım attı.

Başarı ile tamamlanan incelemeler sonucu bilim adamları donörden alınan akciğerin başka birine nakledilme süresini ilk kez bu kadar uzun bir zamana yaydı.

Gelinen son nokta ile birlikte yaşamını yitirmiş kişilerden alınan akciğerler başka bir hastaya nakledilmek için 12 ve 18 saat aralığında bekletilebilecek.

Sevinmediğime sevindiğim oldu mu hiç?

O günün telaşlı saatlerine sakin bir yağmur gibi iniveren o buruk sevinci tam 15 yıldır unutamadım. İçindeyken farkına varamadığım o an’ın biricikliği çok sonraları fısıldandı kalbime. Kan merkezi önünde uzayan kuyruğun ucunda, ayağında naylon terlikle, yüzü yerde, boynu bükük bekleyen o köylü kadını son anda farkettim. Üzerimdeki beyaz önlüğün ayrıcalığıyla bir kenara çektim. “Çocuğum kanamaya başladı da...” Adını söylemeyi yeni yeni öğrendiği o şey reçetede yazıyordu: “Eritrosit süspansiyonu.” Lösemili çocukların uzun süren tedavileri sırasında aniden kanamaları durumunda ihtiyaç duyulan özel bir serumdu aradığı. Kuyruk uzundu. Evladının ağzından burnundan ince ince kan geliyordu. Beklemesi lazımdı. Elindeki reçeteyi alıp bankonun öbür tarafına geçtim, bir kaç dakika içinde, adını söyleyemediği o şey avuçlarındaydı. Yüzündeki sevinç anlatılacak gibi değildi. Teşekkür etmeyi bile unuturak, sevinçle bir koşuşu vardı ki...
Ne kadar sürecekti ki bu sevinç? Süspansiyon hemen işe yarayacak mıydı?

Kadın hastalar şifayı kadın doktorda buluyor ..


TIP, kadın-erkek hasta ayrımı yapmıyor ama hastalar, kadın-erkek doktor ayırıyor. Yapılan araştırmada; kadın hastalar, kadın doktorların daha iyi baktığını söylüyor
ERKEK doktorlar bu habere kızacaklar. Kadın hastalar, kadın doktorların hastalarına özenerek baktığını belirterek, "Her türlü sorunumuzu rahatlıkla dile getiriyoruz. Bazı konularda ise erkek doktorlara sorunumuzu istediğimiz gibi anlatamıyoruz. Doktorda olsa, hipokrat yemini de etseler en nihayetinde erkektirler. Bazen tedavilerinde bazı doktorlar bunu gösteriyor. Hasta olarak biz de istediğimiz gibi sorunumuzu dile getiremiyoruz."

Bembeyaz Dişler Hayal Değil!

Kişinin yüz ifadesini yansıtmada önemli bir rolü bulunan dişler, gerek şekillerinde, gerekse renklerindeki bozukluk dolayısıyla kişiye toplum içinde bazı sıkıntılar yaşatabiliyor. Hatta dişlerdeki bu sorunlar kişide psikolojik bozukluklara kadar varan problemlere neden olabiliyor. Örneğin; yapılan araştırmalara göre insanların yüzde 7'si sadece dişleri gözükmesin diye gülmekten kaçınıyor...
Beyaz dişler; sağlıklı, temiz ve bakımlı kişiliğin simgesidir. İnsanlar yıllar boyunca bembeyaz dişlere sahip olabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmuşlardır ve bu talep doğrultusunda piyasada dişlerde beyazlık vaadeden birçok ürün raflarda kendilerine yer bulmuşlardır.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: