warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

bronşit

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, üst solunum yollarında virüs türü mikropların neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. Birçok virüs türü (en sık rinovirüsler ve koronavirüsler) soğuk algınlığına neden olabilir.

Soğuk algınlığından burun, boğaz, kulaklar, östaki tüpü, nefes borusu, ses telleri ve akciğerler etkilenir. Soğuk algınlığı en çok okul çağı çocuklarında görülür ve sıklığı yaşla azalır.

Belirti ve Bulguları :

Grip

Grip

Grip Nasıl Bir Hastalıktır?
Grip asıl olarak solunum yollarında yerleşen Influenza A, B ve C virülerinin neden olduğu, yüksek ateş ve yaygın kas ağrıları ve kırgınlık ile seyreden; toplumda aynı anda bir çok kişiyi hastalandırıp çok sayıda ölümlere yol açan, kolay yayılabildiğinden bilhassa kış mevsiminde salgınlar yapan bulaşıcı bir hastalıktır.

Grip Virüsünün Özellikleri?

Koah hastalığına DİKKAT!

KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı uzmanlar tarafından Sinsi bir tehlike olarak tanımlanıyor. Ülkemizde yaklaşık 3 milyon kişinin KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor; ancak KOAHlı her on kişiden dokuzu hasta olduğunu bilmiyor. Suadiye Memorial Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. İlkay Keskinel, 19 Kasım 2008 Dünya KOAH Günü öncesi KOAH hastalığı ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Tüm dünyada en sık rastlanan ölüm nedeni

Kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalığının baş harflerinden oluşan KOAH, aslında iki hastalığı tanımlamakta kullanılır: kronik bronşit ve amfizem.

Kronik bronşit, en az iki yıl üst üste ve bu iki yılın en az üç ayında öksürük ve balgamla seyreden ilerleyici bir rahatsızlıktır.
Amfizem ise, kana oksijen taşınmasını sağlayan hava keseciklerinde harabiyete neden olan bir hastalıktır.

Bronşiolit

Çocuklarınızı bronşiolitten koruyun
Kış mevsiminin ortalarında olduğumuz şu günlerde havalar iyice soğudu. Soğuk havaya ve yağmura yeniden merhaba dedik. Artan soğukla birlikte kış hastalıkları da kapımızı çalmaya başladı. Kapımızı en çok çalan hastalık bronşiolit, bu hastalıktan çabuk etkilenen de küçük çocuklar olunca söylenecek çok söz var…

Bronşit mi, bronşiolit mi?

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: