warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

bahçe

Halide Bintu´l-Haris (radiyallahu anha)

Yahudilerin büyük alimlerinden birisi olan Ebû Seyf el-Israilî Ab­dullah İbn Selam´ın halasıdır. Abdullah, Rasûlüiiah´m (S.A.V) nitelikle­rini, adını, şeklini ve geleceği zamanı duyup öğrenmişti.

Rasûlüllah (S.A.V) Medine´ye hicret ettiğinde el-Husayn İbn Se­lâm bahçesindeki bir hurma ağacının tepesindeydi. Halası Halide Bin-tu´i-Haris de yerde oturuyordu. Bir adam gelip ona şöyle dedi:

? Ebu S.eyfi O gelip Küba´ya indi (Rasûlüllah´ı (S.A.V) kastedi­yordu).

El-Husayn ibn Selâm tekbir getirdi. Bunun üzerine halası Halide Bin-tu´l-Harİs şöyle dedi :

? Eğer sen İmrân oğlu Musa´nın geldiğini duysaydın bundan da­ha fazla birşey yapmazdın.

El-Husayn İbn Selâm :

Bir Saksı Çiçeğiniz Olsun

Her zaman bir beldeden diğerine gitmek, dünyayı ve başka ülkeleri gezmek mümkün olmayabilir. Öyle olur ki, belki günler geçer, hiç dışarıya çıkamayabilirisiniz. Genellikle ev hanımları için söylüyorum tabii. Ama evinizde veya balkonunuzda görebileceğiniz, tefekkür edebileceğiniz, öyle çok şey var ki… Özellikle çiçek yetiştiriyorsanız.

Az önce balkondan içeriye girdim. Hafızamdaki film şeridine sardığım güzellikler hâlâ zihnimde dolaşıp duruyorken, elbete bu yazıyı yazmalıyım, dedim. Şimdi filmi geri alıp, birlikte seyredelim mi, ne dersiniz?

Bak, şu saksıdaki mercanköşk bitkisi. Küçücük başaklar halinde öyle intizamla tohum tuttu ve öncesinde açtığı beyaz minnacık çiçeklerini, iğne ucu gibi incecik, o kadar çok arıcık ziyaret etti ki, hâlâ başında dolaşmaktalar.

Hayat çiçekli bir yoldur

Mevsim ne olursa olsun hayat gerçekten çiçekli bir yoldur… Biz kendi aynamızı nasıl boyarsak öyle görürüz içindeki görüntüyü…

Aynamızı birbirinden güzel çiçeklerle donatalım mı bugün, ne dersiniz?

Attığımız her adım, geçtiğimiz her yol bir çiçekli bahçeye dönüşebilir. O halde milyonlarca çiçek bahçeleriyle karşılaşacağız demektir.

Bu bahçeleri birbiri içine sarılmış olarak düşündüğümüzde de güzel kokusu ve yapraklarıyla büyük bir gül goncası karşımıza çıkacaktır. Kararan kalplerimizi temizleyen, paslıysa pasını silen, kilitliyse kilidini açan da bir gül goncası olan kâinatın Ustasına işaret eden güzellikleridir.

Az suyla yeşil bahçe mümkün mü?

Yemyeşil bahçelerin, rengarenk balkonların tam zamanı. Yeşil bir bahçeye sahip olmak için elbette bol su gerekiyor oysa kuraklık Türkiye'nin peşini bir türlü bırakmıyor. Kuraklıkla birlikte artan su sorunu ise bahçe sulamanın faturasını ağırlaştırıyor. Peki az su ile yeşil bir bahçeye sahip olmak mümkün mü? İşte yanıtı.

Yaz mevsimi ile birlikte herkes yemyeşil bir bahçe istiyor ancak kuraklık vatandaşların elini kolunu bağlıyor. Elbette olur ancak bunun için doğru bitkiyi bulmak gerekiyor. Yeşil alanların gözde bitkisi çimlerse kuraklıkla birlikte tarihe karışacağa benziyor.

Haziran ayı bahçe bakımı...

Güller bu dönemde tohuma kaçmaya başlarlar. Don tehlikesi geçtiği için yazlık bitkilerinizi dikebilirsiniz. Yürüme yoluna saksılar asabilirsiniz. Bu saksılar her gün sulama gerektirebilir. Bu yüzden düzenli bir sulama programı oluşturun.

İki senede bir açan çiçekleri seneye baharda açmaları için dikebilirsiniz. Bu çiçekleri sıralar halinde belli bir alana dikin. Sonbaharda ise onları çiçeklenmesini istediğiniz yerlere dikin.

Bahçe masalarının bakım zamanı

Bahçe mobilyalarınızı bakım yapmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken fırçayı elinize almak...
Tik, rattan-hasır ve ahşap malzemeden üretilen bahçe mobilyalarının bakımı önemlidir. Tik mobilyalar sıkı ve sert tahtadan yapılmıştır.
Ancak bakımı oldukça kolaydır. Senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamaktır. Özel bir bakıma ihtiyaçları yoktur.

1. Masayı zımparalayın: Tik masayı yumuşak bir bezle temizleyin. Daha sonra zımparayla pürüzlü yerlerini zımparalayın.

Balkondaki bahçeler...

Hem süs öğesi olarak hem de yemek yaparken kullanabileceğiniz bitki ve otları balkonunuzda veya pencerenizde bile yetiştirebilirsiniz.

Bugünlerde evinizde kendinize bir yaz bahçesi kurabilir, hem dekoratif amaçlı hem de yemek yaparken kullanabileceğiniz bitkiler yetiştirebilirsiniz. Böylece bahçe sahibi olmadan sebze ve bitkileri dalından koparmanın zevkini mutfak veya balkon bahçeciliği yaparak keşfedebilirsiniz.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: