warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/private_html/kadin/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Abdullah Purtaş

KAHVALTI SOFRASINA BİRLİKTE OTURUN

Günümüz şartları, az zamanda çok şey yapmayı, evinize, çocuklarınıza, kendinize iyi bakmanızı, işinizi başarılı bir şekilde devam ettirmeyi gerektiriyor.

Tüm bu hızlı tempo ve yapılması gerekenlerin yoğunluğu, evlilik hayatında araya çocukların da girmesiyle eşlerin görüşmelerini ve birbirlerine vakit ayırmalarını asgariye indirebiliyor. Gerçek şu ki, eşiniz hayat yolunda beraber yürüdüğünüz arkadaşınız, can yoldaşınız. Bu nedenle yoğun ve türlü sıkıntıyla geçen hayatınızda, evliliğinizi korumak ve beslemek için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Ve ailecek yapılacak kahvaltılar da bunlardan biri.

Birçok ailede mesai günlerindeki sabah saatleri genellikle telaş içinde geçen koşuşturmalı saatlerdir. İşe gidecekler, okula gidecekler, hele anne de çalışıyorsa bu telaş biraz daha fazlaca yaşanabiliyor.

ÇOCUĞUNUZU BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN

Sen ağabeyine hiç benzemiyorsun!
- Abisi kardeşinden daha zeki değil mi? Notlarından belli.

- Baba, “Anasına çekmiş ne olacak!” Anne, “Babasına benzemiş, adam olamaz ki!” şeklindeki kıyaslamalar ve küçük düşürücü yaklaşımlar, gencin kendine karşı nefret ve suçluluk duygusu geliştirmesine sebep olabilmektedir.

Sadece çocuklar ve gençler değil; yetişkinler de başka hanımlarla ya da başka baylarla kıyaslandıklarında mutsuz olmaktadır.

Çocuklarda depresyon

Depresyon (ruhsal çöküntü-duygu durum bozukluğu) günümüz toplumunda sık görülen bir hastalıktır. Depresyon; kimi zaman zihnimizde “depresyondayım… Unutuldum…” diye dilden dile dolaşan nağmeler olarak yer aldı.
Kimi zaman hayatın yoğunluğundan bunalmış, sıkılmış insanların fotoğraf kareleri olarak zihnimizde canlandı. Şehir yaşamıyla ve modern kültürle insanların biraz daha yalnızlaşması, zorluklar karşısında dayanışmanın ve aile bağlarının zayıflaması, sosyo-kültürel sorun olarak karşımıza çıkmakta ve depresyonun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Uyku saati alışkanlığını çocuğunuza nasıl kazandırabilirsiniz?

Birçok ailede akşamları yatma saati ile ilgili çocuklarla ebeveynler arasında anlaşmazlıklar çıkıyor. Ya çocuğunuz yatmayı reddediyor ya da yattı yatacak derken yatağından tekrar kalkıyor. Özellikle akşamları günün yorgunluğunu bir an önce atmak isteyen yetişkinler için bu durum son derece zahmetlidir. Hele bir de anne-baba çalışıyorsa ebeveynlerin zahmeti katmerleşiyor. Erken yaşlardan başlayarak çocuğa verilecek uyku eğitimiyle, çocukta gündüz uykusuna direnme, kendi yatağında uyumama gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Uyku problemi, eğer herhangi organik sebebe bağlı bir durum yoksa, ebeveynlerin özverisine bağlı olarak çözülebilir.

ÇOCUĞUNUZ NEDEN GEÇ YATMAK İSTİYOR?

Mahremiyet eğitimi şart!

Mahremiyet eğitimi şart!

Cinsel taciz, cinsel sapıklıklar ve bu konuda yaşanan mağduriyetler olmasın istiyorsanız bazı şeyleri ihmal etmemelisiniz. Görmemezlikten gelmek, çocuk anlamaz demek, yabancı mıyız diye düşünmek sıkıntının başlangıç noktası...
Çocuk istismarı haberlerini gazete ve televizyonlarda sıkça duyuyoruz. Bunlar basına yansıyanlar. Basına yansımayan gizli kalmış çocuk istismarları düşünüldüğünde önemli bir sosyal problem ortaya çıkıyor.
İnsan kendi varlığını korumaya çalışırken mahremiyetin koruyuculuğuna sığınır. Çünkü mahremiyet insanın özelidir, bir ihtiyaçtır, bir özgürlüktür. Bireyden hareketle toplumun mahremiyet refleksi ne kadar gelişkinse kişisel sınırlar da o denli iyi korunur. Sözgelimi, odalara girerken kapı vurmak ve sesli olarak izin istemek, ev içinde de kılık kıyafetlere dikkat etme gibi aile içinde mahremiyet sınırlarına özen göstermek hem tarafların birbirine hem de yüce Mevlâ’ya saygının bir gereğidir.

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz: