warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

çocuk hastalıkları

Çocuğun oyuncakla oynayış şekli otizmin belirtisi...

Amerikalı bilim adamları, bebeklerin oyuncaklarla alışılmışın dışında bir biçimde oynamasının otizm belirtisi olabileceğini belirledi.

California Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, otizm riski bulunduğu düşünülen 1 yaşındaki 66 bebek üzerinde araştırma yaptı. "Autism" dergisinde yayımlanan araştırmada, otistik olma ihtimali bulunan çocukların durumunun ailelerce önceden saptanması ve tedaviye daha erken başlanmasının bu durumu önleyebileceği vurgulandı.

BAKIŞIN ÖNEMİ

Bebekteki kalp rahatsızlıkları belirlenebiliyor

Bebekteki kalp hastalıklarının, doğumdan önce anne karnında fetal eko yöntemi ile belirlenebildiğini ifade eden uzmanlar, erken teşhisin önemli bir avantaj sunduğunu ve doğumdan sonra yapılan ameliyatlarda yüzde 95 başarı elde edildiğini belirtti.

Tedavi edilen bebeklerin sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek, "Bebeklerde çok çeşitli kalp hastalıklarına rastlayabiliyoruz. Bunların en yaygını kalpte delik olması. Gelişen teknoloji sayesinde artık anne karnında, kalp gelişmesini tamamladıktan sonra rahatlıkla bu hastalıkların teşhisini koyabiliyoruz. 'Fetal ekokardiyografi' dediğimiz yöntemde, ses dalgaları vasıtasıyla bebeğin anne rahmindeyken kalp ve dolaşım sistemini değerlendiriyoruz.

Minik kızda kadın hastalığı olabilir

Küçük kızınıza bir kadın hastalığı yakıştırmak istemeyebilirsiniz. Hiç bir anne de böyle kabus görmek istemez ama en küçük belirtiyi ciddiye almayı ihmal etmeyin !!..

Küçük bir belirtinin bile ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Jinekolog Mete Bostancı, tedavi edilmeyen vajinal sorunların kısırlığa dahi neden olabildiğini söyledi..

Normalde adet dönemiyle birlikte ortaya çıkan genital akıntı, küçük yaştaki kız çocuklarında hatta bebeklerde bile görülebiliyor. Genital akıntı kimi zaman annebabaların aklına dahi gelmeyecek nedenlerden ötürü oluşabiliyor.

Ateşli çocuğa Asprin vermeyin!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ateşi olan çocuğa aspirin verilememesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Küçükusta, grip olan 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verildiğinde “Reye Sendromu” adı verilen hastalık riskinin de ortaya çıktığını belirterek, bu hastalığın ise erken teşhis edilmediği takdirde ölüme kadar götürebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yaptığı açıklamada “Reye Sendromu”na ilişkin bilgi verdi. Prof. Dr. Rasim Küçükusta şunları söyledi:

Bronşiolit

Çocuklarınızı bronşiolitten koruyun
Kış mevsiminin ortalarında olduğumuz şu günlerde havalar iyice soğudu. Soğuk havaya ve yağmura yeniden merhaba dedik. Artan soğukla birlikte kış hastalıkları da kapımızı çalmaya başladı. Kapımızı en çok çalan hastalık bronşiolit, bu hastalıktan çabuk etkilenen de küçük çocuklar olunca söylenecek çok söz var…

Bronşit mi, bronşiolit mi?

Bebek ishalleri

İSHAL NEDİR ?

İshal, bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Vücuttan aşırı su ve mineral kaybına neden olan ishalin ana belirtileri sulu dışkı ve kusmadır. Bu, sonuçta ciddi bir durum olan dehidrasyon'a (sıvı kaybına) neden olabilir. Bununla beraber dehidrasyon (sıvı kaybı) aşağıda tarif edilen basit yöntemlerle önlenebilir ve tedavi edilebilir.

İshalin bir diğer sonucu da ciddi vakalarda gelişme geriliğine yol açan besinlerin iyi sindirilememesi durumudur.

Bu durumu doğru besleme önleyecektir.

İSHAL NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

1. Her zaman verdiğinizden daha çok su verin (içirin).

Bebeğinizin dışkısının sulu veya kanlı olması durumunda yapılacak en acil şey, çocuğunuza bol sıvı vermektir. Bu; ishali durdurmak için değil, kaybolan suyu yerine koymak içindir.

Bağırsak boğulması (İnvaginasyon)

İnvaginasyon Nedir

İnce barsakların kalın barsak içine eldiven parmağı şeklinde girerek barsak tıkanıklığı oluşturmasına denir.
Genellikle 6ay-18 aylık toplu bebeklerde sık gözlenir.
İshal yada gribal bir enfeksiyonu takiben oluşması sıktır.

Klinik Bulgular

Aralıklı ağrı nöbetleri
Vişne jölesi mukuslu kanlı kaka
Önce yenilenler kusulur, daha ileride sarı-yeşil renkte kusmalar olur
İleri devrelerde karında şişlik

Tanı

Öykü (Yaşı ve şikayetlerinin uygunuğu §Karında kitle bulunması
Makattan muayenede kanlı kaka §Düz filmde barsak tıkanıklığı gözlenmesi
Şüpheli vakalarda ilaçlı barsak filmi (risklidir)

Tedavi

Acil cerrahi girişim yapılmalıdır. Tanı geçikmesi bebeğin yaşamını riske sokmaktadır.

Baş ağrısı

Baş ağrısının sadece yetişkinlerde olabileceği düşünülür.Oysa 5-7 yaş arası çocukların yaklaşık % 20 sinde kronik başağrıları oluşuyor.

Daha büyük çocuklar baş ağrılarını tanımlayabilirler ancak bu yaştaki çocuklar ve daha küçükler bunu yapamazlar.

Araştırmacılar başağrılarını tiplerine göre ve ağrı oluşma mekanizmalarına göre sınıflandırmaktadırlar. Çocuklarda başağrılarını oluşturan 5 mekanizma vardır:

Gerilim Tipi:Birçok başağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşur. Çocuğunuzun Gerilim tipi başağrıları yanlış postür, sıkıntı, üzüntü, depresyon sebepli olabilir.

Damarsal:Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler.Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere bası yaparak ağrılara sebep olurlar.

Bebek bezi pişikleri

Yeni doğan bebek, tuvalet kontrolünü hayatının ilk dönemlerinde yapamaz. Bebek idrar ve dışkısını kontrolsüzce dışarı atar. Bu atıklar, bebeğin son derece hassas olan cildi üzerine, tahriş edici etkiye sahiptir. Cildin yüzeyindeki ince, koruyucu yağ tabakası, bu nem ve atıklarca geçilir ve cilt tahriş olur.

Buna fırsat vermemek amacı ile, insanoğlu çok eski devirlerden beri, bebeklerin altına, atıkları emebilecek ve cildi mümkün olduğunca kuru tutacak yaprak, toprak ve daha sonraları bezler koymuşlardır. Günümüzde kağıt bazlı, bir kez kullanımlık bebek bezleri, bu konuda en yaygın kullanılan çözümdür.

Ateşli havale (2)

*Ateşli nöbetler, 6 ay -5 yaş arası çocuklarda yüzde 2- 5 arası görülür.

*Nöbetler genellikle ateşin ilk bir kaç saatinde görülür.

*Çocuk bir süre garip gözükür. Sonra katılaşır. Gözleri kayar ve döner, kısa bir süre tepkisizdir. Solunumu bozulur ve ciltte koyulaşma gözükür.

*Nöbetten sonra çocuk normale döner, nöbetler genellikle 1 dakikadan az sürer.

*Nadiren de olsa bazen 15 dakika sürebilir.

*24 saatlik peryot içinde nadiren birden fazla nöbet olur.

*Nedeni ateş dışında olan nöbetler daha uzun sürer vücudun bir kısmını tutar ve tekrar eden tarzdadır.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: