warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

çilek

Doğumsal Deri Lekeleri

Bazı bebeklerin doğdukları zaman bedenlerinin çeşitli bölgelerinde bazı lekeler olabilir. Bunların bazıları deriye rengini veren melanin pigmentinin dağılımı ile ilgilidir. Derinin diğer bölgelerine göre bu pigmentin daha az veya çok yoğun olması deride açık veya koyu renkte lekeler olarak görülür. Bazılarının ise damar yapısı ile ilişkisi olur. Damar yapısı ile ilişkili olanlarda pembe - kırmızı renk hakim iken pigmente olanlar da kahverengi tonları bulunmaktadır. Halk arasında “Ben” denilen bu oluşumların çeşitli tipleri bulunmaktadır. Kısaca nevüs denilen bu yapıların çeşitlerini genel olarak açıklayalım.

Çilek Lekesi:

Çocuklar için 10 süper yiyecek

Uygun bir gelişim için özel vitamin ve minerallere ihtiyaç duyan çocukların hem severek yiyecekleri hem de sağlıklı on besin.

Çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimleri için beslenmelerine çok dikkat etmek gerek. Uzmanlar, çocukların uygun bir gelişim için özel vitamin ve minerallere ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Ancak maalesef aileler çocuklara sağlıklı yiyecekler yedirme konusunda zorluk yaşıyor. Hele de çocuk yemek seçiyorsa veya iştahsızsa... İşte, çocukların hem severek yiyecekleri hem de sağlıklı on besin.

1- Et: Protein ve B vitaminleri bakımından zengin. Gelişen vücutların ihtiyacı olan niasin, çinko ve demir ile mineraller bulunuyor. Et de sisteminize beyin geliştiren kolin sağlamanın yollarından biridir.

Meyvelerin en nazlısı: Çilek

Nazlı bir meyve olan çileğin dünyaya yayılması ve sevilmesinin hikayesi ilginçtir aslında... 18. yüzyılda Frezier adlı bir Fransız asker görevli olarak Şili´ye gönderilir. Dönüşünde hayatında ilk defa bu ülkede gördüğü yediği ve tadına doyamadığı küçük kırmızı renkli bir meyveyi yani çileği Fransa´ya getirir. İşte hikayesi böyle başlayan ve bütün dünyaya yayılan çilek gülgiller familyasından geliyor. Sapları yerden fazla yüksek olmayan ve çiçekleri beyaz olan bu bitkinin yemişleri önceleri pembe geliştikçe de koyu bir renk alıyor.

Çileğin dünyada yaklaşık olarak 600 türü olduğu bilinse de ülkemizde 6 çeşit çilek yetistiriliyor.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: