warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bebek Bakimi

Bebeğe nasıl banyo yaptırılmalı?

Bebeklere banyodan sonra daha çok dikkat edilmeli

Bebeğin banyo yaptığı ortam ve banyo suyu sıcaklığı mutlaka tavsiye edilen ölçülerde olmalıdır. Aksi halde her banyo sonrası hastalıklar kendini gösterebilir.

Bebek bakımının her aşaması zordur; çünkü azami dikkat ister. Bünyeleri yetişkin bir insanla kıyaslanamayacak kadar hassas olduğundan, bebeklerin her işinin itinayla yapılmasına özen gösterilir. Bebekleri banyo ettirmek de, çok dikkatle yapılması gereken işlerden biri.

Yeni doğan bebek bakımı

Yenidoğan bebek bakımı - Bebeğinizi nasıl tutacaksınız ? Boyun kasları henüz yeterince gelişmediği için, bebeğiniz üç aylık olana kadar,kucağınızda sırtını ve başını destekleyecek şekilde tutmalısınız.
GÖBEK BAKIMI : Göbek kordonu ve çevresini günde 2-3 kere alkol ile temizlemelisiniz.Göbeğin temiz ve kuru kalması gerekmektedir.Göbek bağı kullanmayın.Bebek bezinin göbekle temas etmemesine dikkat edin.

-Bebeğinizin ateşi yükselirse,
-Göbek çevresinde kırmızılık oluşursa,
-Göbekte irin gözlenirse doktorunuza başvurun.

Dünyada Birinci Yıl

Dünyada Birinci Yıl

Bebeğiniz o bitmez tükenmez enerjisini gördüğünüzde, onun hastaneden eve getirdiğiniz ufacık yaratık olduğuna inanamazsınız. Artık "kendi olma bilinci" çok gelişmiştir. Yani artık kendini "farklı" bir insan olarak görmekte ve boyunu, ihtiyaçlarını ve isteklerini net olarak bilmektedir.

Yaklaşık her beş bebekten üçü 12. ayda yürümeye başlar, ancak bunun bir genelleme olduğunu unutmamak gerekir. Onikinci ay sonunda bebeğinizin ayakta desteksiz durabilmesi, ancak yürümeye hazır olmaması da normal bir gelişim sayılır.

Onbirinci Ay

Onbirinci Ay

Bebeğiniz artık ayakta durabilir ve bunu yaparken her türlü yardımı reddeder. Ayrıca, ayakta iken yavaş yavaş eğilip, düşmeden oturma pozisyonuna geçebilir. Bunu yaparken arada durur ve eğilip iki bacağının arasından bakar. Etrafını farklı açılardan görmek onu heyecanlandırır.

Bebekler ortalama olarak 11 aylıkken, sehpa kenarına tutunarak yürüyebilirler. Ancak bu her bebekte değişen bir durumdur ve sizin bebeğinizde bunu daha erken ya da daha geç becerebilir. Sehpa kenarında çok rahat yürümeye başladıktan sonra yavaş yavaş ellerini bırakacaktır veya tutunmayı aniden unutacaktır.

Onuncu Ay

Onuncu Ay

Bebeğiniz için çevresindeki dünya sadece oyunlardan ibarettir ve istediği her oyunu oynayabileceğine inanır. Bir çok bebek bakım kitabı evde yeterince önlem alındığı takdirde, hiç endişelenmeden bebeğinizin çevresini tanımasına olanak vermeniz önerilir.

Her ebeveyn bunun söylendiği kadar kolay olmadığını bilir. Eşyaları ortadan kaldırıp, kapıları kilitleyip, pencerelere demir, prizlere kapak taktırsanız da, sonuçta sizin de evde bazı ihtiyaçlarınız olacağı için, evi ancak bir noktaya kadar güvenli hale getirebilirsiniz. Bu yüzden de bebek evde bazı bölgelere girme izni olmadığını bilmelidir.

Dokuzuncu Ay

Dokuzuncu Ay

Doğumdan bu yana katettiği yol düşünüldüğünde, bu ay bebeğinizin gelişimi biraz yavaşlamış gibi görünebilir. Ancak bu, öğrenme sürecinin sona erdiği anlamına gelmez. Merak duygusu, bu ay onu fena halde baştan çıkartır. Bu dönemde, yeni başarılarla sizi şaşırtmak yerine, daha önce başladığı becerilerini geliştirir. Örneğin bebeğiniz şimdi, parmakla tutma hareketinde ustalaşmıştır,- artık çok ufak bir nesneyi baş ve işaret parmağını kullanarak ustalıkla alabilir. Ayrıca elini, bu uzandığı nesnenin şekline göre ayarlayabilir.

Bebeğin artan el becerisi e bilgisi öğrendiklerini yeni durumlara adapte edebilmesini sağlar. Nesneler arasındaki bağlantıları anlamaya çalışır. Örneğin, bir kavanozun kapağını takabilr veya tencerenin kapağını kapayabilir. Ellerinin ilk asimetrik hareketleri bir elinde bir obje tutarken diğeriyle ona vurmasını sağlar.

Sekizinci Ay

Sekizinci Ay

Bebeğin çevresine olan ilgisi ve merakı bu ay doruğa çıkaçaktır. Güvenebileceği dürtüleri henüz pek fazla olmadığından, dünyayı kendi çabalarıyla tanıması gerekir. Ancak gördüğü her şeyi bir an evel keşfetmek isteyeceğinden, yaptıklarının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini henüz anlayamaz. Bu yüzden tipik bir 8 aylık bebek evin içinde oradan oraya hareket eder ve önüne gelen her şeyi düşünmeden yere atar, ısırır veya çeker.

Hiç şüphesiz bebeğiniz artık emekleme tekniklerini gayet iyi öğrenmiştir ve çok usulca hareket edebilmektedir. Bazı bebekler o kadar hızlı emeklerler ki onları takip etmek çok zor olur. Kapıları açıp kaparken dikkatli olmalısınız;

Yedinci Ay

Yedinci Ay

Yaşamının 7. ayında bebekte hızlı bir gelişim izlenebilir. doğumdan bu yana çok ey öğrenmiştir, ancak hayatının bu ilk senesinde aktif duruma gelme hazırlıkları hep devam edecektir. Sonraki üç ay boyunca bebek oldukça hareketli olacaktır. ayrıca fiziksel ce zihinsel gelişiminin yanısıra mantık ve dil gelişiminde de önemli aşamalar kaydedecek ve tüm bunlar bebeğin temel problem çözme yeteneğini geliştirecektir.

Bebek büyürken, dünyası da onunla beraber büyür. Bu ay sonunda bebeğiniz yerde emeklemeye başlayacak. Elleri ve dizleri üzerinde kendini kaldıracak ve ileri geri hareket etmeye çalışacak;kısa bir süre sonra da bir eliyle gözüne kestirdiği bir şeye uzanacak.

Altıncı Ay

Altıncı Ay

Bu ayın sonunda bebeğiniz yarı yaşını tamamlamış olacak!. Şu anda bebekliğinin en heyecanlı günlerini yaşamakta.

Bu sıralarda her bebek geçici olarak farklı şeylere odaklanır. Kimi bebek emeklemeye odaklanırken; bir diğeri ses çıkarmaya yoğunlaşabilir; bir başka bebek ise dakikalarca elindeki oyuncağı incelemek isteyebilir.

Önünüzdeki haftalarda ve aylarda bebeğinizin tüm ilgisi bir faaliyetten diğerine kayıp duracaktır. Hızlı gelişimden duyduğunuz heyecanla bazen sabırsızlanıp, bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslayabilirsiniz. Gereksiz yere endişeye kapılmayın, enide sonunda her bebek konşmayı ve yürümeyi öğrenir.

Beşinci Ay

Beşinci Ay

Bu ay sonunda bebeğiniz doğumdaki kilosunun yaklaış 2 katına ulaşacaktır. Bu aydan itibaren 1. yaşın sonuna kadar her ay 500 gr almalıdır. Ancak kilosu her zaman aynı ölçüde artmayabilir.

Hareketler gelişmeye başlar. Bebeğiniz artık zamanının büyük bir kısmını en son geliştirdiği motor becelerini denemekle geçirecektir. Yani konuşma, dinleme, uzanabileceği herşeyi alma, sabahları çabuk uyanma davranışları gözlenir. Erken uyanma sorunu için, yatağına bir kaç oyuncak koymanız, uyandığında onu oyalamaya yetecektir. Gün içinde sadece 1 kez uyuyabilir. Uyumaya niyetli olmasa bile, dinlenmesi için onu yatağına koymanız gerekebilir. Diğer zamanlar için, kırılmayan bir ayna vererek kendini tanımasını ve hoş vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: