warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

diyabet

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Anneler 'sütüm yetmiyor' endişesiyle bebeklerine mama verirler. Ancak bir noktayı da atlarlar. Bilimin onlarca yıllık uğraşına rağmen anne sütüne eşdeğer bir mama henüz üretilemedi. Anne sütünün özellikleri ve bebek sağlığına etkileri:
Selahattin Dönmez'in haberi

Çocuklarda idrar kaçırma diyabet belirtisi olabilir!

Şeker hastalığı her çocukta farklı belirtiler gösterebilir. Hastalık ne kadar erken farkedilirse o kadar iyidir. Çünkü ihmal edilirse sonuçları da bir o kadar ciddi olacaktır. Gece idrara çıkma ve özellikle tuvalet terbiyesini almış bir çocuğun tekrar gece altını ıslatmaya başlaması, kilo kaybı, büyüme geriliği ve cilt enfeksiyonları çocuktaki şeker belirtileri arasındadır

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Dr. Neslihan Güngör, çocukluktaki şeker hastalığı ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.

* Diyabet hangi yaşlarda görülür?
Diyabet, genel olarak her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Tip 1 yani insuline bağımlı diyabet, çocukluk çağında en çok görülen şeker hastalığı tipidir.

Çikolata krizleinin altında gizli diyabet olabilir!

Gizli şekeri olanlar sabah uyandıklarında fazla acıkmaz, genellikle kahvaltı yapmaz, öğle yemeğini hafif geçiştirir. Ama ilk yemeği yedikten sonra uyuyuncaya kadar sürekli yemek yerler. Akşama doğru tatlı krizi ve çikolata isteği başlar. Bir grup hasta gece bile uykudan uyanıp yemek yiyebiliyor. Halk arasında 'Şeker hastalığı olup olmadığını anlamak için açlık şekerini ölçtür' gibi yaygın bir kanı vardır. Oysaki gizli şekere hiçbir zaman 'açlık kan şekeriyle' teşhis konulmaz. Hastanın öğününden iki saat sonra yapılan kan şekeri ölçümü hekime doğru sonucu verecektir

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, gizli diyabetle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Gizli diyabet çok yaygın mı?
Genel olarak erişkin her 3 kişiden 1'inde 'gizli diyabet' denilebilecek 'tokluk kan şekeri yüksekliği' var. Bunun erken yakalanıp tedavi edilmesi, kalp krizi ve felç gibi kalp-damar hastalıklarını ve bunlardan olan ölüm oranını azaltıyor. Türkiye'deki 5 milyon diyabet hastasından 3 milyonu, hastalığın vücuduna verdiği hasardan habersiz yaşıyor.

İnsanlar gibi hastalıklarda değişti

Prof. Dr. Tamer Damcı beslenmeye bağlı hastalıkların kabuk değiştirdiğini söyledi.

SON 20 yıl içinde besleme alışkanlıklarımız ve hastalıklar üzerine pek çok kriter değişti. Prof. Dr. Tamer Damcı bu konudaki değişimi ve yeni gelişmeleri anlattı:

* Diyabet salgını başladı: Dünyada diyabetik insanların sayısında son 20 yılda 2 katını aşan bir artış gösterdi. Bu artış trendi şişmanlığın artışına paralel oldu. 20 yıl önce sadece erişkinlerde görüldüğü bilinen tip 2 diyabet giderek gençlerde hatta çocuklarda görülmeye başladı. Diyabet artarken tedavisi de gelişti. 20 yıl öncesine dek domuz ve sığırlardan elde edilen insülinler kulanılıyordu. Bugün laboratuvarda hazrlanan insüline ulaşma olanağına daha fazla insan kavuştu. Önümüzdeki yıllarda halk arasındaki deyimle fısfıs yolla verilen ve akciğerden emilen insülin tüm dünyada piyasaya çıkacak.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: