warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

boşanma

Osmanlı'da Kadınların Hukukî Şahsiyeti

Belirli istisnalar dışında, hemen her dönemde kadın ile erkek sayısı birbirine yakın olmasına ve kadınla erkeğin, hayatın hemen her safhasını paylaşmalarına rağmen, tarihî kaynaklarda kadınlardan hak ettikleri nispette bahsedilmemiştir. Bu sebeple tarihteki birçok kadının gerçek hayatı hakkında bilgi sahibi olunamadığı gibi, onların insanlık tarihine yaptıkları katkılar da genellikle meçhul kalmıştır. Bu eksiklikler, zaman zaman onlar hakkında yanlış ve noksan bilgilerin yayılmasına da yol açmıştır.

Gemileri yakmak ...

Yaz ayları evlilik düğünlerinin en yoğun olarak yapıldığı zaman dilimidir. Geçenlerde bazı arkadaşlarla ayaküstü sohbet ederken, yanımıza biri bayan iki kişi geldi. Gelenler evlilik hazırlıkları yaptıklarını, ancak ileriye yönelik “Acaba evlendikten sonra mutlu olabilecekler mi?” şeklinde korkuları ve endişeleri olduğunu söyledi.
Yakın arkadaşlarından iki kişinin beş sene flört ettikleri halde, evliliklerinin bir yıl bile sürmediğini, bu olayın kendilerini çok etkilediğini belirten bu iki gence “Evlilikte nasıl mutlu olunacağını söyleyeyim mi?” diye sordum. Bana büyük bir heyecan ve merakla ‘Ne olur, lütfen’ diye cevap verdiler.
Gençlere “Tarık Bin Ziyad gibi davranın” dediğimde yüzüme boş gözlerle baktıklarını farkederek önce Tarık Bin Ziyad’ın kim olduğunu anlattım:
“Tarık Bin Ziyad, İspanyayı fetheden büyük bir komutan. Hani ‘...ALLAH’a yemin olsun ki, okyanusa ulaşıp atımı suya sürünceye kadar bu niyetimden (İla-ı Kelimetullah’tan) vazgeçmeyeceğim’ tarihi sözü söyleyen insan.

Acaba sizinki de 'lastik evlilik' mi?

Sizin veya yakınlarınızın sık sık krizlerin yaşandığı, aile üyelerinin gerildiği, ilişki koptu kopacak dendiği ve boşanma aşamasına gelinen evliliği mi var?
Eşinizle yaptığınız tartışmalar ve yaşadığınız krizler sizi boşanma noktasına mı getiriyor? Krizleri atlatıp bir sonraki krize kadar evlilik heyecanına devam ediyor, ama evliliğinizin kopma noktasına gelmesinden de endişe mi duyuyorsunuz?

Her krizle ailelerin, dostların bilhassa çocukların ağzının tadı kaçıyor, evliliğe yeniden devam da sevindirici olmuyor mu? Zira her an yeni bir krizin endişesi yaşanıyor değil mi?.. Doğru bir düzeni olmayan fakat boşanmanın sık sık dile getirildiği, lastik gibi gerilen ve sonuçta kime ne zarar vereceği bilinmeyen, kopma da yaşanmayan bu evlilik türü eşler ve çevrelerindekileri için boşanmış olanlardan daha yıpratıcıdır.

Tartışmalar esnasında yapılabilecek en büyük hatalardan biri de tehditlere başvurmaktır.

Her evlilikte tartışmalar olabilir. Hatta bazı evliliklerde tartışmalar çok fazla da olabilir.

Tartışma yoğunluğu ne olursa olsun, saygı çerçevesi aşılmazsa ve karşı tarafın hassasiyetleri kullanılmazsa evlilik açısından çok yıpratıcı olmaz. Bilakis kimi zaman bu tartışmalar yapıcı olduğundan evliliğin seyrini olumlu yönde etkiler. Tartışmalar esnasında yapılabilecek en büyük hatalardan biri de tehditlere başvurmaktır.

'Nikâhın hayırlısı kolay olanıdır'

Gençler, huzurlu ve düzenli bir yaşam sürmek amacıyla hayatlarını birleştiriyor. Evlilik sürecinde toplumsal baskılar sebebiyle güçlerinin üzerinde borçlanan çiftlerin ise huzuru bozuluyor. Gelirleri borç taksitlerini ödemeye yetmeyen ailelerde başlayan tartışmalar, çiftleri boşanmalara kadar götürebiliyor. Sonuçta psikolojik sarsıntı yaşayan çiftler, hayatlarının baharında tüm yaşamlarını etkileyecek olaylar zinciriyle karşılaşıyor.

Birbirinize kalbinizi verin ama karşılıklı kilitleyip saklamak için değil!

Son yıllarda boşanma konusunda iyice dizginleri elden kaçırdık. Evlenenlerin sayısının çokluğu iyi; ama maalesef son yıllarda boşanma oranları evliliklerin üstünde yer alıyor.

Şöyle ki; bir yuva kurulurken bir başka yuvanın yıkılmakta olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıkıyor. Bu tüm dünyada böyle; ancak bizi toplum olarak diğer milletlerden ayıran çok önemli bir özelliğimiz yok muydu? Her konuda bize örnek olan Efendimiz'in (sas) evlilik konusundaki fiilleri ve sözleri artık bizi teskin etmiyor mu? Çünkü o yaptığı evliliklerle de, aile hayatının nasıl olacağını aleni bir şekilde ortaya koymuş durumda. Yapılan araştırmalar boşanmaların artık "dindar" olarak tanımlanabilecek insanlar arasında da arttığını ortaya koyuyor.

Evlilikle ilgili yanlış inanışlar


Evliliğe dair yanlış inanışlar

Modern zamanlarda insan-insan ilişkilerinin ciddi boyutta yıpranması, evlilik bağlarını da gevşetti.

İnsanlar zor evlenebilir ama kolay boşanabilir hale geldiler. Neredeyse, boşanma son seçenek olmaktan çıkıp, evlilik sorunlarının çözüm "seçenek"lerinden biri haline gelmek üzere. Evlilikten vazgeçmeyi seçenek olarak gördükçe, çözüm seçeneklerine körleşiyoruz. Şimdi, yeniden inanalım ki, vazgeçmeye körleşip çözümlere odaklanalım.

Erkekler evlilikten daha kârlı çıkar. Yanlış! Bu yaygın inanışın aksine, son çalışmalar erkeğin ve kadının evlilikten farklı biçimlerde ama aşağı yukarı eşit miktarda yararlandıklarını gösteriyor.

Sanal ortamda temeli atılan evliliklerin,ömrü kısa oluyor.

Hayatın her alanına giren internet, toplumun temel taşı ailenin kuruluşunda da zaman zaman rol oynuyor. Ancak internet kanalıyla yapılan evliliklerin uzun ömürlü olmadığı bildirildi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Kişiler Arası İletişim Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demet Gürüz, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda artan internet evliliklerini değerlendirdi. Kadın erkek ilişkilerinin sevgi ve saygı temeline dayandırılarak, evlilikle noktalandırılmasının çok ciddi ve önemli bir süreç olduğunu vurgulayan Gürüz, bu süreçte tarafların karşılıklı istekleri, seçenekleri, gereksinimleri ve evlilikten beklentilerinin önemli rol oynadığını söyledi.

Gürüz, ''Bu nedenle, evlilik kararı verilirken tanıma sürecinin doğru zamanda, doğru kişiyle ve doğru yerlerde karşılıklı olarak yapılmasında yarar vardır'' ifadesini kullandı.

Mutlu yürüyen evlilikleri yıkan anlayış biçimi

Mutlu yürüyen evlilikleri yıkan en kötü anlayış... Popüler kültürün etkisiyle kolay yoldan en iyisini elde etme anlayışıyla yetişen gençler, emek sarfederek kazanmak yerine toplumun onayladığı şekliyle 'köşeyi dönme'yi düşünüyorlar.

Bu gençler evlendiklerinde sorunlarla mücadele yerine kolay yolu seçip boşanmayı çözüm olarak görüyor. Evliliğe emek verin! Günümüzde popüler kültürün etkisiyle kolay yoldan en iyisini elde etme anlayışıyla yetişen gençler, tahammül etmeyi öğrenmeden hayata atılıyorlar.

Mutlu evlilikler nereye gitti?

Evliliklerde şikâyetler arttı. Eşlerin çoğu birbirinden dertli. 30 yıllık, 40 yıllık evlilikler neredeyse tarihe karışıyor.

Boşanmaların birinci sırasında "şiddetli geçimsizlik" var. Delicesine aşığız diyenler, üç gün sonra soluğu, mahkeme kapısında alıyor. Uzmanlara göre boşanmaların çoğu incir çekirdeğini doldurmuyor.

Peki neden insanlar bu kadar hazımsız ve birbirine katlanmıyor? İsveçli Prof. Gaston Jezz: "Ben garplı bir aile hukuk profesörü olarak diyeceğim ki, Türk milletinin aile nizamını elinden alınız, geride çok bir şeyleri kalmaz."

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: