warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/private_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Prof. Dr. Bülent Zülfikar

SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI (2) / YABANCI CİSİMLER

SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI (2) / YABANCI CİSİMLER
Solunum sistemi içine giren kulak, burun ve boğazda gelişen sorunlarda girer. Üst solunum yollarının rahatsızlıkları, nefes alıp vermeyi doğrudan etkilemez. Akciğerlerde gelişen sorunlar ise, solunum sıkıntılarına neden olarak, nefes alıp vermeyi güçleştirir.

Yabancı cisimler

Muayenehaneye bir çocuk geldi, burnu akıyor, kulağından su geliyordu. Yanımda çocuk cerrahisi uzmanı arkadaşım da vardı. Hemen akciğer filmi çekip boğazın alt kısmında hava yollarının girişinde yabancı cisim tespit ettik. Acilen ameliyata aldık.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI
Soğuk algınlığı ve nezle en sık görülen solunum yolları hastalığıdır. Etken sıklıkla virüslerdir. Bunu bakteriler ve daha az oranda da alerjik durumlar izler.

Nezle; Burun akması ve hafif ateş görülen bir durumdur. Hastada hapşırma, hırıltılı solunum, horlama, ağız kokusu olabilir, koku ve tat alma duyusu bozulmuş olabilir.

Bunun biraz daha ilerlediği rahatsızlıklar Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları (ÜSYE) olarak adlandırılır. Burun, boğaz, gırtlak ve trakeaya kadar olan bölgedeki rahatsızlıkları kapsar. Bu bölgede özel olarak belirteceğimiz enfeksiyonlar; rinit (burun iltihabı), adenoidit (geniz eti iltihabı) ve farenjittir (yutak bölgesi iltihabı).

ALERJİK OLAYLARDAKİ SOLUNUM YOLU PROBLEMLERİ

ALERJİK OLAYLARDAKİ SOLUNUM YOLU PROBLEMLERİ
Alerjik nedenler ömür boyu ya da mevsimsel olarak ortaya çıkar. Mevsimsel olarak görülenler saman nezlesi olarak adlandırılır ve nedeni polenlerdir. Alerjen maddelere karşı hassasiyeti olan kişiler çok sık hastalanırlar, burunları sürekli akar. Burun biraz yukarı kalkıktır, göz altlarında mor halkalar oluşur. Bunlarda hep ağız kokusu olur. Ağızdan nefes alıp verdikleri için sıklıkla geniz eti problemleri de görülür. Alerji basit öksürüklerle ya da burun akması ile başlayabilir ve nefes darlığına kadar ilerleyebilir. Bütün mevsimlerde alerjik tablolar vardır. Ev tozları, yünlü giyecekler ve ev eşyaları, başta deterjanlar olmak üzere tüm kimyasal maddelere etken olabilir. Yiyecek ve içeceklerin de alerjik etkileri olabilir. Bu etkenler astım hastalığına da neden olabilir, fakat alerji ile astım hastalığı farklıdır.

KULAK VE BADEMCİK İLTİHABI

KULAK VE BADEMCİK İLTİHABI
Kulak iltihabı
Orta kulak iltihapları bakterilerin neden olduğu bir tablodur. Yüksek ateş, işitme güçlüğü, kulak ağrısı ile karakterizedir. Bu hastalara 10-14 gün süreyle sistemik antibiyotikler kullanılır. Israr eden veya tekrarlayan iltihaplar işitme kaybına neden olur. Kulak iltihabı tekrarlayan çocuklara orta kulağın havalanmasının devam etmesi için ventilasyon tüpleri takılır. Ayrıca tespit edilen adenoitler (geniz eti) ameliyatla çıkarılır. Geniz eti çocukta iri ve şişmiş olabilir. Bu olgularda farenks muayenesinde burundan küçük dilin arkasındaki bölgeye akıntı olduğu görülür. Bu durumlarda adenoidektomi yapılması, bunların alınması gerekmektedir. Operasyon için en önemli kriter hastanın sık kulak iltihabı geçirmesidir. Geniz eti östaki borusunun ağzında yerleşmiştir. Burada şişlik olması her seferinde kulağa bakteri kaçışını ve kulak iltihabını kolaylaştırmaktadır. Tekrarlayan orta kulak iltihaplanmaları daha sonraki yaşlarda işitme kaybıyla sonuçlanabilir.

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (1)

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (1)
Bilim teknoloji

Toplumsal ve çevresel sorunların çözümü

İdeal yaşam standardı

Toplumsal sorunlar

Parçalanmış Aileler

Sokak Çocukları

Özürlüler

Göçmenler

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (2)

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (2)
Çocuk Beslenmesinde Çevresel Kirlilik
İntrauterin dönemi
Anne sütü
Ek Gıdalar
Gıda katkı maddeleri

Çocuk ve Toplumsal Çevre
Aile
Okul
İş Hayatı

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (3)

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ÇEVRESEL ETKİLER VE SORUNLAR (3)
Merhaba,

Bundan önceki yazımda çocuk gelişiminde doğru beslenmenin öneminden bahsettim. Bebek doğru beslenirken annenin de kendisine iyi bakması, emzirirken dikkat etmesi gerekenler ve biberonla beslemenin püf noktalarını bilmek gerek. Bunları aşağıda madde madde inceleyebilirsiniz.

Doğum sonrası annenin bakımı

Doktor kontrolü
Düzenli beslenme / ( bol protein, meyve-sebze, su)
Doğum kontrolü
Düzenli egzersizler
· Sırtüstü iken bacakları düz kaldırma
· Sırtüstü iken bisiklet çevirme

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: